1. Strona główna
  2. Informacje
  3. S8 Wrocław – Kłodzko. W tym roku wystartuje realizacja drogi z Kobierzyc do Łagiewnik

S8 Wrocław – Kłodzko. W tym roku wystartuje realizacja drogi z Kobierzyc do Łagiewnik

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-11-03
S8 Wrocław – Kłodzko. W tym roku wystartuje realizacja drogi z Kobierzyc do Łagiewnik
Nic już nie stoi na drodze do podpisania umów z wykonawcami 3 odcinków drogi ekspresowej S8 na trasie Wrocław - Kłodzko. Zdjęcia: GDDKIA
Dobre informacje dotyczące budowy drogi ekspresowej S8. Jeszcze w tym roku drogowcy podpiszą pierwsze trzy umowy z wykonawcami odcinków trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka. Budowę S8-ki podzielono na sześć zadań. Jako pierwsze do realizacji projektuj i buduj przejdą fragmenty drogi od Kobierzyc pod Wrocławiem do Łagiewnik.

Budowa drogi ekspresowej S8 z Wrocłwia - umowy na pierwsze odcinki

W październiku br. drogowcy wybrali wykonawców na zaprojektowanie i wybudowanie trzech odcinków drogi ekspresowej S8. Jeden z oferentów odwołał się od wyników. Chodziło o zadanie drugie – S8 od węzła Kobierzyce Południe do węzła Jordanów Śląski o długości ok. 13,8 km. Wstrzymało to przygotowania do podpisania umów.

Jest odwołanie w przetargu na budowę S8 z Wrocławia

Ostatecznie jednak, odwołanie zostało wycofane i nic nie stoi na drodze do zawarcia pierwszych kontraktów na realizację wyczekiwanej od lat ekspresówki na południe od Wrocławia.

- Oferent jednego z odcinków S8 wycofał swoje odwołanie złożone do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka S8 od węzła Kobierzyce Południe do węzła Jordanów Śląski. Podpisanie umów na trzy odcinki trasy S8 planowane jeszcze w tym roku – poinformował wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.

Droga krajowa nr 8 na południu Polski doczeka się wielkiej inwestycji. Powstanie nowa ekspresowa trasa S8 z Wrocławia do Kłodzka. Umowy na pierwsze odcinki w 2023 roku. 

Droga krajowa nr 8 doczeka się wielkiej inwestycji. Powstanie nowa ekspresowa trasa S8 z Wrocławia do Kłodzka

Zdjęcia: GDDKIA

Kto wybuduje S8 z Wrocławia?

Przypomnijmy jakie były wybory GDDKIA dla poszczególnych odcinków drogi S8:

  • S8 Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe wpłynęło 12 ofert. Komisja przetargowa po sprawdzeniu i weryfikacji jako najkorzystniejszą wskazała złożoną przez firmę Strabag, która opiewa na kwotę ok. 309,8 mln zł .

  • S8 Kobierzyce Południe – Jordanów Śląski w przetargu złożono 12 ofert. Komisja przetargowa jako najkorzystniejszą wskazała ofertę firmy Porr w kwocie ponad 401 mln zł. 

  • S8 Jordanów Śląski – Łagiewniki Zachód, wpłynęło 13 ofert. Za najkorzystniejszą ofertę drogowcy uznali złożona przez firme Budimex na ponad 355 mln zł.

Wybrane oferty to te z najniższymi cenami spośród złożonych przez zainteresowanych wykonawców. I to właśnie na te odcinki S8 zostaną podpisane umowy jeszcze w tym roku.

Stan realizacji całej trasy S8 Wrocław - Kłodzko

Na wybór wykonawcy czeka jeszcze odcinek drogi S8 Ząbkowice Śląskie – Bardo. Przetrag na ten odcinek ruszył w pierwszej połowie października br.

Ekspresowa S8 połączy Ząbkowice Śląskie i Bardo. Jest przetarg na budowę 14 km odcinka

Mapa drogi ekspresowej S8 - przetargi

 

Mapa: GDDKIA

Do końca roku drogowcy planują jeszcze ogłosić postępowanie przetargowe dla odcinka pomiędzy Łagiewnikami Zachód a Ząbkowicami Śląskimi Północ. Dla ostatniego fragmentu od Barda do Kłodzka trwają prace przygotowawcze. Jego realizacja będzie uzależniona od wyznaczenia przebiegu obwodnicy Złotego Stoku w ciągu DK46, z którą ma się łączyć trasa S8.

Zakończenie całej inwestycji (Wrocław – Kłodzko) i oddanie trasy do ruchu planowane jest w latach 2028-2033.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Jordanów Śląski Jak dojadę - Kobierzyce