Sądeczanka z nowym mostem na Dunajcu. Zmieni się DK75 na trasie Nowy Sącz - Tęgoborze
Rusza budowa nowego mostu w Małopolsce. Nowy most powstanie na Dunajcu w ciągu DK75 koło Nowego Sącza. Obiekt będzie miał ponad 600 metrów długości a jego budowa pochłonie około 190 mln zł. Zdjęcia: GDDKIA

Powstanie nowy most na Dunajcu w ciągu drogi krajowej nr 75 koło Nowego Sącza. Oprócz budowy 600 metrowego obiektu, na odcinku 2 km zmieniony, zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most i nowa droga będzie częścią planowanej dwujezdniowej Sądeczanki czyli drogi krajowej nr 75 na odcinku Nowy Sącz – Brzesko prowadzącej do autostrady A4.

Wkrótce rozpocznie się budowa ponad 600 metrowego mostu w Kurowie, koło Nowego Sącza na rzece Dunajec (droga krajowa nr 75). Istniejący most w Kurowie został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że szerokość jezdni wynosi tylko 6 m. Pod względem technicznym stan starego mostu jest zły. Uszkodzenia widoczne są na belkach głównych i płycie pomostu. Skorodowane są zbrojenia i łożyska. Budowa nowego mostu jest koniecznością.

Wykonawcą nowego mostu jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina i Hódmezővásárhelyi Útépitő Korlátolt Felelősségű. Na realizację zadania wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wykonawca ma 25 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Koszt inwestycji wyniesie 189 096 206,12 złotych.

 

Most na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza

Most na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza będzie częscią nowej Sądeczanki czyli dwujezdniowej DK75 Nowy Sącz - Brzesko (połaczenie z A4) . Zdjęcia: GDDKIA

Nowy most zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Będzie położony poniżej starego obiektu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

Nowy most na Dunajcu zlokalizowany jest na odcinku pomiędzy Nowym Sączem a Brzeskiem, gdzie projektowana jest Sączeczanka czyli dwujezdniowa DK75.

Nowa droga krajowa nr 75 między Brzeskiem a Nowym Sączem będzie miała standard drogi dwujezdniowej ruchu przyśpieszonego. W zależności od ostatecznie wybranego wariantu będzie miała ok. 48 km długości.

Realizacja Sądeczanki DK75 została podzielona na dwa odcinki:

  • odcinek I – drugi etap łącznika brzeskiego o długości 3 km (obwodnica Brzeska),
  • odcinek II – od Brzeska do Nowego Sącza o długości ok. 45 km.

Dla odcinka Sądeczanki od Brzeska do Nowego Sącza GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze. Analizowane są różne warianty przebiegu trasy, głównie na skutek protestów kilku gmin, przez które ma przebiegać projektowana droga. Z uwagi na wczesny etap prac przygotowawczych realizacja inwestycji planowana jest na lata 2023 – 2027

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: