1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Startuje S74 Przełom/Mniów – Kielce Zachód. Nową trasą S74 pojedziemy w 2025 r.

Startuje S74 Przełom/Mniów – Kielce Zachód. Nową trasą S74 pojedziemy w 2025 r.

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-03-09
Startuje S74 Przełom/Mniów – Kielce Zachód. Nową trasą S74 pojedziemy w 2025 r.
Konsorcjum Mirbud - Kobylarnia wybuduje odcinek drogi ekspresowej S74 Przełom/Mniów - Kielce Zachód. Zdjęcie ilustracyjne: GDDKIA
Realizacja drogi ekspresowej S74 od Mniowa do Kielc staje się faktem – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, po podpisaniu umowy na zaprojektowanie i budowę odcinka. To kolejny fragment ekspresówki w woj. świętokrzyskim, który wszedł w fazę budowy.

Umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S74 na ponad 16 km odcinku Przełom/Mniów - Kielce Zachód podpisano z konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Konsorcjum wyceniło prace na ok. 537,7 mln zł. Czas realizacji inwestycji o 36 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie prowadzenia robót budowlanych). Zgodnie z umową, projekt budowlany powinien być gotowy w I kwartale 2023 roku. Dzięki temu w drugiej połowie przyszłego roku, po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, będą mogły ruszyć roboty budowlane. Nową drogą pojedziemy w drugiej połowie 2025 roku.

Budowa S74 w Świętokrzyskim. W tym roku umowy na nowe odcinki

Odcinek od Mniowa do Kielc jest kolejną, po obwodnicy Opatowa, aktualnie realizowaną inwestycją w ciągu drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim. Inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla kierowców podróżujących tranzytem na trasie Łódź - Kielce - Rzeszów, ale kompleksowo rozwiązuje również problem dojazdu ze stref podmiejskich do Kielc.

- Dziś rusza realizacja tej niezwykle ważnej dla województwa świętokrzyskiego inwestycji. To już trzecia podpisana w tym roku przez GDDKiA umowa na projekt i budowę. Gdy prace na tych inwestycjach się zakończą, kierowcy będą mieli do dyspozycji niemal 42 km nowych dróg ekspresowych - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Aktualnie droga krajowa nr 74, na wjeździe i wyjedzie z Kielc w stronę Mniowa i Miedzianej Góry, jest często zakorkowana. Nowy dwujezdniowy przebieg S74 sprawi, że mieszkańcy gmin Miedziana Góra i Mniów sprawnie dojadą do stolicy województwa.

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości ok. 16,4 km, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na fragmencie ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc.

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S74 na odcinku Przełom, Mniów - Kielce Zachód

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S74 na odcinku Przełom, Mniów - Kielce Zachód. Mapa: GDDKIA


Zadanie obejmuje również budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748) oraz budowę obiektów inżynierskich. W ramach inwestycji powstanie 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom.

Od ubiegłego roku trwa realizacja około 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i DK9 z łącznikiem północnym w ciągu DK74 o długości ok. 3 km. W tym roku planowane jest zakończenie prac projektowych dla tych inwestycji.

Kilka dni temu ruszył przetarg na realizację przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce, które w przyszłości połączy istniejący odcinek S74 Kielce - Cedzyna z realizowanym od dzisiaj odcinkiem Przełom/Mniów - Kielce Zachód. To oznacza, że kierowcy będą mieli do dyspozycji nieprzerwany ciąg ekspresowej trasy o długości ok. 28 km.

Droga S74 przez Kielce. GDDKIA ogłosiła przetarg

Mapa przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce

Mapa przejścia drogi ekspresowej S74 przez Kielce. Mapa: GDDKIA

Droga ekspresowa S74 usprawni przejazd między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego docelowo zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2.

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S74 Jak dojadę - Kielce Jak dojadę - Mniów