1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Strabag złożył najtańszą ofertę na budowę obwodnicy Stargardu na DK20

Strabag złożył najtańszą ofertę na budowę obwodnicy Stargardu na DK20

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl, mapa: GDDKIA
  3. 2024-03-18
Strabag złożył najtańszą ofertę na budowę obwodnicy Stargardu na DK20
Obwodnica Stargardu w ciągu drogi S10. Dopełni ją wschodnia obwodnica w ciągu DK20. Zdjęcia: GDDKIA
Siedem ofert wpłynęło w przetargu na realizację obwodnicy Stargardu w ciągu DK20 (woj. zachodniopomorskie). Najtaniej prace wyceniła firma Strabag, która za budowę obwodnicy chce ponad 76 mln zł. Obwodnica wyprowadzi ostatnią drogę krajową ze Stargardu, kierowcy korzystają już z południowej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S10.

- Siedem firm jest zainteresowanych zaprojektowaniem i budową obwodnicy Stargardu o długości 4,3 km. Wartość złożonych przez wykonawców ofert waha się od 76,04 do 91,59 mln złotych, a najtańszą przedstawiła firma Strabag – poinformował szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawca będzie miał 17 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Drogowcy szacują, że stanie się to w 2025 r. co pozwoli rozpocząć roboty budowlane, na które założono 15 miesięcy. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oddanie obwodnicy Stargardu do ruchu przewidziano w 2027 roku. 

GDDKIA wybrała wykonawców drogi S10 Szczecin – Piła

Od kilkunastu lat, dzięki południowej obwodnicy, kierowcy omijają miasto korzystając z drogi ekspresowej S10. Za kilka lat z centrum Stargardu zniknie także DK20. Trasa ta obecnie prowadzi od węzła Stargard Wschód na S10 przez miejscowości Święte i Strachocin do miasta, gdzie na trasie przejazdu jest wiele przejść dla pieszych i skrzyżowań.

Dzięki nowej trasie skróci się też dystans jaki będą pokonywać kierowcy. Obecnie długość DK20 od węzła Stargard Wschód przez miasto to 7,4 km, przejazd obwodnicą będzie krótszy o 2,9 km.

Przebieg obwodnicy Stargardu w ciągu DK20

Obwodnica Stargardu będzie jednojezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Droga rozpocznie się od węzła Stargard Wschód na połączeniu DK20 i S10. W ramach inwestycji planowana jest przebudowa połączenia S10/DK20 po północnej stronie węzła. Trasa obwodnicy będzie prowadziła w kierunku północnym. Przejdzie przez dolinę rzeki Krąpiel, następnie drogę powiatową Strachocin – Sułkowo, gdzie zaplanowano budowę wiaduktu w ciągu drogi powiatowej. Dalej obwodnica przejdzie nad linią kolejową nr 202 Stargard – Gdańsk i włączy się w obecny przebieg DK20 około 500 metrów za granicą miasta Stargard.

Obwodnica Stargardu, 4,5 km DK20 do połączenia z S10, z decyzją środowiskową

Mapa obwodnicy Stargardu - przebieg DK20

 Mapa przebiegu obwodnicy Stargardy - obwodnica wschodnia w ciagu DK20

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 20 Jak dojadę - Stargard