1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Świętokrzyskie obwodnice w budowie i w przygotowaniu

Świętokrzyskie obwodnice w budowie i w przygotowaniu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-13
Świętokrzyskie obwodnice w budowie i w przygotowaniu
Na zdjęciu budowa obwodnicy Wąchocka w ciągu DK42. Zdjęcia: GDDKIA
W najbliższym czasie w woj. świętokrzyskim pojawią się nowe obwodnice. Obwodnice Ostrowca Świętokrzyskiego i Morawicy realizowane są w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Z kolei w ramach programu budowy 100 obwodnic wyrosną obwodnice: obwodnice Wąchocka, Starachowic, Osieka i Chmielnika. Sprawdzamy na jakim etapie jest realizacja nowych tras.

Dobiega końca budowa obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 (ok. 2,7 km) realizowanej w systemie Projektuj i buduj. W 2023 roku przed umownym terminem zakończenia inwestycji, udostępnione zostały dwa nowe ronda komunikujące budowaną trasę z istniejącym drogami, co znacznie ułatwiło ruch lokalny. Oddanie do użytkowania tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego planowane jest w drugim kwartale 2024 r.

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9

Zdjęcia: GDDKIA

W ramach zadania powstał odcinek drogi jednojezdniowej klasy GP poprowadzonej nowym śladem od węzła Brezelia (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 755) do włączenia z istniejącą DK 9 (wylot z Ostrowca w kierunku Rzeszowa) w rejonie miejscowości Jędrzejów, poprzez skrzyżowanie typu rondo.

W pierwszej połowie 2024 roku powinny ruszyć roboty budowalne na kolejnym odcinku obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej w ciągu DK73 (ok. 4,4 km). Wykonawca inwestycji, po zakończeniu pierwszego etapu prac nad dokumentacją projektową, złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID.

Kontynuowane są też prace przy budowie obwodnicy Wąchocka w ciągu DK42 (ok. 11,7 km). Zaawansowanie inwestycji realizowanej w systemie Projektuj i buduj jest już za półmetkiem. Połowa dwujezdniowej trasy zasadniczej ma już warstwy bitumiczne, a większość obiektów inżynierskich – elementy ustrojów nośnych. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Wąchocka – nawierzchnia i widoczne wiadukty

Obwodnica Wąchocka – nawierzchnia i widoczne wiadukty

Budowa obwodnicy Wąchocka. Zdjęcia: GDDKIA

Obwodnica Wąchocka, długości około 11,7 km będzie dwujezdniową drogą klasy GP 2/2 (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu) poprowadzoną nowym śladem, od granicy miasta. Skarżysko – Kamienna do granicy miasta. Starachowice.

Mapa przebiegu obwodnicy Wąchocka

Mapa przebiegu obwodnicy Wąchocka

Mapa: GDDKIA

W programie budowy 100 obwodnic ujęte są również obwodnice Starachowic w ciągu DK42, Osieka w ciągu DK79 i Chmielnika w ciągu DK73/DK78. Złożono już wnioski o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Osieka i pierwszego etapu obwodnicy Chmielnika.

Pieniądze z KPO trafią na budowę obwodnic

Ruszyły także prace projektowe dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego na ponad 12-kilometrowym odcinku DK9 Rudka – Jacentów, dla której drogowcy mają decyzję środowiskową. Złożenie wniosku o wydanie ZRID dla tej inwestycji planowane jest w pierwszym kwartale 2024 r.

Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego - przebieg DK9 Jacentów - Rudka

Mapa przebiegu obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego, DK9 Jacentów - Rudka

Mapa przebiegu obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego, DK9 Jacentów - Rudka. Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 42 Utrudnienia na drodze 73 Jak dojadę - Chmielnik