1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Te obwodnice powstaną w najbliższych latach w Wielkopolsce

Te obwodnice powstaną w najbliższych latach w Wielkopolsce

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-10-13
Te obwodnice powstaną w najbliższych latach w Wielkopolsce
Obwodnice Żodynia, Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa i Koźmina Wlkp. są już w realizacji. W ramach Programu budowy 100 obwodnic w Wielkopolsce powstanie 8 obwodnic. Zdjęcia: GDDKIA
Osiem obwodnic wielkopolskich miast zostało ujętych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.  Obwodnice Żodynia, Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa i Koźmina Wielkopolskiego są już w realizacji. Dla pozostałych trzech obwodnic trwa etap przygotowania dokumentacji. Będą to nowe odcinki dróg krajowych: DK12, DK15, DK24, DK25, DK32, DK72. Sprawdzamy jak aktualnie wygląda zaawansowanie prac dla nowych obwodnic w Wielkopolsce (13.10.2022 r.).

Wielkopolskie obwodnice, które są już na etapie realizacji:

Obwodnica Grzymiszewa 

Umowę na zaprojektowanie i budowę około 1,5-kilometrowej obwodnicy Grzymiszewa w ciągu DK72 zawarto 28 czerwca 2021 r.. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Wykonawca opracował projekt budowlany w oparciu o wykonaną już Koncepcję programową i złożył wniosek o uzyskanie decyzji ZRID. 8 sierpnia br. Wielkopolski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie w sprawie ZRID. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w II kwartale 2024 r. 

Obwodnica Gostynia 

30 czerwca 2021 r. GDDKIA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę 17-kilometrowej obwodnicy Gostynia w ciągu DK12. Inwestycję za ok. 246,8 mln zł realizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Wykonawca opracował projekt budowlany w oparciu o wykonaną już Koncepcję programową i złożył wniosek o uzyskanie decyzji ZRID. W dniu 23 września br. Wielkopolski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie w sprawie ZRID. Po jej uzyskaniu wybuduje obwodnicę. Nową drogą pojedziemy w I kwartale 2025 roku.

Obwodnica Strykowa 

Umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 3-kilometrowej obwodnicy Strykowa w ciągu DK32 zawarto 26 października 2021 r. Inwestycję za 65 631 500,23 zł realizuje firma PORR.  Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji ZRID. Uzyskanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest wiosną przyszłego roku, a oddanie do ruchu w II połowie 2024 r.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego 

5 maja br. drogowcy zlecili zaprojektowanie i budowę obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15. Wykonawcą jest konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Wartość umowy to nieco ponad 76,2 mln zł. Zakończenie robót planowane jest w drugiej połowie 2025 r. 

Obwodnica Żodynia 

27 kwietnia 2021 r. podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma INFRAKOM Kościan) ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować obwodnicę Żodynia. Umowa opiewa na kwotę blisko 32,7 mln zł. Kierowcy z nowej trasy skorzystają w połowie 2024 r.  Jak deklarują drogowcy, wniosek o ZRID zostanie złożony jeszcze w tym roku.

W przygotowaniu ponad 300 km dróg ekspresowych S10 i S11 w Wielkopolsce

 

 

Nowe obwodnice w Wielkopolsce - mapa obwodnic w ramach programu budowy 100 obwodnic

Nowe obwodnice w Wielkopolsce - mapa obwodnic w ramach programu budowy 100 obwodnic. Mapa: GDDKIA


Nowe obwodnice w Wielkopolsce w przygotowaniu:

Obwodnica Kamionnej 

31 sierpnia 2021 r. GDDKIA zawarła umowę na wykonanie Koncepcji programowej wraz z materiałami wniosku o wydanie DŚU dla budowy obwodnicy miejscowości Kamionna w ciągu drogi krajowej nr 24.  Wykonawca - firma SMP Projektanci - opracuje dokumentację przygotowawczą za kwotę blisko 900 tys. zł. Zadanie polega na opracowaniu dokumentacji określającej przebieg obwodnicy miejscowości Kamionna w ciągu DK24 pozwalający na uzyskanie DŚU. Kolejnym etapem, będzie ogłoszenie przetargu na realizację w formule Projektuj i buduj.  

Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa 

27 sierpnia 2021 r. podpisano umowę na opracowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15. Zadanie obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) wraz z materiałami do uzyskania DŚU dla 19-kilometrowej obwodnicy. Wykonawca, firma Lafrentz Polska, na realizację zamówienia ma 36 miesięcy od daty podpisania umowy. Wartość umowy to 4,1 mln zł. 

Obwodnica Kalisza

Trwają studialne prace projektowe dla rozbudowy całego przebiegu drogi krajowej nr 25 pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Koninem. W ramach Programu budowy 100 obwodnic realizowana będzie w pierwszej kolejności obwodnica Kalisza. Obecnie trwa ostatnia faza przygotowania STEŚ, w tym prace analityczne zmierzające do wytypowania najkorzystniejszego wariantu przebiegu drogi.  

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 12 Utrudnienia na drodze 15 Jak dojadę - Cieszków Jak dojadę - Gostyń