1. Strona główna
 2. Informacje
 3. To będzie najdłuższy odcinek trasy S11 na Śląsku. Jest wniosek o DŚU dla obwodnicy Tarnowskich Gór

To będzie najdłuższy odcinek trasy S11 na Śląsku. Jest wniosek o DŚU dla obwodnicy Tarnowskich Gór

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-09-26
To będzie najdłuższy odcinek trasy S11 na Śląsku. Jest wniosek o DŚU dla obwodnicy Tarnowskich Gór
W tym roku przybyło 25 km trasy S11 w woj. opolskim oraz 48 km do Koszalina. Na śląskie odcinki musimy poczekać. Zdjęcia: GDDKIA
Realizacja drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim wreszcie nabiera realnych kształtów. Po długim okresie przygotowań drogowcy wybrali rekomendowane warianty przebiegu trasy i złożyli wnioski o wydanie decyzji środowiskowych. W efekcie, w toku jest już procedura dla całej 65-kilometrowej S11 w województwie śląskim. Jej realizacja podzielona jest na dwa odcinki, z czego najdłuższy, liczący 35 km będzie obwodnicą Tarnowskich Gór.

U Regionalnego Dyrektora Środowiska w Katowicach są już wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla dwóch odcinków drogi ekspresowej S11 biegnącej od granicy z woj. opolskim, omijającej Tarnowskie Góry do połączenia z autostradą A1 w Piekarach Śląskich. Łacznie to 65 kilometrów nowej ekspresówki, która docelowo połączy Śląsk z Pomorzem.

Jakie drogi zostaną jeszcze oddane w 2023?

Mapa drogi ekspresowej S11 w jej południowej części. Najdłużej poczekamy na odcinki w woj. śląskim

Mapa drogi ekspresowej S11 w jej południowej części. Najdłużej poczekamy na odcinki w woj. śląskim

Mapa: GDDKIA

- Złożyliśmy wniosek o wydanie DŚU dla drugiego odcinka drogi ekspresowej S11. Ponad 35-kilometrowy odcinek stanowi obwodnicę Tarnowskich Gór. W efekcie, w toku jest już procedura dla całej 65-kilometrowej S11 w województwie śląskim, bo w czerwcu złożyliśmy wniosek dla odcinka od granicy województw opolskiego i śląskiego do rzeki Mała Panew – poinformował katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Złożenie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosku o wydanie DŚU kończy początkowy etap przygotowania inwestycji. W ramach tego postępowania zostaną ponownie ocenione wszystkie warianty (tym razem przede wszystkim pod kątem środowiskowym), a następnie zostanie wydana decyzja administracyjna, która ostatecznie zatwierdzi wariant przewidziany do realizacji. Przed wydaniem decyzji DŚU zostanie ponownie zapewniony udział społeczeństwa. Umożliwione zostanie także zapoznanie się z dokumentacją i składanie uwag i wniosków.

Przypomnijmy realizację drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim podzielono na dwa zadania:

 1. S11 od granicy województw opolskiego i śląskiego do rzeki Mała Panew (granica powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego) o długości prawie 30 km.

 2. S11 od Małej Panwi do węzła z autostradą A1 w Piekarach Śląskich, ponad 35 km. Odcinek zostanie podzielony na dwa zadania:

  - od granicy powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego do węzła Radzionków na skrzyżowaniu dróg S11 i DW911

  - od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie.

Mapy drogi eksresowej S11 w woj. slaskim, od gr. z woj. opolskim do połaczenia z A1 w Piekarach Śląskich

 

Mapa drogi ekspresowej S11 woj. opolskie- Mała Panew - Tarnowskie Góry - Piekary Śląskie

Mapa drogi ekspresowej S11 woj. opolskie- Mała Panew - Tarnowskie Góry - Piekary Śląskie

Mapa drogi ekspresowej S11 woj. opolskie- Mała Panew - Tarnowskie Góry - Piekary Śląskie

Mapa drogi ekspresowej S11 woj. opolskie- Mała Panew - Tarnowskie Góry - Piekary Śląskie. Mapa: GDDKIA

Projektowanie trasy S11 ruszyło w październiku 2018 r. Dla obu odcinków opracowane zostały po cztery warianty przebiegu trasy o takim samym stopniu szczegółowości. Na końcowym fragmencie wszystkie warianty drogi ekspresowej zlokalizowane zostały na terenie Piekar Śląskich i biegną w tym samym śladzie - wzdłuż istniejącej drogi wojewódzkiej nr 911 (na odcinku od projektowanego węzła Radzionków do ul. Pod Lipami) oraz w śladzie istniejącej drogi wojewódzkiej nr 911 (na odcinku od ul. Pod Lipami do połączenia z autostradą A1).

Ponadto dla samego węzła Piekary Śląskie zaprojektowano trzy warianty skomunikowania nowej drogi S11 z istniejącą autostradą A1 oraz układem dróg lokalnych. Rozstrzygnięcia dla węzła Piekary Śląskie mają zapaść w późniejszym etapie.

- Na etapie procedowania decyzji DŚU dla odcinka drugiego nie będą następowały ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie geometrii węzła Piekary Śląskie i dowiązania się do istniejącej sieci dróg. Analiza szczegółowych rozwiązań projektowych tego węzła przeprowadzana będzie na kolejnym etapie przygotowania inwestycji, tj. na etapie opracowania Koncepcji programowej. Będzie ona uwzględniała analizy ruchowe i przepustowości lokalnego układu dróg – podkreślają drogowcy.

Co z budową drogi ekspresowej S11 – odcinki w realizacji, przetargach i przygotowaniu

Budowa drogi ekspresowej S11 została przyjęta do zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Droga ekspresowa S11 docelowo będzie miała 550 km długości i połączy 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie. Korytarz drogi prowadzi w większości śladem obecnej drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg – Poznań - PIekary Śląskie (autostrada A1). To jedna z podstawowych tras komunikacji drogowej łącząca środkowe wybrzeże Bałtyku poprzez tereny Wielkopolski ze Śląskiem, a poprzez autostradę A4 z Małopolską i Podkarpaciem. 

Wyrosła piękna trasa ekspresowa S11 nad Bałtyk – zdjęcia nowej S11 Koszalin – Bobolice

Wyrosła piękna trasa ekspresowa S11 nad Bałtyk – zdjęcia nowej S11 Koszalin – Bobolice

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Piekary Śląskie Jak dojadę - Radzionków