1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Co z budową drogi ekspresowej S11 – odcinki w realizacji, przetargach i przygotowaniu

Co z budową drogi ekspresowej S11 – odcinki w realizacji, przetargach i przygotowaniu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-09-15
Co z budową drogi ekspresowej S11 – odcinki w realizacji, przetargach i przygotowaniu
Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa. Zdjęcia: GDDKIA
- Do 2030 roku cała trasa S11 połączy Pomorze przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Droga ekspresowa docelowo będzie liczyć około 550 km, z czego obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km (w tym wspólny przebieg S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina o długości ok. 35 km). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. Sprawdzamy jak wygląda stan budowy drogi S11 w zachodniopomorskim, wielkopolskim, opolskim i śląskim.

Spis treści:

W 2030 r. ma być gotowa cała droga ekspresowa S11

S11 w woj. zachodniopomorskim

S11 w woj. wielkopolskim

S11 w woj. opolskim

S11 w woj. śląskim

 

W 2030 r. ma być gotowa cała droga ekspresowa S11

Według rządowych zapowiedzi do 2030 roku ma być gotowa cała droga ekspresowa S11. We wrześniu br. przybędzie blisko 50 kilometrów trasy na północy Polski, do ruchu oddane zostaną trzy odcinki od Koszalina do Bobolic. Wcześniej, w lipcu, kierowcy pojechali 25 km obwodnicą Olesna na Opolszczyźnie. Minione tygodnie przyniosły umowę na odcinek Bobolice – Szczecinek i przetargi na nowe fragmenty trasy w woj. wielkopolskim i opolskim.

- Połowa września przynosi dobre wiadomości dla drogi S11. Po podpisaniu umowy na ostatni odcinek w woj. zachodniopomorskim (S11 Bobolice – Szczecinek) oraz ogłoszeniu przetargu na odcinek Kępno –Olesno, przychodzi czas na przetarg na dobudowę drugiej jezdni na odcinku samej obwodnicy Kępna w woj. wielkopolskim – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa, sprawdzamy jak wygląda proces realizacji trasy S11 w każdym z nich:

S11 w woj. zachodniopomorskim

Od 2019 roku kierowcy mogą korzystać z 35,5 km wspólnego przebiegu S11 i S6 od Kołobrzegu do Koszalina wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód. W tym samym roku do ruchu została oddana obwodnica Szczecinka o długości 12 km. 

Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11

Obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11. Zdjęcia: GDDKIA

Pod koniec września br. planowane jest oddanie do ruchu S11 od Koszalina do Bobolic. To 48 km nowej drogi ekspresowej. Trasa jest na końcowym etapie robót na trzech odcinkach realizacyjnych. Nowa droga wyprowadzi ruch tranzytowy z Bobolic i wszystkich miejscowości położonych przy obecnej DK11 pomiędzy Koszalinem i Bobolicami. Budowa S11 Koszalin – Bobolice jest dofinansowana ze środków UE. 

Lada dzień otwarcie S11 Koszalin – Bobolice

Droga ekspresowa S11 Koszalin - Bobolice

Droga ekspresowa S11 Koszalin - Bobolice na finiszu. Zdjęcia: GDDKIA

Do domknięcia realizacji S11 na Pomorzu Zachodnim brakuje odcinka między Bobolicami, a Szczecinkiem. Na ten fragment, o długości 24,4 km, GDDKIA zawarła 30 sierpnia tego roku umowę z wykonawcą. Zakończenie budowy tego odcinka planowane jest w 2026 roku. 

GDDKIA podpisała umowę na ostatni odcinek trasy S11 w woj. zachodniopomorskim

S11 w woj. wielkopolskim

Trwają prace projektowe dla budowy trasy S11 od granicy z woj. zachodniopomorskim do granicy z woj. opolskim. Długość projektowanej S11 w woj. wielkopolskim to około 280 km, podzielonych na następujące odcinki:    

1.    Szczecinek – Piła o długości około 59 km,

2.    Piła – Ujście o długości około 20 km,

3.    Ujście – Oborniki o długości około 43 km,

4.    Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik o długości około 22 km, 

5.    Kórnik – Jarocin o długości około 43 km, 

6.    Jarocin – Ostrów Wielkopolski o długości około 57 km, 

7.    Ostrów Wielkopolski – Kępno o długości około 30 km. 

Mapa drogi ekspresowej S11 na północ od PoznaniaMapa drogi ekspresowej S11 na północ od Poznania. Mapa: GDDKIA

Dla dwóch odcinków tj. Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik i Ostrów – Kępno rozpatrywane są przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska odwołania od DŚU. Dla odcinka Szczecinek -Piła drogowcy mają już DŚU a dla odcinków Piła - Ujście, Ujście – Oborniki, Kórnik – Jarocin,  Jarocin – Ostrów Wielkopolski toczą się postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. 

S11 będzie dłuższa. Jest decyzja środowiskowa dla S11 Szczecinek – Piła

- Wkrótce ogłosimy przetarg na zaprojektowanie i budowę S11 na odcinku Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Ponadto, w przyszłym roku planujemy ogłosić postępowanie przetargowe dla kolejnego odcinka S11 tj. Ostrów Wielkopolski – Kępno – zapowiada poznański oddział GDDKIA.     

Mapa drogi ekspresowej S11 na południe od PoznaniaMapa drogi ekspresowej S11 na południe od Poznania. Mapa: GDDKIA

S11 w woj. opolskim

Oddana do ruchu dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami drogi ekspresowej S11. W I połowie września ruszył przetarg na wyłonienie wykonawcy 46 km trasy od obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna.

Kto wybuduje S11 Kępno – Olesno? Prace obejmą trzy odcinki 

Obwodnica Olesna w ciągu trasy s11

Obwodnica Olesna w ciągu trasy S11. Zdjęcia: GDDKIA

 

S11 w woj. śląskim

- W czerwcu br. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach trafił wniosek o DŚU (decyzja Środowiskowa) dla prawie 30 km S11, od granicy województw opolskiego i śląskiego do granicy powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego. W III kwartale br. planujemy złożyć wniosek o DŚU dla kolejnego, ponad 31-kilometrowego odcinka, stanowiącego obwodnicę Tarnowskich Gór – informuje GDDKIA.

Złożenie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosków o wydanie DŚU, zakończy początkowy etap przygotowania inwestycji. W ramach procedowania DŚU zostaną ponownie ocenione wszystkie warianty (tym razem przede wszystkim pod kątem środowiskowym), a następnie zostanie wydana decyzja administracyjna, która ostatecznie zatwierdzi wariant trasy S11 przewidziany do realizacji.  

Równolegle do procedowanej decyzji DŚU opracowywana będzie Koncepcja programowa uszczegóławiająca przyjęte rozwiązania. Podczas tego etapu prac odcinek od Małej Panwi na granicy powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego do węzła Piekary Śląskie (tzw. obwodnicy Tarnowskich Gór) zostanie podzielony na dwa pododcinki:   

  • S11 od granicy powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego do węzła Radzionków na skrzyżowaniu dróg S11 i DW911,

  • S11 od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie. 

Drogowcy zaznaczają, że ze względu na szczegółową analizę geometryczną i analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie nie wyklucza się konieczności uzyskania dodatkowej lub nowej decyzji DŚU. To z uwagi na zmianę rozwiązań projektowych na węźle Piekary Śląskie w stosunku do rozwiązań z etapu STEŚ.

Mapy drogi S11 w woj. śląskim

Mapa drogi ekspresowej S11 w woj. ślaskim

Mapa drogi ekspresowej S11 w woj. ślaskim. Mapa: GDDKIA

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 w okolic Piekar Sląskich

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S11 w okolic Piekar Śląskich. Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Olesno Jak dojadę - Piekary Śląskie