Umowa na odcinek S74 do obwodnicy Kielc. Do 2020 powstanie koncepcja trasy
Na zdjęciu łącznica węzła Kielce Zachód, która w przyszłości komunikować będzie obwodnicę Kielc w ciągu drogi ekspresowej S7 z planowaną drogą S74 w kierunku miejscowości Przełom/Mniów. Zdjęcia: GDDKIA, Łukasz Jóźwiak

Ruszają prace przygotowawcze dla odcinka drogi ekspresowej S74 z miejscowości Przełom/Mniów do obwodnicy Kielc. Zawarta umowa na koncepcję programową obejmuje 16 km odcinek przyszłej trasy łączącej województwo łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. W sumie w przygotowaniu jest już 100 kilometrów S74 w woj. świętokrzyskim.

Od 2018 roku trwają prace nad koncepcją programową dla ponad 27-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S74 granica województwa łódzkiego/świętokrzyskiego – Przełom/Mniów. Teraz podpisana została umowa na dokumentację dla sąsiadującego z nim odcinka Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód o długości 16,4 km. Dokumentację opracuje w ciągu 16 miesięcy wyłoniona w przetargu spółka Mosty Katowice za kwotę 4,5 mln złotych. Koncepcja powinna być gotowa w 2020 roku.

W ramach inwestycji planowany jest odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości około 16,4 km, biegnący po nowym śladzie na południowy-zachód od istniejącej trasy stanowiący obejście miejscowości Mniów, Miedziana Góra. Zadanie obejmuje budowę węzłów drogowych: Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą drogą 74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 748), budowę obiektów inżynierskich, w tym: wiaduktów drogowych (6 w ciągu S74 i 6 nad drogą ekspresową), 2 mostów, 5 przejść dla zwierząt dużych, 28 przejść dla zwierząt małych; budowę urządzeń ochrony środowiska, budowę dróg dojazdowych oraz miejsca obsługi podróżnych w miejscowości Przełom.

 

 

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim - odcinek Przełom - Kielce

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S74 w woj. świętokrzyskim - umowa na ostatni jej odcinek Przełom - Kielce. Mapa: GDDKIA

 

Tydzień wcześniej podpisana została umowa na opracowanie koncepcji programowej dla odcinka S74 Łagów – Jałowęsy. Ponadto rozpoczęło się tworzenie koncepcji programowej dla odcinka Cedzyna – Łagów o długości 32 km. W tym roku po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rozpocznie się opracowywanie takiej dokumentacji dla obwodnicy Opatowa w ciągu DK9/S74. To oznacza, że koncepcje programowe opracowane zostaną dla odcinków S74 o łącznej długości ponad 100 km nieprzerwanie od granicy województw świętokrzyskiego i łódzkiego do Opatowa.

Droga ekspresowa S74 to ważna trasa łącząca węzły autostradowe w województwie łódzkim z regionem świętokrzyskim i Podkarpaciem.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

lucjusz
2019-03-23 07:01
tylko jak zaczną budować mam nadzieje że wykonawcą będzie inna firma niż włoska bo włoski wykonawca generalny to gwarancja opóźnień i problemy podwykonawców
Asia
2019-03-08 07:34
Nabiera tempa? Raczej jest wstrzymywana
jaromlody
2019-03-02 09:45
Dobrze że S74 w końcu nabiera tempa szkoda tylko, że w województwie świętokrzyskim bo najgorszy odcinek do pokonania w stronę Piotrkowa Trybunalskiego to własnie ostatnie kilometry przed tym miastem gdzie w godzinach szczytu tworzą się gigantyczne korki.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: