• Facebook - conadrogach
W 2018 roku ruszy budowa drogi S19 na Podlasiu
Droga ekspresowa S19. Zdjęcia: GDDKiA

W 2018 roku rozpocznie się budowa drogi ekspresowej S19 na terenie województwa podlaskiego. Z nowej trasy powinniśmy skorzystać siedem lat później – tak wynika z rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

W nowym programie ostatecznie zatwierdzono budowę drogi ekspresowej S19 w ciągu tzw. Trasy Via Carpathii. Droga S19 ma powstać na całej długości. Odcinek od Lubartowa w województwie lubelskim do Białegostoku zaplanowano na lata 2018-2024. Równolegle powinny być prowadzone prace na odcinku S19 od Białegostoku do granicy państwa.

- Decyzją rządu mamy S19, mamy TAK DLA S19 na całym podlaskim odcinku, razem z odcinkiem lubelskim – początek budowy w 2018 roku, zakończenie w 2025 r. Na tym nie koniec dobrych wiadomości. Rząd zagwarantował też dokończenie budowy drogi S8 Białystok –Warszawa oraz budowę drogi S61 Via Baltica, z Ostrowi Mazowieckiej, przez Łomżę, Augustów, Suwałki – do Budziska – mówił na konferencji poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Budowa drogi ekspresowej S19 obejmie odcinki: : Kuźnica - Korycin; Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo - Choroszcz; obwodnica Białegostoku od węzła Choroszcz przez Kudrycze, Wojszki, Ploski do obwodnicy Bielska Podlaskiego oraz obwodnica Bielska Podlaskiego - obwodnice Bociek, Dziadkowic, Siemiatycz - Chlebczyn.

Trasa Via Carpathia miałaby prowadzić od Kłajpedy na Litwie do Salonik w Grecji. Miałaby ona być jednym z głównych szlaków transportowych w UE.

Cały Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 to 107 miliardów złotych, za które zostanie wybudowanych 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. W województwie podlaskim w ciągu ostatnich ośmiu lat na budowę dróg z budżetu centralnego wydano ponad 5 miliardów złotych.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: