1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W budowie obwodnica Koźmina Wielkopolskiego na DK15 Wrocław – Jarocin

W budowie obwodnica Koźmina Wielkopolskiego na DK15 Wrocław – Jarocin

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-04
W budowie obwodnica Koźmina Wielkopolskiego na DK15 Wrocław – Jarocin
Obwodnica Koźmina będzie ponad 6 km odc. nowej DK15 i ominie miasto od wschodu. Mapa: GDDKIA
Może ruszać budowa obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej DK15. Około 6 kilometrowa trasa wyprowadzi tranzyt z miasta i ułatwi podróżowanie na trasie Wrocław – Jarocin. Na tym odcinku DK15 stanowi ważne połączenie korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11.

Budowa obwodnicy m. Koźmin Wielkopolski w ciągu drogi krajowej nr 15

Jest zgoda na realizację obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15. Oznacza to, że wykonawca przejmie plac budowy i rozpocznie pierwsze prace budowlane.

- Uzyskaliśmy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15. Decyzja ta umożliwi rozpoczęcie procesu wypłaty odszkodowań, a także robót budowlanych. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w najbliższych dniach – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawcą obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego jest konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal. Prace wyniosą ponad 76 mln zł zrealizuje i mają być zrealizowane w drugiej połowie 2025 r.

Inwestycja zakłada powstanie odcinka drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 6 km. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem, omijając miejscowość od wschodniej strony. W jej ciągu powstanie most, dwa wiadukty i trzy przepusty ekologiczne. 

46 km nowej trasy S11 w blokach startowych

Mapa przebiegu obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15

Mapa: GDDKIA

Obwodnica odciąży układ komunikacyjny i zwiększy przepustowość dróg w samym mieście. Poprawi też warunki i bezpieczeństwo przejazdu pomiędzy Jarocinem i Trzebnicą, a dalej Poznaniem oraz Wrocławiem. Na tym odcinku DK15 stanowi istotne połączenie korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11.

Stan budowy nowych obwodnic w Wielkopolsce

 W ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 powstanie osiem obwodnic w woj. wielkopolskim. Pięć z nich znajduje się w realizacji. Trzy obwodnice są na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych (DŚU).

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 15 Jak dojadę - Koźmin Wielkopolski