W czerwcu przetarg na S6 Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej
Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej ma powstać do 2023 roku w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Na czerwiec 2019 r. został zapowiedziany przetarg. Zdjęcia: GDDKIA

- W czerwcu planujemy ogłoszenie przetargu na realizację Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPO) – zapowiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Około 33 km obwodnica będzie częścią drogi ekspresowej S6 Szczecin – Gdynia.

Zielonym światłem do dalszych prac nad OMT był, wydany pod koniec 2018 r., wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego utrzymujący ważność decyzji środowiskowej. Teraz resort infrastruktury zapowiada, że procedura przetargowa ruszy w czerwcu br. Ma ją wybudować prywatny inwestor.

W czerwcu 2018 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, uznał, że partnerstwo publiczno-prywatne jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli na zrealizowane inwestycji o szacowanej wartości około 2 mld zł. Oznacza to, że trójmiejską trasę S6 zrealizuje prywatny inwestor na gruntach należących do państwa. Partner prywatny zaprojektuje i wybuduje drogi, a następnie będzie utrzymywał je przez określony czas. W zamian strona publiczna zobowiąże się do wnoszenia cyklicznej opłaty za dostępność. Resort infrastruktury zapewnił, że zastosowanie modelu PPP w tym przypadku nie będzie wiązało się z wprowadzeniem opłat dla kierowców samochodów osobowych.

- Obecnie opracowywana jest dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu w formule ppp. Dokumentacja uzyskała już wstępną pozytywną opinię GUS, konieczne będzie także uzyskanie opinii EUROSTAT, niezbędnej do sklasyfikowania inwestycji poza sektorem finansów publicznych. Odcinki drogi ekspresowej S6 realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powinny zostać ukończone w 2023 r. - zapewnia resort infrastruktury.

 

Realizacja obwodnicy Metropolii Trójmiasta podzielona na 2 zadania

Realizacja obwodnicy Metropolii Trójmiasta została podzielona na 2 zadania. Mapa: GDDKIA

Ponad 30-kilometrowa Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej połączy Południową Obwodnicę Gdańska z Trasą Kaszubską w Chwaszczynie (prowadzącą w kierunku Słupska). Inwestycja obejmuje również budowę obwodnicy Żukowa. Droga to alternatywa dla obciążonej dużym ruchem Obwodnicy Trójmiasta. Jej realizacja udrożni drogi krajowe prowadzące do Trójmiasta oraz Żukowo.

W realizacji są juz odcinki na zachód od Trójmiasta. Do 2021 r. potrwa budowa S6 na fragmencie od obwodnicy Trójmiasta do Bożegopola Wielkiego. Trasa o długości blisko 41 kilometrów została podzielona na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie – Luzino, Luzino – Szemud, Szemud - Gdynia Wielki Kack. Wartość prowadzonych prac to niemal 1,5 mld zł.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

ricky
2019-04-02 12:51
w deszcz na kaszubach nie wychodź na ulice takie dziury miastowe
mieszkaniec pomorza
2019-04-02 12:46
Drogi wojewódzkie w tragicznym stanie!!Kto rządzi na pomorzu !! koleina na koleinie brak malowania jezdni! lata 90' pełną parą!!! wyjedź za miasto i pojęcie drogi wojewódzkiej nie istnieje! w 3mieście studzienka na studzience! głowne arterie koleiny dziury studzienki!!!! nie da się
John
2019-04-01 15:33
JAG - w sieci nie ma już prywatności, to tak apropo obrażania mnie. PO do euro 2012 miało wybudować np S7, S17 itd. Co zrobiło ?
JAG
2019-03-31 23:01
Do pisiego klakiera Dżona Rząd PO w 2015 ogłosił przetarg na budowę S6. Całej S6 ! Pisuary ten przetarg zamroziły i S6 poszła się gonić. Zatem łżesz pisi ch.. ,że PO w kwestii budowy S6 nic nie zrobiła.
antybezmyslnik
2019-03-29 15:04
PiS-owscy hejterzy. Nie mieszkam na Kaszubach czy Trójmieście - więc bez obrazy tam mieszkających. Nie bronię PO, ale obiektywnie stwierdzam jak PiS tam działa - nie buduje za karę. Za PO-PSL zbudowano tam A1 (jest już do Piotrkowa Tryb.) i S7 (jest już do Napierek na granicy z Mazowszem)- ale na wszystko naraz nie ma Kasy. Ale wam trudno to przyjąć do wiadomości i zrozumieć. S6 - jako Droga Kaszubska miała być budowana w następnej kolejności i to bez PPP. Więc nie zwalajcie na poprzedni rząd.(Zbudował w Polsce ponad 3.500 km A i S).Mało -prawda!
Samolub
2019-03-26 17:04
Antybezmyślink u nas w świętokrzyskim też opóźnia się przez decyzje rozpoczęcie budowy S74 więc nie tylko was Jojo robi w konia.
Gangrena
2019-03-26 11:37
Do bez coś tam - faktycznie od 2008 r pisiory opoznialy budowę tej trasy... Jestescie tak nakreceni przez te tefałeny i giewu, że wszystkiemu jest winny Kaczor.
John
2019-03-26 09:02
Panie bezmyślnik- to dlaczego słońce Peru przez 7 lat nie mógł wybudować tej drogi? Masz pretensje do PiS, a gdzie było PO? Poza tym to wasze Trójmiasto to taka polska Sycylia, a wiec niech mafiosi zbudują
1 2 następna >

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: