1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W te wakacje pojedziemy S3 z najdłuższym tunelem w górach

W te wakacje pojedziemy S3 z najdłuższym tunelem w górach

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-06-13
W te wakacje pojedziemy S3 z najdłuższym tunelem w górach
W lipcu kierowcy pojadą nowym odcinkiem drogi S3 na Dolnym Śląsku. Zdjęcia: GDDKIA
- Ostatni odcinek drogi ekspresowej S3 planujemy udostępnić kierowcom jeszcze w te wakacje – zapowiada wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ponad 16 kilometrowy odcinek połączy oddane wcześniej fragmenty trasy S3 w stronę autostrady A4 i południowej granicy w Lubawce. Nowy odcinek trasy przebija się przez malownicze krajobrazy Sudetów. Jeden z tuneli ma aż 2,3 km i jest najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce.

S3 Bolków – Kamienna Góra to dwujezdniowa droga ekspresowa, z jezdniami o dwóch pasach ruchu i z pasem awaryjnym o długości ok. 16,1 km. To też ostatni budowy fragment ekspresowej S3-ki na Dolnym Śląsku. Nowy odcinek trasy dosłownie przebija się przez malownicze krajobrazy Sudetów, obejmując aż 69 obiektów inżynierskich, w tym dwa dwunawowe tunele. Tunel TS-26 o długości ok. 2300 m znajduje się pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice, a tunel TS-32 o długości ok. 320 m niedaleko miejscowości Gostków. Trasa S3 na Dolnym Ślasku jest  jednym z najładniejszych fragmentów dróg szybkiego ruchu w Polsce.


Droga S3 z tunelem w Sudetach

Droga S3 z tunelem w Sudetach. Zdjęcia: GDDKIA

Prace są już na finiszu. Obecnie na drogach i mostach trwają intensywne prace związane z układaniem mas bitumicznych, humusowaniem, montażem znaków, ogrodzenia i barier ochronnych, a w tunelu TS-26 i TS-32 prowadzone są testy systemów bezpieczeństwa. Na początku czerwca odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze z udziałem wszystkich służb ratowniczych, które miały wielowątkowy scenariusz obejmujący m.in. pożar lasu, wypadek w tunelu i kolizję przed nim. W ćwiczeniach brały udział grupy chemiczne oraz śmigłowiec ratunkowy.

Karambol i pożar na dolnośląskiej S3. Kiedy otwarcie S3 Bolków - Kamienna Góra?

Karambol i pożar na dolnośląskiej S3. Kiedy otwarcie S3 Bolków - Kamienna Góra?

Zdjęcia: GDDKIA

Termin otwarcia S3 Bolków - Kamienna Góra

Jak zapowiada wrocławski oddział GDDKIA, udostępnienie trasy do ruchu planowane jest jeszcze w te wakacje. Nieoficjalnie mówa jest o 12 lipca br. 

GDDKIA: W 2024 r. domkniemy ważne połączenia drogowe – S3, S7, S61

Na drodze S3 obowiązywać będzie ograniczenie prędkości jak na wszytskich ekspresówkach, czyli do 120 km/h, jednak w tunelach musimy zwolnić do 80 km/h. W planach jest istalacja Odcinkowego Pomiaru Prędkości. 

Budowa drogi ekspresowej S3 zakończy się po oddaniu odcinków na północy kraju tj. Troszyn - swinoujście, co jest planowane na koniec roku. 

Droga S3 – w budowie ostatni odcinek na północy Polski

Budowa S3 Troszyn - Świnoujście, tam z kolei powstają mosty

Budowa S3 Troszyn - Świnoujście, tam z kolei powstają mosty. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S3 to część międzynarodowego korytarza transportowego, który docelowo połączy Szwecję z Grecją. Aby wygodnie dotrzeć na południe Europy brakuje jeszcze odcinków na terenie Czech. 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Bolków Jak dojadę - Kamienna Góra