• Facebook - conadrogach
W tym roku przetargi na A1 Tuszyn – Częstochowa i odcinki Via Carpatia i Baltica
Budowa autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice już trwa. W tym roku rząd chce ogłosić przetarg na ostatni brakujący odcinek z Tuszyna do Częstochowy. Zdjęcia: GDDKiA

Ogłoszenie przetargów na inwestycje drogowe o wartości 15,7 mld zł, w tym przetargi na kolejne odcinki Via Carpatia i Via Baltica, a także przetarg na ostatni odcinek autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa zapowiedział resort infrastruktury i budownictwa.

Jednym z priorytetów jest dokończenie autostrady A1 - 80-kilometrowego odcinka Tuszyn-Częstochowa. Zadanie to zostanie zrealizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Szacowany koszt budowy tego odcinka to ok. 3,6 mld zł.

- Chcemy dokończyć podstawowy szkielet komunikacyjny kraju. Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu realizacji ostatniego, brakującego fragmentu autostrady A1, łączącej północ i południe Polski – zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Odcinek A1 Tuszyn - Częstochowa jest ostatnim brakującym fragmentem autostrady A1. Odcinek ma powstać w latach 2020-2022. Autostrada będzie budowana według istniejących już projektów, które zostaną jedynie poddane optymalizacji m.in. pod kątem ewentualnych możliwości unifikacji niektórych rozwiązań - w ramach ważnych pozwoleń na budowę. A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Częstochową na trasie starej gierkówki zostanie rozbudowana, bowiem trasa ma mieć tu po trzy pasy ruchu. Z kolei odcinek Tuszyn - Piotrków Zachód będzie miał po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z zachowaniem rezerwy na docelowe poszerzenie do trzech pasów. Podobny zapas przewidziano na oddanym w lipcu odcinku A1 Tuszyn–Stryków tj. wschodniej obwodnicy Łodzi. Podobnie będzie na obwodnicy Piotrkowa Trybunalskiego tj. na odcinku Piotrków Zachód - Piotrków Południe. Inwestycja zakłada też budowę pięciu węzłów drogowych (Piotrków Zachód, Piotrków Południe, Kamieńsk, Radomsko oraz Mykanów) i 85 obiektów inżynierskich.

Dla rządu ważna jest także realizacja międzynarodowych szlaków Via Carpatia i Via Baltica. - To jeden z priorytetowych elementów współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami. W zeszłym roku liczba państw wspierających projekt Via Carpatia podwoiła się – zaznacza MiB.

- W 2017 r. planujemy skierować do realizacji kolejne odcinki międzynarodowych tras Via Carpatia i Via Baltica. Te szlaki skomunikują regiony Polski Wschodniej, połączą północ i południe Europy – mówił A. Adamczyk.

W 2017 r. ma być udostępnionych 393,4 km dróg krajowych o wartości 14 mld zł. GDDKiA zamierza podpisać umowy na budowę dróg o długości 578,5 km – o wartości 24 mld zł. Planowane jest też rozstrzygnięcie przetargu na elektroniczny system poboru opłat po 2018 r.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

And
2017-02-22 16:44
n - nie przeszkadza tobie dziurawa nawierzchnia i właśnie te 5 świateł ? Czekasz chwilkę ,, na zielone " , a korek ma już kilka km długości . Właśnie dzięki takim opiniom jak twoja mamy tyle ,, prowizorek " , za które nasze wnuki będą nam ,, dziękowały ' . Może czas najwyższy to zmienić . To powinien być nasz priorytet , a nie wieczna krytyka i politykowanie. Sądząc po wpisie - jesteś laikiem , a zabierasz głos jakbyś był specem . Jak chcesz jeździć za darmo - alternatywa to dk 1 i nie trzeba 5 razy zatrzymywać się Zachęcam do lektury wszystkich komentarzy
And
2017-02-22 16:22
Kuba - aktualne węzły na A1 w Piotrkowie to : P. T . Zach ( 346 km ) P. T. Płd - dawniej Bełchatów ( 349 km ) oraz planowany P. T. - z s12 - nazwa robocza- Rokszyce ( 351 km ) , następny planowany to : Kamieńsk ( 376 km ) Radomsko ( 391 km ) Kościelec ( 414 km ) oraz Częstochowa Płn ( 418 km ) itd , itd Z powyższego wpisu wynika , że 2 km za ,, Bełchatowem " powstanie nowy węzeł z s12 w miejscowości Rokszyce.
And
2017-02-22 15:55
frant - nie napisałeś , dlaczego Ściana Wschodnia przegrywała ( może dlatego , że PO tam przegrało i dlatego Wschód został ukarany ) . UE dawała kasę na wszystkie drogi - właśnie dlatego , żeby zrównoważyć rozwój w całej PL ( możesz to spr. wchodząc na Narodowy Program Rozwoju 2007-13 tj. www.npr.gov.pl sporządzony w 2005 - czyli jeszcze przed ogłoszeniem kto będzie gospodarzem ME 2012 ) - zachęcam do tej lektury , mimo , że już nieaktualna ( np. Tuszyn-Stryków miała być oddana do użytku w 2008 r ) . Niestety stało się inaczej . A odnośnie s61 - które to odcinki są już sukcesywnie budowane ? - możesz napisać konkretnie , bo się pogubiłem . S61 będzie dopiero budowana od Ostrowii do węzła Raczki ( spr na necie ) A obwodnice Szczuczyna czy Stawisk owszem , były budowane , ale dla standartu dk61 , a nie dla s61 ( Łomża nie ma do dzisiaj - wtedy nikomu nie przyszło do głowy , że będzie kiedyś s61- chociaż była w planach rezerwowych w najbliższym stuleciu ) . Zobacz sobie w necie , kiedy ogłoszono przetarg na s61 i jaki jest aktualny przebieg prac . ,, Więc nie siej człowieku - politycznej demagogii - bo za mało o tym wiesz ! '' www.ssc.siskom.waw.pl - zachęcam do lektury , warto to też przestudiować .
frant
2017-02-11 19:07
Rocky - budowałem gierkówkę za PRL- więc wiem, o czym piszę. A budowa dróg ekspresowych - to nie powinny być fantazje polityków. Tylko rachunek ekonomiczny-czyli rzetelna analiza kosztów, gęstości zaludnienia i demografii, wielkości i nowoczesności przemysłu i usług i wielu innych czynników. Wschodnia Ściana przegrywała i nadal w tym przegrywa- dlatego najpierw budowano na Zachód od W-wy- by zwielokrotnić szybki transport i tranzyt na Zachód (w ramach UE-skąd dostawaliśmy i dalej dostajemy wielką Kasę). Ale zapomniałeś-że S8 -na płn-wschód od W-wy, też niedługo skończą do Białegostoku -a S61(jako Via Baltica) już jest od kilku lat sukcesywnie budowana od Ostrowii Maz., przez Łomżę , Suwałki do granicy z Litwą. Natomiast S19 (jako część Via Carpatia)- jest też już budowana w ok.Rzeszowa i dalej na południe w kier. granicy ze Słowacją; a na północ przygotowywana dalej do Niska i Lublina. Więc nie siej człowieku -politycznej demagogi - bo za mało o tym wiesz!
Rocky
2017-02-09 18:14
@n człowieku tak samo mówili za PRL jak budowali Gierkówkę. Założę się, że jakby taka decyzja zapadła za PO-PSL stękałbyś ze szczęścia. Brawo PiS! Wreszcie jakiś rząd, który dostrzega Polskę Wschodnią.Rocky
enrico
2017-02-07 21:35
Kuba-na A1 jest węzeł Piotrków Tryb. Południe, ze zjazdem na zachód Bełchatów i Wieluń oraz zjazdem na wschód na S8 w kier.Tomaszowa Maz. i W-wy. Natomiast, czy będzie tam węzeł z przyszłą S12 w kier. Łasku i Sieradza (do nowej S8), nie wiadomo. Trzeba pytać w GDDKiA.
Kuba
2017-01-30 22:50
mam nadzieje, że nowy węzeł Piotrków Południe bedzie zawierał przyszłe połączenie z S12...
n
2017-01-30 12:02
zostawcie gierkóekę taką jaka jest ,bo jest dobra -tylko 5 razy trzeba się zatrzymac na światłach , ale pisowi najwyrazniej to przeszkadza że jedziemy za darmo

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
/ Zarejestruj się
Twój komentarz: