Wąskie gardło na A2 - zaczyna się poszerzanie obwodnicy Poznania
Wystartowały prace na autostradzie A2 - rozbudowa o trzeci pas 16 km odcinka obwodnicy Poznania. Zdjęcia: AWSA

Od poniedziałku, 18 marca br., w pełni ruszą prace związane z dobudową trzeciego pasa na 16 kilometrowym odcinku autostrady A2 - obwodnicy Poznania. Od kilku dni wprowadzana jest tymczasowa organizacja ruchu – zawężenie pasów ruchu i przekierowanie całego ruchu na pasy w kierunku Świecka. Tak będziemy jeździć przez najbliższe sześć tygodni.

Rozbudowa obwodnicy Poznania to poszerzenie o 3 pas ruchu w każdym kierunku na długości 16 km pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny. Inwestycja obejmuje również: rozbudowę wielu istniejących i dobudowę nowych ekranów akustycznych (docelowo powierzchnia potroi się i osiągnie 28 tys. m2), wymianę wszystkich barier ochronnych, wzmocnienie nawierzchni na odcinku 16 km, wymianę oświetlenia, budowę 10 nowych tablic zmiennej treści.

 

Mapa z odcinkiem autostrady A2 obwodnicy Poznania objętym rozbudową

 

Mapa z odcinkiem autostrady A2 obwodnicy Poznania objętym rozbudową. Zdjęcia: AWSA

 

Wszystkie prace potrwają do połowy 2020 roku i będą realizowane etapowo. Koncesjonariusz, Autostrada Wielkopolska SA, zapowiada jednak szybkie tempo rozbudowy południowej obwodnicy Poznania. Jeszcze w tym roku, czyli o pół roku szybciej niż pierwotnie zakładano, mamy zyskać przejezdność 3-pasmowym odcinkiem liczącym 16 km pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny. Powstaną też nowe bariery i oświetlenie. To zaplanowano na I etap inwestycji.

 

Od 17 marca godz. 19.00 przez najbliższe sześć tygodni kierowcy będą poruszac się według następującego schematu:

 

Schemat organizacji ruchu na autostradzie A2 od 17 marca

Schemat organizacji ruchu na autostradzie A2 (od 17 marca br). Źródło: AWSA

 

Rozbudowa autostrady A2 stała się konieczna w związku z przekroczeniem poziomu swobody ruchu. Obecnie z obwodnicy Poznania korzysta ok. 65 tys. Pojazdów dziennie tj. ok. 23 mln pojazdów rocznie. 2/3 tej liczby korzysta z obwodnicy bezpłatnie poruszając się w ramach skrajnych jej węzłów: Poznań Wschód i Poznań Zachód. Na zwiększenie ruchu wpłynęło bez wątpienia oddanie nowych odcinków dróg w okolicach Poznania. Mowa o drogach ekspresowych S5 i S11.

 

Mapa obwodnicy Poznania - sieć dróg ekspresowych S5, S11 i A2

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

jaksa
2019-03-18 15:12
Chciałaby dusza do raju, tylko KASY nie dają. Jak to łatwo wypowiada się (w Internecie) nabożne życzenia, nie mając pojęcia o skomplikowanych i b.kosztownych przedsięwzięciach inwestycyjnych, jakimi są budowy dróg. Ja też chciałbym być młodym, mądrym, zdrowym, pięknym i bogatym. Aktualnie obowiązuje PBDK na lata 2014-23 z perspektywą do 2025r. i to on musi być sukcesywnie realizowany. Ale teraz są już poważne opóźnienia- nawet 1-2 letnie.
tadek
2019-03-18 09:43
JuMi Powiniśmy jeździc nowymi autami a nie używanymi z zachodu. Powinniśmy jeśc zdrowe jedzenie od rolnika nawożone kupami. Powinno nie być kolejek do lekarza. mam dalej wymieniać co powinniśmy?
JuMi
2019-03-16 11:22
Ta autostrada od zachodu do co najmniej Warszawy jak i A4 do Krakowa powinny być poszerzone do 2x3

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: