Węzeł Niepołomice na A4 chce budować 3 wykonawców
Wkrótce ruszy budowa węzła Niepołomice na odcinku A4 Kraków – Tarnów, pomiędzy węzłami Kraków Wieliczka i Targowisko. Mapa: GDDKIA

Trzy firmy chcą wybudować węzeł Niepołomice na odcinku autostrady A4 Kraków – Tarnów, pomiędzy węzłami Kraków Wieliczka i Targowisko. Nowy węzeł ma ułatwić dojazd do specjalnej strefy ekonomicznej.

W przetargu na budowę nowego węzła na A4 najniższa oferta opiewa na ponad 41 mln zł – tyle zaproponowało konsorcjum TRAKCJA PRKiI S.A. z Warszawy i litewska firma AB Kauno Tiltai. Najwięcej za realizację zadania ponad 48,9 mln zł chce Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu. Wszyscy wykonawcy określili termin realizacji na 15 miesięcy.

Węzeł Niepołomice ma powstać w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków - Tarnów przecina drogę wojewódzką DW964 (w km 435+276 ), co umożliwi wjazd i zjazd z autostrady A4 na drogę wojewódzką, stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na autostradę A4. Dostęp do autostrady przez nowy węzeł stworzy dogodny dojazd do strefy ekonomicznej i umożliwi sprawniejszą obsługę generowanego przez nią ruchu.

 

Nowy węzeł na autostradzie A4 powstanie w okolicach Niepołomic

Nowy węzeł na autostradzie A4 - mapa lokalizacji węzła Niepołomice. Mapa: GDDKIA

Codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4300 samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która obecnie zajmuje ok. 500 ha gruntów i pracuje w niej ok. 4500 osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8000 osób, co wygeneruje dużo większy ruch pojazdów. Wykonanie węzła Niepołomice na A4 ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką ( Obszar Natura 2000 ) i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej DW964.

Inwestycja realizowana będzie na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy GDDKiA oraz samorządami. GDDKiA pokryje 50 % kosztów inwestycji i samorządy 50%. Projekt drogowy został opracowany na zlecenie Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Inwestorem jest GDDKiA.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Swiety
2018-05-24 10:18
Co z tego że chcą budować jeśli ich oferty po raz kolejny przewyższały budżet GDDKIA. Przetarg pewnie po raz kolejny zostanie anulowany.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: