Włoskie TOTO najbliżej budowy drogi S1 - obwodnicy Węgierskiej Górki
Wybrano najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza-Milówka (obejście Węgierskiej Górki). To oferta włoskiej firmy TOTO za ponad 1,18 mld zł. Zdjęcia: GDDKIA

Prawie 1,2 mld złotych wynosi oferta włoskiej firmy TOTO na budowę brakującego odcinka drogi ekspresowej S1. Drogowcy uznali ją za najkorzystniejszą i jeżeli nie będzie odwołań to na początku przyszłego roku chcą podpisać umowę na realizację tego ponad 8,5 km odcinka S1-ki Przybędza-Milówka. Odcinek przejmie funkcję obwodnicy Węgierskiej Górki.

Włosi zaoferowali wykonanie zadania za kwotę 1 181 722 055,38 zł (brutto), w czasie 34 miesięcy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 1 grudnia do 31 marca). Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 1 grudnia do 31 marca).

 

- Oferta firmy TOTO Sp. p. A Construzioni Generali z Włoch okazała się najkorzystniejsza spośród, siedmiu jakie wpłynęły w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza-Milówka (obejście Węgierskiej Górki). Po upływie terminu na wniesienie ewentualnych odwołań, dokumentacja z postępowania zostanie przekazane do kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po pozytywnym wyniku kontroli, możliwe będzie podpisanie umowy - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Podpisanie umowy planowane jest w styczniu 2019 roku.

 

W ramach prac wykonawca zajmie się opracowaniem kompletnej dokumentacji projektowej wykonawczej oraz uzyskaniem niezbędnych decyzji umożliwiających wykonanie robót budowlanych oraz dopuszczeniem do użytkowania budowanego odcinka drogi o długości 8,530 km.

 

Obecnie długość odcinka drogi ekspresowej S1 od Bielska-Białej do Zwardonia wynosi ponad 45 km. Wybudowanie Obejścia Węgierskiej Górki połączy istniejące odcinki Bielsko-Biała-Przybędza i Milówka-Zwardoń (granica państwa). Docelowo trasa będzie miała 53 km.

 

We wrześniu poznaliśmy wykonawcę budowy drugiej jezdni drogi ekspresowej S1 Pyrzowice-Podwarpie. To konsorcjum firm: Rubau Polska Sp. z o.o. i Construcciones Rubau S.A. z Hiszpanii, które zaoferowało wykonanie tej inwestycji za prawie 121,8 mln zł. Zadanie zaplanowano do realizacji w formule buduj w latach 2019-2022.

Za trzy lata pojedziemy rozbudowaną S1 Pyrzowice - Podwarpie

 

Droga ekspresowa S1 jest priorytetowym polsko-słowackim połączeniem drogowym. Kontynuacją drogi S1 po słowackiej stronie jest autostrada D3. To część korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

enrico
2018-10-27 21:52
Też nie wierzę włoskim firmom- zaczynają mieć duże opóźnienia w terminach realizacji zadań. Widać, szukanie innych polskich firm, nowej dyrekcji GDDKiA idzie b.opornie. Poza tym nie jest to najważniejsze połączenie ze Słowacją- jest nim S7 z przejściem granicznym(PL/SK) w Chyżnem. Ale z tym GDDKiA ma poważny problem, gdyż nie zaplanowała na najbliższe 5-7 lat, budowy ostatniego w Polsce odcinka S7: Rabka Zdrój- Chyżne. To właśnie przez Chyżne jeździ większość Polaków na Słowację, Węgry,Chorwację i Slowenie.
auto 2018
2018-10-26 16:17
Unieważnijćie te Koncosorjum. Bedzie ono spózniac prace o 1 rok albo wiecej. A co z S5 Poznan Wronczyn ? O ponad rok opózniony Termin jest kolejnie nierealny. Najlepiej jak by ktoś inny zbudował ale nie włoskie. Szukajćie dalej Oferte aby korżystną wybrać. Oni tak tanio chcą żeby wygać Przetarg szybko, knuja tak tanio aby wykorzystać Polske z Pieniedzmi. By chcieli miec Pieniadze a nic robic. Włosi nic nie umią budować i śie nie opłaca. A co z Mostem w Genui, ktory sie zawalil albo co z wiaduktami na Budowie Obwodnicy Częstochowy, które sa do rozbiorki. Im zabrakło Makaronu. Hitlerowscy wszystko najlepsze robili w Czasach wojennych. Mosty te od Hitlerowców mają ponad 70 Lat a lepiej są trwałe i sa jeszcze do Dzis w Niemczech ale drogo oczwiszczie.
Jas
2018-10-26 10:50
Współczujemy - pod poznaniem mieli w 18 miesiecy wybudowac jest 40 miesiac i jest 65%
taki tam
2018-10-26 02:24
Najtańsza oferta......a później uciekają z budowy.
zx
2018-10-25 21:34
TOTO - król opóźnień

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: