1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wykonawca S7: Za wcześnie na ocenę, zerwanie umowy przez GDDKIA krzywdzące

Wykonawca S7: Za wcześnie na ocenę, zerwanie umowy przez GDDKIA krzywdzące

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2020-10-06
Wykonawca S7: Za wcześnie na ocenę, zerwanie umowy przez GDDKIA krzywdzące
Obecne zaawansowanie prac na budowie drogi ekspresowej S7 odc. Lesznowola - Tarczyn. Zdjęcia: GDDKIA
Firma IDS-BUD S.A., wykonawca odcinka drogi ekspresowej S7 Lesznowola – Tarczyn uważa, że decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o odstąpieniu od umowy jest całkowicie niezrozumiała i krzywdząca.

GDDKIA poinformowała, że po wykorzystaniu wszelkich dostępnych narzędzi mobilizujących wykonawcę, podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z firmą realizującą odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn o długości blisko 15 km. - Upłynęło już prawie 30% czasu na ukończenie zadania, a zaawansowanie rzeczowe wykonanych prac wynosi jedynie ok. 6,3%. Biorąc pod uwagę mobilizację, wykonawca we wrześniu przedstawił raport, z którego wynikało, że na budowie pracowało 45 pracowników, zaangażowanie sprzętowe wynosiło 88 sztuk. Tymczasem według monitoringu prowadzonego przez nadzór pracowało jedynie 18 osób i 27 jednostek sprzętu – informowali drogowcy.

W opinii GDDKIA, firma IDS-BUD mimo wielokrotnych wezwań nie zrealizowała prac objętych kontraktem, a mobilizacja sprzętu i kadry nie rokowała, by inwestycja została skutecznie zakończona. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Problemy z budową S7 Warszawa – Grójec. GDDKIA zerwała umowę z IDS-BUD

Nie zgadza się z tym wykonawca odcinka drogi S7 i podkreśla, że decyzja ta nastąpiła 20 miesięcy przed terminem zakończenia kontraktu, bez jakichkolwiek przesłanek faktycznych w postaci przekroczenia terminów umownych lub braku realizacji objętych kontraktem prac.

W opinii wykonawcy analizy postępu robót i harmonogramu trwają zaledwie od 4 września br. a jedno wezwanie wysłane przez GDDKIA nie jest czynnością wielokrotną. - GDDKiA odstępuje od umowy na podstawie błędnej oceny sytuacji i pochopnie formułowanych wniosków. Decyzja ta nie miała żadnej podstawy formalnej ani merytorycznej. Jest ona niebezpiecznym precedensem uderzającym we wszystkie podmioty działające na krajowym rynku infrastruktury – podkreślają przedstawiciele IDS-BUD.

IDS-BUD zaznacza, że na tempo zaawansowania robót wpływ miał szereg przeszkód, które przez samego Inwestora były kwalifikowane jako znajdujące obiektywne uzasadnienie w okolicznościach i harmonogramie. Przeszkody te nie zagrażały odległemu terminowi zakończenia prac, został wydłużony do maja 2022 roku. Wykonawca twierdzi, że mobilizacja kadry i sprzętu po stronie wykonawcy była adekwatna do potrzeb i możliwości wynikających z dostępności frontów robót, a zapewniona gotowość do zwiększenia tych zasobów w momencie ustępowania przeszkód realizacyjnych dawała pełną możliwość zakończenia robót budowlanych w określonym umową terminie.

Drogi w Polsce: Mamy 4200 km autostrad i dróg ekspresowych, w przygotowaniu 2400 km

Spółka zarzucę również GDDKIA rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, jakoby zawarła bez zgody inwestora umowę cesji wierzytelności. - Z całą mocą podkreślamy, że taka cesja wierzytelności nie nastąpiła, co można potwierdzić w związku z licznymi wyjaśnieniami kierowanymi do GDDKiA. Zaznaczamy, iż we wszystkich przypadkach, w których pojawiła się taka informacja, ostatecznie potwierdzono, iż wierzycielem należności z tytułu realizowanych umów pozostaje IDS-BUD S.A., co jednoznacznie i ostatecznie przeczy tezie o zawarciu cesji. Wzywamy zatem GDDKiA do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych i godzących w dobre imię IDS-BUD S.A. informacji – zaznacza spółka w komunikacie. I dodaje, że analizuje możliwe kroki prawne, jakie podjęte zostaną w celu ochrony interesów, wizerunku i dobrego imienia firmy.

Ekspresowa S17 Warszawa – Lublin – Hrebenne. W budowie 15 km, w projektowaniu 135 km

Odcinek od węzła Lesznowola (bez węzła) do węzła Tarczyn Północ (z węzłem) o długości ok. 14,8 km to jeden z trzech odcinków (zadanie B) na jakie podzielono budowę drogi ekspresowej S7 Warszawa – Grójec. Jest on środkowym fragmentem południowej wylotówki ze stolicy. Zadanie B zakłada budowę drogi ekspresowej po dwa pasy ruchu w każdą stronę oraz trzech węzłów - Antoninów, Złotokłos, Tarczyn Północ.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S7