1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wymagająca budowa na Zakopiance, DK7 Kraków - Myślenice

Wymagająca budowa na Zakopiance, DK7 Kraków - Myślenice

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-17
Wymagająca budowa na Zakopiance, DK7 Kraków - Myślenice
Budowa kładki na Zakopiance w Mogilanach wymagała nocnego zamknięcia DK7. Zdjęcia: GDDKIA
Obecnie przejazd DK7 Kraków - Myślenice wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu. Drogowcy prowadzą kilka inwestycji na trasie. Jedno z zadań na Zakopiance wymagało całkowitego zamknięcia ruchu w okolicy budowy. Chodzi o powstającą kładkę dla pieszych nad DK7 w południowej części Mogilan. Przedstawiamy aktualną mapę inwestycji i utrudnień na Zakopiance, DK7 Kraków - Myślenice.

- Dziś w nocy w Mogilanach położyliśmy przęsła kładki dla pieszych na przygotowanych wcześniej podporach. Operacja trwała 40 minut i wymagała całkowitego zamknięcia ruchu na Zakopiance w okolicy budowy. Przęsła o wadze 16 ton, długości 40 m i szerokości 2,3 m, podnosił dźwig o maksymalnym udźwigu 80 ton. Przenoszenie i ułożenie przęseł poszło sprawnie, o 2:20 ponownie otworzyliśmy ruch na zakopiance. Nad ranem udostępniliśmy kierowcom dwa pasy ruchu w każdym kierunku – podsumowuje krakowski oddział Generalnej Dyrecji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nocne prace na budowie kładki w Mogilanach, Zakopianka DK7 Kraków - Myślenice

Nocne prace na budowie kładki w Mogilanach, Zakopianka DK7 Kraków - Myślenice

Zdjęcia: GDDKIA

Kładka jest na trzech podporach – dwie będą po obu stronach Zakopianki, a trzecia w środku, między jezdniami. Konstrukcja ma 3,4 m szerokości i 40 m długości i biegnie 6 m nad DK7. Wejście na kładkę będzie dostępne za pomocą schodów i wind. Koszt inwestycji to 6 mln zł.

Budowa nowego przejścia dla pieszych ma zakończyć się w listopadzie tego roku.

Aktualne utrudnienia w ruchu na DK7

Aktualne utrudnienia w ruchu na DK7

Zdjęcia: GDDKIA

Nowa kładka dla pieszych nad Zakopianką powstaje w południowej części Mogilan, w okolicy przystanku autobusowego Włosań. Połączy ona ul. Żary i św. Rity i zapewni bezpieczną komunikację między dwiema stronami Zakopianki, DK7 Kraków – Myślenice.

Zakopianka, DK47 Rdzawka – Nowy Targ. GDDKIA planuje otwarcie jesienią

Jak wynika z danych GDDKIA, przez odcinek Zakopiankiw Mogilanach każdego dnia przejeżdża ponad 52 tysiące samochodów. Od 2017 roku były w tym miejscu trzy wypadki z udziałem pieszych. W ocenie drogowców, kładka zdecydowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Gdzie jeszcze nowe kładki dla pieszych na Zakopiance?

Kładka w Mogilanach to jedna z kilku tego rodzaju inwestycji, realizowanych w ramach poprawy bezpieczeństwa pieszych na Zakopiance. Bliżej Krakowa, w Libertowie, w najbliższych latach powstaną trzy kładki:

  • przy skrzyżowaniu z ul. Rumianą i ul. Przylesie
  • koło przystanku autobusowego Góra Libertowska
  • koło skrzyżowania DK7 z ul. Świetlistą;

Zadanie jest już realizowane, prace potrwają do 2027 roku.

Niespełna 1,5 km na południe od przejścia w Mogilanach powstaje kolejna kładka, w Głogoczowie. Jej budowa ma ruszyć na wiosnę.

Trwają też wstępne prace na budowie węzła drogowego w Krzyszkowicach – częścią tej inwestycji jest budowa tunelu pod DK7, który będzie służył również pieszym i pozwoli im na bezpieczne przejście na drugą stronę drogi.

Ostatnia kładka powstanie w Myślenicach, w pobliżu przystanku autobusowego Tarnówka i dawnego Cmentarza Żydowskiego. Ten obiekt powstaje w ramach większej inwestycji, jaką jest węzeł Myślenice. Oba węzły mają zostać zrealizowane do końca 2025 roku.

Mapa Zakopianki Kraków - Myślenice. Gdzie roboty drogowe i inwestycje na DK7

Mapa Zakopianki Kraków - Myślenice. Gdzie roboty drogowe i inwestycje na DK7

Mapa: GDDKIA

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 7 Jak dojadę - Mogilany