Wysyp przetargów na S5 Poznań – Wronczyn. Ekspresowo Wrocław – Poznań w tym roku?
Budowa drogi ekspresowej S5, węzeł Stęszew. Zdjęcia: GDDKIA

Czy pojedziemy drogą ekspresową S5 Wrocław - Poznań w tym roku? Trwa wyścig z czasem i różne są pomysły na jego wygranie. GDDKIA podkreśla, że podejmuje działania mające na celu udostępnienie dwóch jezdni drogi ekspresowej S5 na odcinku Poznań – Wronczyn do końca tego roku. W ostatnich dniach ogłosiła już trzy przetargi na zadania w ramach budowy wspomnianego odcinka. W ten sposób liczy na przyśpieszenie prac i udostępnienie podpoznańskiej ekspresówki razem z sąsiednimi odcinkami S5 Wronczyn – Kościan – Radomicko.

Odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wronczyna zaczyna się na węźle Głuchowo na połączeniu z autostradą A2 (obwodnicą Poznania), i kończy w okolicach Wronczyna. Odcinek będzie obwodnicą dla podpoznańskich miejscowości jak Stęszew, Konarzewo. Pierwotnie miał być gotowy jeszcze pod koniec listopada 2017 roku. W grudniu ubiegłego roku udało się oddać lewą jezdnię, ale problemy na budowie narastały, a mieszkańcy i kierowcy informowali o słabym postępie prac. Wykonawcą było konsorcjum z włoską firmą TOTO Costruzioni Generali jako liderem. Ostatecznie doszło do zerwania kontraktu i obecnie GDDKIA szuka nowych wykonawców, którzy w podziale na mniejsze zadania dokończą inwestycję.

Droga ekspresowa S5, odc. Poznań - Wronczyn - mapa odcinka

Droga ekspresowa S5, mapa odcinka odc. Poznań - Wronczyn. Mapa: GDDKIA

- Planujemy udostępnienie dwóch jezdni S5 Poznań-Wronczyn w standardzie drogi ekspresowej jeszcze w IV kwartale br. 10 lipca br. ogłosiliśmy przetarg na dokończenie lewej jezdni S5 Poznań-Wronczyn. Oferty poznamy 26 lipca o godzinie 12.15. – informuje poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogowcy wyjaśniają, że mimo, że lewa jezdnia została udostępniona do ruchu w grudniu 2018 r. to pozostały jeszcze do wykonania ostatnie prace wykończeniowe. Przetarg dotyczy dokończenia właśnie tych prac. - Wykonanie prac będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy ruch zostanie przełożony na jezdnię prawą, na której prace zostaną niedługo zakończone. Planujemy, że przełożenie ruchu nastąpi w sierpniu br. Wówczas wykonawca wyłoniony w postępowaniu przetargowym będzie mógł dokończyć prace na jezdni lewej – dodają drogowcy.

To tylko jeden z trzech ogłoszonych przetargów zmierzających do oddania drogi S5 omijającej podpoznańskie miejscowości. Kolejnym przetargiem, ogłoszonym 25 lipca br., objęto dokończenie zabezpieczenia elementów stalowych przed korozją na dwóch estakadach w ciągu trasy S5. Tryb przetargu jest pilny, bo na oferty drogowcy czekają tylko do 6 sierpnia br. do godz. 11.30. Podpisanie umowy planowane jest na sierpień.

W tym tygodniu GDDKIA poinformowała również, że szuka firmy, która zajmie się wykonaniem robót drogowych dla połączenia drogi ekspresowej S5 Poznań-Wronczyn z odcinkiem Wronczyn-Kościan. W tym przetargu zainteresowane firmy muszą składać oferty równie szybko, do 5 sierpnia do godz. 10:45. Jak podkreślają drogowcy, zrealizowanie tych prac umożliwi uciąglenie drogi S5 na granicy kontraktów i oddanie trasy w IV kwartale tego roku.

- Jeżeli nie wpłyną odwołania na początku września br. zostanie zawarta umowa – dodają drogowcy.

 

Budowa drogi ekspresowej S5 Radomicko - Kościan w woj. wielkopolskim. Zdjęcia: czerwiec 2019 r., GDDKIA

Budowa drogi ekspresowej S5 Radomicko - KOścian w woj. wielkopolskim

Przypominamy, że do pełnego domknięcia ekspresówki Wrocław - Poznań brakuje jeszcze dwóch odcinków o długości około 35 km z Wronczyna do Radomicka. Ich otwarcie drogowcy zaplanowali na IV kwartał br.

W budowie pozostają jeszcze wszystkie odcinki drogi S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Tegoroczne terminy oddania znacznej części z nich do ruchu są niestety nierealne, bo zerwano umowy na trzy z siedmiu odcinków. 

Co z budową całej S5 w woj. kujawsko-pomorskim?

Droga ekspresowa S5 to jedna z największych inwestycji realizowanych w kraju. Trasa biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju. 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Tolki
2019-07-30 18:29
Miałem okazję przejechać się S5 od Leszna do Bydgoszczy w ostatnią sobotę proszę mi uwierzyć w tym roku nie oddadzą ani kawałka. Jedynie coś się dzieje Żnin granica województwa
kon
2019-07-29 13:46
nikt nie wygra, beda kolejne przetargi zeby bylo na 12 lub mniej hehe
Obserwator
2019-07-29 12:22
Na jeden z przetargów swoją ofertę złożyła firma, która powstała 19 lipca tego roku. (tak 10 dni temu). Oferta ok 14mln, gdzie Budimex i Strabag dali po 24, 25 mln.. ( budżet zamawiającego 12 mln) ciekawe kto wygra ???? :) :) :) :)
Pz
2019-07-28 22:36
S5 to niestety jedna wielka PORAŻKA, teraz trzeba ogłaszać przetarg na zabezpieczenie przed korozją tego co już dawno powinno być zakończone
Janek
2019-07-26 10:06
Moze troche zmienić prawo,a moze dobrze by było by Krajowa Izba Odwoławcza była bardziej realistyczna.
Bartosz
2019-07-26 09:21
Szkoda że nie pojedziemy z Wro do Bydg.... Może gdyby dziwne konsorcja były lepiej prześwietlane przez zleceniodawców, to trasa wokoło Bydgoszczy byłaby w lepszym stadium przygotowania.
Roll
2019-07-26 08:42
Rewelacja. Jeszcze na południe do Wiednia by sie przydało S8 przedłużyć.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: