1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Z UE popłyną pieniądze na obwodnicę Bolkowa na Dolnym Śląsku

Z UE popłyną pieniądze na obwodnicę Bolkowa na Dolnym Śląsku

  1. Anka Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-02-12
Z UE popłyną pieniądze na obwodnicę Bolkowa na Dolnym Śląsku
Pierwsi kierowcy skorzystają z obwodnicy Bolkowa w połowie 2020 roku. Dzięki niej łatwiej dojadą do Jeleniej Góry i w Karkonosze. Obwodnica połączy się z oddaną drogą ekspresową S3. Zdjęcia: GDDKIA
Budowa obwodnicy Bolkowa w ciągu dróg krajowych nr 3 i 5 powstanie przy wsparciu środków unijnych. Wartość inwestycji to prawie 100 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 66,7 mln zł. Nową trasą, która połączy się z drogą S3 i ułatwi wyjazd w Karkonosze, pojedziemy wiosną 2020 r.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) poinformowało o zatwierdzeniu wniosku o dofinansowanie z UE dla obwodnicy Bolkowa. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023 (z perspektywą do 2025 r.). i objęta jest dofinasowaniem z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Realizacja obwodnicy Bolkowa w ciągu dróg krajowych nr 3 i 5 ruszyła w grudniu 2016 roku. W pierwszym etapie wykonawca, firma Kobylarnia SA, musiała przygotować projekt obwodnicy a dopiero po uzyskaniu zezwoleń przystąpiło do robót w terenie. Powstanie trasa o długości około 7,8 km, w tym po nowym śladzie budowany jest odcinek o długości ok. 5,7 km. Wykonywana jest także przebudowa i rozbudowa odcinka drogi krajowej nr 5 o długości ok. 2,1 km, która umożliwi połączenie, oddanej w październiku 2018r. drogi ekspresowej S3, z drogą krajową nr 3 na odcinku od węzła Bolków.

 

Estakada w ciągu obwodnicy Bolkowa

Estakada w ciągu obwodnicy Bolkowa. Zdjęcia: styczeń 2019 r., GDDKIA

W ciągu obwodnicy powstanie węzeł drogowy, 3 skrzyżowania jednopoziomowe, 6 obiektów inżynierskich (3 estakady o łącznej długości ok. 800 metrów, 1 wiadukt drogowy i 2 wiadukty drogowe nad drogą).

Obecnie na budowie pomimo trwania okresu zimowego (od 15 grudnia do 15 marca) dającego wykonawcy prawo do przerwy, prace nie zostały przerwane i realizowane są prace dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. Kontynuowane są m.in. prace ziemne i wzmacniające podłoże, skarpy i rowy. Wykonywane są też zadania przy budowie estakad i wiaduktów. Z szacunków wynika, ze zaawansowanie prac osiągnęło 50 procent.

 

Budowa obwodnicy Bolkowa w ciągu DK3 i DK5 trwa mimo zimy

Budowa obwodnicy Bolkowa w ciągu DK3 i DK5 trwa mimo zimy. Zdjęcia: GDDKIA

Pierwsi kierowcy skorzystają z nowej trasy w połowie 2020 roku. Podróżując w kierunku Jeleniej Góry, Karkonoszy oraz przejść granicznych w Lubawce i Jakuszycach dzięki nowemu odcinkowi drogi krajowej nr 5 ominiemy ulice historycznego Bolkowa.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 3 Utrudnienia na drodze 5 Jak dojadę - Bolków