1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zachodniopomorskie: Cała droga S10 Szczecin - Piła w przygotowaniu i budowie

Zachodniopomorskie: Cała droga S10 Szczecin - Piła w przygotowaniu i budowie

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-10-03
Zachodniopomorskie: Cała droga S10 Szczecin - Piła w przygotowaniu i budowie
Obecnie trwają prace przygotowawcze dla całej drogi S10 Szczecin - Piła. W budowie cały czas pozostaje obwodnica Wałcza, prace trwają tez na obwodnicy Kobylanki. Zdjęcia: GDDKIA
Droga krajowa nr 10 łączy Szczecin z Warszawą przez Bydgoszcz i Toruń. Trasa ta ma w przyszłości stać się drogą ekspresową S10. Obecnie na terenie woj. zachodniopomorskiego trwa budowa jej dwóch ważnych odcinków (obwodnica Wałcza i Kobylanki), a pozostałe są w przygotowaniu.

S10 – obwodnica Wałcza

Wartość umowy z wykonawcą, firmą Energopol Szczecin, wynosi 430 mln złotych, a długość obwodnicy to 17,8 km. Obwodnica Wałcza gotowa jest w około 85 %. Do zrealizowania pozostały przede wszystkim roboty bitumiczne. Czas na ukończenie minął z końcem maja 2019 roku, był to czas przedłużony o około rok w stosunku do pierwotnego. Pomimo to wykonawca nie zrealizował inwestycji. Jak informuje GDDKIA, wykonawca ma problemy finansowe, ale deklaruje dokończenie inwestycji przez nowego, dużego podwykonawcę, który dokończy roboty bitumiczne jeszcze przed końcem tego roku.

Ta dwujezdniowa droga ekspresowa S10 wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy, ma długość 17, 8 km i omija Wałcz od północnego wschodu. W ramach inwestycji budowane są 4 węzły drogowe, 13 wiaduktów, 2 mosty i 14 przepustów ekologicznych.

Budowa obwodnicy Wałcza nadal trwa....Trasa miała być gotowa w 2018 r.

Budowa obwodnicy Wałcza nadal trwa....Trasa miała być gotowa w 2018 r. Zdjecia: GDDKIA

Obwodnica Kobylanki – będzie S10 Szczecin - Stargard

W przyszłym roku będzie gotowa II jezdnia obwodnicy Kobylanki w ciągu S10. W ramach zadania zostanie wybudowana II (północna) jezdnia obwodnicy o dł. 6,4 km, powstanie droga wspomagająca Szczecin Zdunowo – Niedźwiedź oraz łącznica na węźle Kobylanka (Motaniec). Prace budowlane trwają i wykonawca zamierza jeszcze w tym roku wykonać w całości nową jezdnię obwodnicy. Droga powinna być gotowa do jesieni 2020 roku. Wówczas jako droga ekspresowa zostanie oznakowany cały odcinek od granicy Szczecina do początku obwodnicy Stargardu.

 

S10 Szczecin – Piła

Obecnie trwają prace przygotowawcze dla całej drogi S10 na terenie województwa zachodniopomorskiego. W tym roku zostanie uzyskana decyzja środowiskowa, zarówno dla odcinka Szczecin Kijewo-Zdunowo, jak i również dla odcinka Stargard - Piła. Dla odcinka Stargard - Piła o długości niemal 110 km powstanie Koncepcja Programowa wraz z badaniami geologicznymi. Harmonogram prac przygotowawczych zakłada osiągnięcie gotowości do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę w 2021 roku.

Droga ekspresowa S10 Szczecin - Piła

Mapa drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła. Mapa: GDDKIA

S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo, dł. 6 km

W marcu 2018 roku podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla drogi S10 na odcinku Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo (granica Miasta Szczecin) o długości około 6 km. Dokumentację wykonuje firma Transprojekt Gdański Sp. z o.o. za kwotę 2,292 miliona złotych. W skład zlecanych opracowań wchodzi miedzy innymi opracowanie Studium Techniczno Ekonomiczno Środowiskowego, uzyskanie decyzji środowiskowej i elementy Koncepcji Programowej wraz z dokumentacją geologiczno-inżynierską. Będzie to komplet opracowań i decyzji niezbędnych do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę.

Nowy odcinek drogi S10 będzie stanowił wylot ze Szczecina w kierunku wschodnim, ominie Szczecin Płonię i skrzyżowanie z drogą wojewódzką w kierunku Pyrzyc (dawny przebieg DK3). Odcinek rozpoczyna się od węzła Szczecin Kijewo będącego połączeniem autostrady A6 i drogi S10 (węzeł ten jest obecnie w trakcie rozbudowy). Droga będzie prowadzić w kierunku wschodnim w obecnym śladzie DK10 odchodząc od obecnego przebiegu w rejonie stacji paliwowej omijając od północy Płonię. Droga będzie włączała się w istniejący przebieg DK nr 10 za granicą Miasta Szczecin. Nowa trasa wyprowadzi ruch tranzytowy z Płoni – wschodnich przedmieść Szczecina. Kierowcy nie będą musieli już przejeżdżać przez skrzyżowanie z drogą wojewódzką w kierunku Pyrzyc (dawna DK3), nowa droga ominie również znajdujące się na wlocie do miasta skrzyżowanie w kierunku Zdunowa i Wielgowa.

S10 Stargard – Piła, dł. 108 km

Pod koniec marca 2018 roku została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej dla odcinka drogi S10 Stargard – Piła (z wyłączeniem obwodnicy Wałcza) o długości 108 km. Umowa została podpisana z firmą Europrojekt Gdańsk i opiewa na kwotę 3,77 miliona złotych. Wykonawca przygotował niezbędną dokumentację i złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, która ma być uzyskana w tym roku. Decyzja ta określi korytarz przebiegu drogi i środowiskowe uwarunkowania jej realizacji. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej zostanie zlecone opracowanie dla tego odcinka Koncepcji Programowej wraz z badaniami geologicznymi.

Odcinek drogi S10 będzie łączyć obwodnice Stargardu z obwodnicą Wałcza i dalej obwodnicę Wałcza z obwodnicą Piły (połącznie dróg S10 i S11). Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, nowa trasa będzie omijała wszystkie miejscowości na przebiegu drogi krajowej nr 10. Połączenia z pozostałą siecią drogową będą tylko na węzłach drogowych.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10