Zakopianka: Postępuje budowa S7 Lubień – Rabka. Będą coraz większe utrudnienia w ruchu
Postępuje budowa Zakopianki - drogi S7 na odcinku Lubień - Rabka Zdrój. Zdjęcia: GDDKIA

Coraz bardziej zaawansowane prace prowadzone są na wszystkich trzech odcinkach Zakopianki Lubień – Rabka Zdrój. Trasa zyska parametry drogi ekspresowej, zanim jednak tak się stanie czekają nas duże utrudnienia w ruchu.

Realizacja drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień - Rabka-Zdrój oraz budowa nowego odcinka drogi krajowej nr 47 klasy GP na odcinku Rabka-Zdrój – Chabówka wyniesie łącznie prawie 2,5 mld zł. Jej realizacje podzielono na trzy odrębne zadania – mapa poniżej:

 Mapa drogi ekspresowej S7 - Zakopianki w podziale na zadania Lubień - Rabka Zdrój

Mapa drogi ekspresowej S7 - Zakopianki w podziale na zadania Lubień - Rabka Zdrój. Mapa: GDDKIA

Na realizowanym odcinku I Lubień-Naprawa drogi ekspresowej S7 trwają prace przy wykopach, profilowaniu skarp i budowie obiektów inżynierskich.

Na wiadukcie w Lubniu (odcinek I), który połączy istniejącą S7 z budowanym odcinkiem S7 prowadzone są roboty przy betonowaniu kielicha słupa i izolacji pionowej dwóch przyczółków. Na estakadzie o długości 573 m, nad drogami dojazdowymi i potokami w Lubniu betonowana jest m.in. głowica filara. Trwają też prace przy zbrojeniu ściany oporowej.

Na trzecim z kolei obiekcie inżynierskim w Lubniu czyli wiadukcie nad drogami dojazdowymi robione jest szalowanie i betonowanie filara, a z kolei na następnym wiadukcie w Krzeczowie kontynuowano przygotowanie podłoża pod ustrój nośny w trzecim przęśle. Natomiast na budowanej estakadzie w Naprawie, o dł. prawie 400 metrów montowano w ostatnich dniach zbrojenie ustroju nośnego w segmencie 4 na jezdni lewej.

Trwałą prace związane z wysuwem ustroju nośnego segmentu 3 jezdni lewej i segmentu 4 jezdni prawej. W ramach robót drogowych prowadzone są prace przy wykopie, wzmacnianiu gwoździami skarp, rozkładaniu mat i wykonywaniu tzw. materaca czyli jednego z elementów konstrukcji drogi. Na budowie dziennie pracowało średnio 233 pracowników fizycznych wykorzystując przy tym średnio 92 jednostki różnego typu sprzętu. Wykopy zrealizowano w 52,6 %, podpory obiektów inżynierskich i konstrukcje oporowe w 52,4%.

W najbliższym czasie największe utrudnienia napotkamy właśnie na Zakopiance w okolicach Lubnia. Od poniedziałku 16 kwietnia, na 9 dni, do 25.04.2018 r. nastąpi pełne zamknięcie drogi krajowej nr 7 w miejscowości Lubień. Objazd drogi krajowej DK7 pomiędzy miejscowością Lubień, a miejscowością Skomielna Biła odbywać się będzie drogą wojewódzką DW 968 do miejscowości Mszana Dolna, a następnie drogą krajową DK 28 do miejscowości Skomielna Biała.

Objazd Zakopianki w Lubniu:

Objazd Zakopianki w Lubniu. Budowa drogi ekspresowej S7

Objazd Zakopianki w Lubniu w związku z budową drogi ekspresowej S7. Mapa: GDDKIA

 

W trakcie dziewięciodniowego zamknięcia fragmentu Zakopianki wykonawca na odcinku ok. 130 m usunie nawierzchnię i podbudowę drogi obniżając ją w stosunku do obecnej o 80 cm i położy nową nawierzchnię. Pozwoli to na uzyskanie 4,5 m prześwitu pomiędzy jezdnią i rusztowaniem tzw. bramą budowanego wiaduktu, która umożliwi przejazd DK 7 wszystkim pojazdom.

 

Na odcinkach II Naprawa-Skomielna Biała i III Skomielna Biała - Rabka Zdrój także trwają prace zarówno w zakresie drogowym jak i przy budowie obiektów inżynierskich. Wydrążono wraz z wykonaniem obudowy tymczasowej w sumie 1 km 144 m tunelu pod górą Mały Luboń. Wykonano 32 km 580 m mikropali kotwiących, tworzących mur oporowy przy portalu południowym tunelu.

Budowa Zakopianki: Drążenie tunelu w górze Mały Luboń

Budowa Zakopianki: Drążenie tunelu w górze Mały Lubo. Zdjęćia: GDDKIA

Na odcinku III wykonano wykopy w 88,43%, podpory mostów, wiaduktów i estakad oraz konstrukcje oporowe w 97,5%. Jest już także 35,5% ustroi nośnych. Prowadzone są prace przy budowie nasypów, wykonywane są gwoździe gruntowe i dreny wgłębne na skarpach. Ich zadaniem jest wzmocnienie i odwodnienie skarp.

Nowa droga ekspresowaS7 - Zakopianka nabiera kształtów. Zdjęcia: GDDKIA

Droga ekspresowa S7 - Zakopianka w budowie

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: