Zakopianka: Przed świętami przejezdny nowy most w Białym Dunajcu
Budowa mostu w Białym Dunajcu na Zakopiance - próby obciążeniowe. Od 22 grudnia kierowcy mogą przejechać mostem. Zdjęcia: GDDKIA

Dobra wiadomość, szczególnie dla osób udających się na Święta Bożego Narodzenia i powitanie Nowego Roku do Zakopanego okolic. Nowy most w Białym Dunajcu w ciągu drogi krajowej nr 47 (Zakopianka) gotowy jest do przyjęcia ruchu.

Most na Zakopiance przeszedł pomyślnie próby obciążenia i w sobotę 22.12.2018 r. około godziny 12 przejechali nim pierwsi kierowcy. To jeszcze nie koniec inwestycji. Będą jeszcze trwały prace wokół obiektu do czerwca 2019 r. Wykonawca rozbierze most tymczasowy, który swoją rolę już spełnił.

 

Nowy most ma konstrukcję łukową, bez podpór w nurcie rzeki, obustronne chodniki, długość ok. 58 metrów i szerokość 18 metrów. Zmieni się też otoczenie, po przebudowie dojazdów po obydwu stronach obiektu. Przebudowane zostały już kolidujące z inwestycją sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej czyli : urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne. Mury oporowe na dojazdach od strony Krakowa zabezpieczą korpus drogi. Powstaje system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia podczyszczające. Wykonane zostanie nowe oświetlenie drogowe, a nowy most zostanie zabezpieczony przed korozją.

 

Historia budowy nowego mostu w Białym Dunajcu na Zakopiance

 

Stary most z 1930 r. w Białym Dunajcu nie nadawał się do remontu ze względu na zły stan techniczny. Procedury związane z projektowaniem nowego mostu i uzyskiwaniem decyzji koniecznych do wybudowania takiej przeprawy przez rzekę Biały Dunajec rozpoczęły się w 2008 r. Na każdym etapie procedur były protesty kierowane do różnych instytucji przez jedną rodzinę i Stowarzyszenie Obrony Podhala.

 

26 czerwca 2013 r. został wprowadzony ruch wahadłowy na moście w Białym Dunajcu, na drodze krajowej nr 47, popularnie nazywanej Zakopianką. Wprowadzenie ruchu wahadłowego spowodowane było bardzo złym stanem technicznym mostu i zaleceniami opinii eksperckiej. Stan techniczny mostu był cały czas monitorowany. Dokonywano doraźnych zabezpieczeń obiektu, by mógł odbywać się po nim ruch pojazdów.

 

W listopadzie 2015 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy GDDKiA O/ Kraków i właścicielami działek, w myśl którego nieodpłatnie udostępnią działki na dojazd do mostu tymczasowego, na czas budowy nowego obiektu. Właściciele udostępniający działki zobowiązali się w porozumieniu także do tego, że nie będą podejmowali działań prawnych mogących przedłużać procedury administracyjne.

 

13 kwietnia 2016 r. została podpisana umowa pomiędzy GDDKiA Oddział w Krakowie a Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa, na zaprojektowanie i budowę nowego mostu.

 

16 listopada 2016 r. dwie siostry z protestującej przeciwko inwestycji rodziny podpisały porozumienie z GDDKiA Oddziałem w Krakowie, w którym zobowiązały się cofnąć skargę kasacyjną i nie podejmować jakichkolwiek działań prawnych mogących przedłużać postępowania administracyjne, ani innych przeszkód w realizacji inwestycji. Oddział GDDKiA w Krakowie zobowiązał się do budowy nowego mostu w starym śladzie. Rozpoczął się proces projektowania i uzyskiwania wszystkich przewidzianych prawem dokumentów.

 

W marcu 2018 r. rozpoczęła się budowa mostu tymczasowego, na który przełożono ruch, rozebrano stary most i przystąpiono do budowy nowego.

 

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

frant
2018-12-22 19:52
Widać, że utrudniali życie poprzedniej władzy wg własnego krnąbrnego widzimisie. A zaraz po dojściu do władzy PiS odstąpili od wszystkich roszczeń. Wygląda na to, że zgłaszane pretensje i prowadzenie procedur administracyjnych nie były aż tak ważne i zasadne. Gorolskie draństwo.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: