Zakopianka: S7 Skomielna Biała – Chabówka nie powstanie w tym roku
Będą duże opóźnienia w budowie Zakopianki. Wykonawca odcinka Skomielna - Chabówka nie zakończy prac w tym roku. Zdjęcia: GDDKIA

Czarne chmury zawisły nad budową Zakopianki – przyszłej ekspresowej trasy S7 prowadzącej do Zakopanego. Wszystko wskazuje na to, że jej budowa jednego z jej odcinków Skomielna Biała – Chabówka nie zakończy się w drugiej połowie tego roku, tylko potrwa prawie rok dłużej.

Budowę drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrojem podzielono na trzy zadania: Lubień – Naprawa, Naprawa – Skomielna Biała wraz z budową tunelu i Skomielna Biała – Chabówka. Cała inwestycja obejmuje budowę 16,7 km Zakopianki w tym 15,83 km ekspresowej. Oprócz budowy dwukomorowego tunelu o długości 2,06 km, który stanowił będzie 12,3% całej trasy wybudowane zostanie 38 obiektów inżynierskich. Koszt całości odcinka wyniesie ponad 2 mld 105 mln zł. Okazuje się, że trasa niestety nie powstanie zgodnie z harmonogramem. Pojawiają się opóźnienia…

Wykonawcą fragmentu Skomielna Biała – Rabka Zdrój oraz nowego odcinka drogi krajowej nr 47 klasy GP od Rabki Zdroju do Chabówki zlecono firmie SALINI IMPREGILO S.p.A. z Mediolanu.

Na 6,1 km odcinku Zakopianki oprócz dwujezdniowej drogi wybudować trzeba m.in. dwa węzły drogowe „ Skomielna Biała” i „Zabornia”. Na węźle „Skomielna” będą zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz natomiast na węźle „Zabornia” zjazdy na Nowy Targ i Chyżne. Górzyste ukształtowanie terenu spowodowało konieczność budowy licznych obiektów inżynierskich. Ponad jedna trzecia tego odcinka drogi ekspresowej czyli ok. 2,3 km poprowadzona będzie na wiaduktach. Powstanie ich 17 , w tym najdłuższy, liczący 992 metry oraz 4 małe mostki na ciekach przy węźle „Skomielna”. Tu także powstanie Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej i MOP ( miejsce obsługi podróżnych ) Zbójecka Góra. Ponadto wykonawca zajmie się m.in. rozbudową i przebudową DK28 i 47 i dróg lokalnych oraz budową urządzeń i infrastruktury towarzyszącej.

Zaawansowanie prac na tym odcinku Zakopianki wynosi zaledwie 40 proc. co stawia pod znakiem zapytania kontraktowy termin oddania trasy przypadający na II połowę 2018 roku.

— Wykonawca wystąpił z roszczeniami w związku z trudnościami, jakie zastał na placu budowy, i zażądał wydłużenia terminu o rok – poinformował Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury.

Wykonawca zmianę terminu argumentuje trudnościami jakie zastał na terenie budowy m.in. koniecznością przełożenia sieci energetycznych. Z wypowiedzi ministra infrastruktury wynika, że część roszczeń jest zasadna i będzie uwzględniona.

W budowie pozostają też pozostałe odcinki drogi ekspresowej S7 na trasie Lubień –Chabówka. Na odcinku Lubień – Naprawa zaawansowanie prac wynosi 36,4 proc. Co ciekawe termin zakończenia prac dla tego odcinka przypada na październik tego roku. Natomiast na najtrudniejszym odcinku S7-ki Naprawa - Skomielna Biała wraz z 2-kilometrowym tunelem pod masywem Luboń Mały, zaawansowanie robót to około 14 proc. Jednak w tym przypadku wykonawca na zrealizowanie zadania ma czas do 2021 r.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

energetyk
2018-03-29 07:26
pracowałem przy przebudowie kolizji energetycznych, a ostatnią z nich usunęliśmy w maju 2017 roku ( zaczęliśmy usuwać kolizje w padzierniku 2016), ostatnia kolizja to sieć kolejowa w chabówce, w maju 2017 dopiero zaczynały wjeżdżać tam koparki.Więc jak mogły im przeszkodzić sieci energetyczne???
enrico
2018-02-12 21:14
Błędne jest pisanie, że cały odcinek S7 od Lubienia do Zakopanego jest ,,zakopianką". Jest nią od Krakowa przez Lubień do Rabki Zdroju jako S7, ale do Zakopanego, tylko jako DK47 (a nie S7). Natomiast DK 7 (od Rabki do Chyżnego -PL/SK) przewidziana do późniejszej (?) rozbudowy na S7.
Marcin
2018-01-31 03:12
Albo najwyzsza z dodatkiem dla rozstrzygajacego
1andrzej
2018-01-30 20:41
Śni mi się po nocach, że już nigdy nie usłyszę o tej firmie.
ja
2018-01-29 14:28
Salini nie wyrabia się na wszystkich budowach S3, S8, S7 odcinek Chęciny - Jędrzejów a teraz wyżej opisany odcinek S7, wszędzie opóźnienie co najmniej rok. To wszystko za aprobatą naszej władzy. Już nie chce mi się krytykować makaroniarzy ale ten kto pozwala tak oszukiwać nasz kraj powinien być pociągnięty do odpowiedzialności.
Xyz
2018-01-29 12:41
Znowu Włosi, znowu opóźnienia, to już nie ma w Polsce firm budowlanych? Z drugiej strony patrząc tak się kończy wybieranie najtańszych ofert firm, które stają do przetargu i aby go wybrać dają najniższą cenę.

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: