1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Zakopianka. Wystartowała budowa nowych rond w Zakopanem

Zakopianka. Wystartowała budowa nowych rond w Zakopanem

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-05
Zakopianka. Wystartowała budowa nowych rond w Zakopanem
Nowe ronda w ciągu Zakopianki mają upłynnić ruch w Zakopanem.
Ruszyła budowa dwóch nowych rond na drodze krajowej nr 47 (DK47) w Zakopanem. Ronda powstaną na przecięciu ul. Kasprowicza z ul. Wojdyły i ul. Ustup. Zaawansowane prace trwają na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Spyrkówka. Jak długo potrwają prace na Zakopiance?

- Zaczęliśmy realizację dwóch nowych rond na DK47 w Zakopanem, na skrzyżowaniach z ul. Ustup i ul. Wojdyły. W pierwszym etapie prac przełożymy sieci teletechniczne i elektryczne. Jutro (6 luty) zwęzimy jezdnię i wprowadzimy ograniczenie prędkości do 40 km/h. Ruch dwukierunkowy zostanie utrzymany – poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zakopianka. Prawie trzy lata zajmie projektowanie DK47 z Nowego Targu

Pierwszy etap prac budowlanych wiąże się ze zwężeniem od strony Harendy jezdni na terenie budowy. Przystanki autobusowe Ustup zostały tymczasowo przeniesione. Prace o wartości 10,4 mln zł realizuje Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe.

Nowe ronda na ul. Kasprowicza w Zakopanem zastąpią skrzyżowania z:

  • ul. Wojdyły
  • ul. Ustup.

Pierwsze rondo, jadąc od strony Nowego Targu, powstanie na skrzyżowaniu DK47 (ul. Kasprowicza) z ul. Wojdyły. Będzie turbinowe, co pozwoli na płynny przejazd w trzech kierunkach - do centrum Zakopanego, do Poronina i na Olczę. Na rondzie będą też dwa zjazdy indywidualne, pozwalające na włączenie się do ruchu mieszkańców okolicznych posesji.

Drugie rondo powstanie 50 m dalej, na skrzyżowaniu ul. Kasprowicza z ul. Ustup. Dzięki jego budowie poprawi się połączenie drogi krajowej z Ustupem i Harendą.

W ramach inwestycji powstaną dwa przejścia dla pieszych – na ul. Kasprowicza przed każdym z rond. Trzecie będzie zlokalizowane w miejscu obecnego na ul. Ustup. Po północnej stronie DK47 zaprojektowano chodnik.

Planowany termin zakończenia prac to kwiecień 2025 r.

W kwietniu tego roku kierowcy mają pojechać nowym rondem na połączeniu Zakopianki z ul. Spyrkówka. Prace rozpoczęły się jesienią 2022 r. Obecnie gotowa jest już konstrukcja ronda. Do zrobienia zostały tylko prace wykończeniowe.

Zakopianka. Zima nie ułatwia prac na DK47 Rdzawka – Nowy Targ

Budowa Zakopianki Rdzawka - Nowy Targ

Budowa Zakopianki Rdzawka - Nowy Targ. Zdjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 47 Jak dojadę - Zakopane