Zakopianka: Za trzy lata nowy węzeł na DK7 w Myślenicach
Zakopianka w Myslenicach. Zdjęcia: GDDKIA

Są pieniądze na zaprojektowanie i budowę nowego węzła na Zakopiance w Myślenicach. Bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z drogą powiatową nr K1967 (ul. Sobieskiego) poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu . Przetarg na projekt i budowę węzła zostanie ogłoszony jeszcze w I kwartale 2019 r. Planowane zakończenie inwestycji to 2022 rok.

W miejscu obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie węzeł drogowy typu trąbka z dodatkowymi pasami włączania do ruchu na obu jej jezdniach. Po północnej stronie inwestycji wybudowane zostaną dwie łącznice, droga wojewódzka zostanie przeprowadzona na wiadukcie nad Zakopianką i zakończona skrzyżowaniem o ruchu okrężnym.

Wzdłuż łącznicy powstanie chodnik, który połączy się z nowoprojektowaną dodatkową jezdnią o szerokości 3,50 m biegnącą: od skrzyżowania do przysiółka Bukówka, do wiaduktu. Łącznice na znacznym odcinku poprowadzone będą na wiadukcie, pozostałe zostaną umocnione skarpami lub murami oporowymi.

 

Nowy węzeł na Zakopiance powstanie w Myślenicach

Nowy węzeł na Zakopiance powstanie w Myślenicach. Mapa: GDDKIA

Od południowej strony DK7, na wysokości obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną będzie skrzyżowanie tylko na prawe skręty, z wlotem i wylotem rozdzielonym dużą wyspą trójkątną. Między DK7 a rondem zaprojektowano skrzyżowanie czterowlotowe ul. Sobieskiego z istniejącymi drogami dojazdowymi: na Tarnówkę oraz do ul. Sienkiewicza. W ciągu ul. Sobieskiego wybudowane zostanie małe rondo czterowlotowe. Północny i wschodni wlot to połączenia (łącznice) z jezdnią główną, natomiast wlot południowy będzie przedłużeniem ul. Sobieskiego w stronę centrum. Wlot zachodni umożliwienia dojazdu do posesji. W ramach inwestycji zostanie przebudowany także układ odwodnienia oraz układ oświetlenia terenu.

 

Zakopianka liczy 102 km i biegnie w ciągu drogi krajowej nr 7 (w przyszłości drogi ekspresowej S7) na odcinku z Krakowa do Rabki Zdrój i w ciągu DK47 na odcinku z Rabki Zdrój do Zakopanego. W miesiącach zimowych i wakacyjnych oraz w weekendy jest szczególnie obciążona ruchem turystycznym przez co często się korkuje.


Obecnie droga jest dwujezdniowa i w standardzie drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – Myślenice – Lubień (42 km) oraz na krótkich odcinkach w okolicach Chabówki (3,5 km) i Nowego Targu (3 km).

Rozwiązaniem dla korków na Zakopiance ma być budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S7 i jej rozbudowa na odcinku DK47. Docelowo trasa zostanie rozbudowana do:

drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień – Rabka – Zdrój (Chabówka) – prace w toku
drogi głównej ruchu przyspieszonego w ciągu DK47 Chabówka – Nowy Targ – prace w toku.

Z pierwszych ekspresowych odcinków skorzystamy w 2019 roku.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Spokojnie
2019-01-22 19:12
Kierowca - też tak myślałem na początku, ale: Obecnie droga jest DWUJEZDNIOWA I w standardzie drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków – Myślenice – Lubień. A zatem wystarczy czytać ze zrozumieniem. Autor mówi że na odcinku Kraków - Lubień jest droga taka i taka - w szczegóły nie wszedł bo może uznał że ludzie czytający ten portal mają takie podstawowe informacje? Co potwierdza przecież Twoja reakcja. Co nie zmienia faktu że oczywiście też marzę o przebudowie Kraków - Myślenice. Ale jeszcze nie słyszałem o takich planach...
Ja
2019-01-22 07:11
Właśnie, kiedy odcinek Kraków - Myślenice???????????????
Kierowca
2019-01-21 19:58
Ta droga jest ekspresowa jedynie na odcinku Myślenice - Lubień. Wstyd tak wprowadzać ludzi w błąd! A może jest to normalna nieznajomość rzeczy, jak zwykle! Kierowca

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: