Zbierają podpisy za budową drogi S7 omijającej Skarżysko-Kamienną
- Anna Kluba
- conadrogach.pl
- 2016-01-18
- Akcja wsparcia polega na zbieraniu podpisów poparcia od mieszkańców. Zebrane podpisy zamierzamy przekazać do Brukseli, by podkreślić jak ważna dla naszego miasta i dla rozwoju Skarżyska jest ta inwestycja – podkreślił prezydent.
Z tą inicjatywą solidaryzują się mieszkańcy Skarżyska, którzy walczą o wyprowadzenie uciążliwego ruchu samochodowego z centrum miasta. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem na facebooku.
- 350 udostępnień na facebooku ze strony Urzędu Miasta informacji dotyczącej zbierania podpisów to niekwestionowany rekord - mówi prezydent Skarżyska Konrad Kronig. - Zachęcam do dalszego udostępniania i promowania akcji na portalach społecznościowych, mailem a także w trakcie rodzinnych spotkań, konwersacji ze znajomymi, sąsiadami czy przypadkowo spotkanymi na drodze mieszkańcami Skarżyska. Wspólnie walczymy o rozwój miasta i przyszłość Skarżyska! - podsumowuje prezydent.
Akcja jest m.in. odpowiedzią na opóźniające budowę protesty ekologów. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot skierowało do Komisji Europejskiej(KE) skargę w związku z planowaną budową drogi S7 w rejonie Skarzyska. Ekolodzy odkreślają, że dolina rzeki Oleśnicy stanowi jedno z najlepiej zachowanych siedlisk przeplatki aurinii w województwie świętokrzyskim i jest kluczowe dla zachowania tego motyla w okolicznym obszarze Natura 2000 Lasy Skarżyskie. Z kolei drogowcy dla realizacji drogi ekspresowej S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Skarżyska-Kamiennej, posiada ważne zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz decyzję środowiskową. 11 grudnia 2015 r. Komisja Europejska wszczęła procedurę EU PILOT mającą wyjaśnić, czy podczas planowania i budowy trasy S7 na odcinku Skarżysko-Kamienna do granicy województw doszło do naruszenia prawa europejskiego.
Więcej o kontroli Komisji Europejskiej ws. budowy drogi S7 Skarżysko-Kamienna – granica województwa świętokrzyskiego.
Władze Skarżyska, lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy uważają, że inwestycja jest niezbędna dla dalszego rozwoju miasta. Zaniechanie budowy lub jej ciągłe opóźnianie może spowodować paraliż komunikacyjny miasta.