1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Lublin - mapa samochodowa

LUBLIN - MAPA SAMOCHODOWA

LUBLIN - NA MAPIE

Lublin

Lublin jest miastem wojewódzkim we wschodniej Polsce, siedzibą władz województwa lubelskiego i powiatu lubelskiego. Położone na Wyżynie Lubelskiej, na pograniczu płaskowyżów: Nałęczowskiego i świdnickiego, nad Bystrzycą (lewy dopływ Wieprza), w historycznej Małopolsce. Lublin jest największym polskim miastem po wschodniej stronie Wisły, 9. w kraju pod względem liczby ludności (342 mieszkańców) oraz 16. pod względem powierzchni (147 km kw.). Duże znaczenie dla Lublina ma sieć dróg ekspresowych S17, S19 i S12 tworzących obwodnicę miasta. W Lublinie swój bieg zaczynają: droga krajowa nr 82 oraz wojewódzkie nr 809, 822, 830 i 835.
Lublin

Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski, dzięki czemu można w nim znaleźć materialne pamiątki z różnych epok, począwszy od zarania polskiej państwowości, poprzez romanizm, gotyk, renesans (w okresie którego na szczególną uwagę zasługują zabytki w tzw. typie lubelskim) aż po barok, klasycyzm i modernizm. Najbardziej rozpoznawalnymi symbolami architektonicznymi miasta są średniowieczna Brama Krakowska, zamek lubelski a w nim kaplica św. Trójcy z rusko-bizantyjską polichromią z 1418 r., fundacji Władysława Jagiełły oraz XIII-wieczny donżon w ciągu zachowanych murów miejskich. Kolejną atrakcją turystyczną są Lubelskie Podziemia. To około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta.

Drogi w Lublinie

Przez Lublin przebiegają aż trzy ważne dla ponadregionalnego transportu drogi ekspresowe S12, S17 i S19. Tak się składa, że wszystkie trzy biegną jedną trasą – obwodnicą Lublina, północnymi i wschodnimi obrzeżami miasta, od węzła Lublin-Sławinek (północny-zachód miasta) do węzła Lublin-Felin (południowy-wschód). Na zachodzie miasta powstaje 10-kilometrowy odcinek obwodnicy zachodniej, którą tworzyć będzie S19-ka. Jest to fragment relacji Lublin-Sławinek – Lublin-Węglin; planowany termin powstania drogi to listopad 2016. Pozostałe odcinki tej drogi w okolicy Lublina czekają cały czas na finalizację projektów i przetargi.

S12 – trasa na całej długości w pobliżu Lublina biegnie wspólnie z S17-ką obwodnicą miasta. To biegnąca równoleżnikowo droga relacji Piotrków Tryb. – Dorohusk (granica z Ukrainą) o planowanej długości ok. 315 km. Do tej pory powstało niecałe 90 km S12-ki i jest to właśnie odcinek w Lublinie i jego sąsiedztwie. Wraz z drogą ekspresową S17 na wspólnym odcinku pomiędzy Kurowem a Piaskami S12 tworzy główną oś transportową województwa lubelskiego.

S17 – droga ekspresowa relacji Warszawa – Hrebenne (granica z Ukrainą), przez Puławy i Zamość, łącząca aglomerację warszawską z Lubelszczyzną i prowadząca dalej w kierunku Lwowa. Podobnie jak w przypadku w przypadku S12-ki, trasa została oddana do użytku jedynie w małym fragmencie – z planowanych 310 km kierowcy korzystają jedynie z 88. Przez Lublin biegnie obwodnicą wraz z S12.

S19 – droga wiedzie obwodnicą Lublina jedynie na jej północnym fragmencie od węzła Sławinek do przecięcia z krajową 19-ką. Na zachodzie powstaje kolejny odcinek S19 – zachodnia obwodnica Lublina. Jak dotychczas, z planowanej długości 570 km powstało jedynie 18 km drogi (na północy Rzeszowa i obwodnica Kocka). W przyszłości droga S19 połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku biegnąc przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Do momentu powstania drogi S19, przez centrum Lublina przejeżdża droga krajowa nr 19, mocno uciążliwa dla mieszkańców północno-zachodniej części miasta. Droga przecina obwodnicę Lublina i wjeżdża do miasta od północy, ul. Spółdzielczości Pracy, skręca w Smorawińskiego, wiedzie al. Sikorskiego a następnie Kraśnicką i kieruje się ku wylotowi z miasta na jego południowym-zachodzie. 19-ka ma długość ok. 592 km i łączy granicę polsko-białoruską w Kuźnicy (województwo podlaskie) z granicą państwa ze Słowacją w Barwinku (województwo podkarpackie). Stanowi dla Lublina bezpośrednie połączenie z Rzeszowem na południu i Białymstokiem na północy.

W centrum miasta swój bieg zaczyna krajowa droga nr 82, długości ok. 85 km, łącząca Lublin z granicą polsko-białoruską we Włodawie. 82-ka startuje, odbijając na wschód od ul. Tysiąclecia, którą biegła kiedyś (przed wybudowaniem obwodnicy) krajowa droga nr 12, w ul. Mełgiewską. Po dotarciu do skrzyżowania z Graffa i Turystyczną skręca w tę drugą w lewo i wyjeżdża nią z miasta kierując się na Łęczną.

Przez Lublin biegną cztery drogi wojewódzkie (wszystkie zaczynają tu swój bieg):

DW809 – startuje na północy miasta, odbijając na północ od obwodnicy Lublina. Chwilę po starcie opuszcza miasto, kierując się do oddalonego o 50 km Przytoczna.

DW822 – droga o długości ok. 9 km łącząca centrum Lublina i port lotniczy w Świdniku. 822-ka zaczyna bieg na wschód od centrum Lublina, na skrzyżowaniu ul. Emanuela Grafa i ul. Mełgiewskiej, którą 822-ka biegnie w kierunku wschodnim. Przecina obwodnicę Lublina i dociera do Świdnika, gdzie kończy bieg na skrzyżowaniu Jana III Sobieskiego z Lubelską przy porcie lotniczym.

DW830 – droga startuje na skrzyżowaniu Kraśnickiej i Nałęczowskiej, odbijając na zachód od krajowej 19-ki. Biegnąc tą drugą droga opuszcza miasto, kierując się na zachód, do oddalonej o 42 km Błochotnicy.

DW835 – najdłuższa, 220-kilometrowa, droga wojewódzka w Polsce. Startuje na skrzyżowaniu Alej Smorawińskiego i Spółdzielczości Pracy w centrum Lublina, odbija na południe od krajowej 19-ki. Biegnie Aleją Unii Lubelskiej przez Stare Miasto, mija Zamek Lubelski, wiedzie ul. Kunickiego a następnie Abramowicką opuszcza miasto na południu. Droga kieruje się na południe przez Biłgoraj i Przeworsk do Grabownicy Starzeńskiej niedaleko Sanoka w województwie podkarpackim.

LUBLIN - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Lublin. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Lublin. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
LUBLIN - aktualna mapa dróg

LUBLIN - GŁÓWNE DROGI I ULICE

LUBLIN - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Lublin

LUBLIN - JAK DOJADĘ

LUBLIN - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

352 km

Lublin - Świętochłowice

warianty przejazdu: Przez drogi S19 i A4 i miejscowości Rzeszów i Jaworzno, Przez drogi S17 i S12 i miejscowości Radom i Dąbrowa Górnicza, Przez drogi S2 i S8 i miejscowości Tomaszów Mazowiecki i Częstochowa

najkrótszy: Przez drogi S17 i S12 i miejscowości Radom i Dąbrowa Górnicza

545 km

Lublin - Rumia

warianty przejazdu: Przez drogi S17 i S2 i miejscowości Warszawa i Grudziądz, Przez drogi S8 i 7 i miejscowości Warszawa i Gdańsk, Przez drogi 631 i 61 i miejscowości Otwock i Gdynia

najkrótszy: Przez drogi 631 i 61 i miejscowości Otwock i Gdynia

336 km

Lublin - Będzin

warianty przejazdu: Przez drogi S19 i A4 i miejscowości Kraków i Mysłowice, Przez drogi S17 i S12 i miejscowości Skarżysko-Kamienna i Sosnowiec, Przez drogi 12 i S7 i miejscowości Skarżysko-Kamienna i Sosnowiec

najkrótszy: Przez drogi S17 i S12 i miejscowości Skarżysko-Kamienna i Sosnowiec

362 km

Lublin - Ruda Śląska

warianty przejazdu: Przez drogi S19 i A4 i miejscowości Rzeszów i Chorzów, Przez drogi S17 i S12 i miejscowości Puławy i Chorzów, Przez drogi 12 i S7 i miejscowości Skarżysko-Kamienna i Sosnowiec

najkrótszy: Przez drogi 12 i S7 i miejscowości Skarżysko-Kamienna i Sosnowiec

172 km

Lublin - Mielec

warianty przejazdu: Przez drogi S19 i 19 i miejscowości Janów Lubelski i Nowa Dęba, Przez drogi 875 i miejscowości Jeżowe i Dzikowiec, Przez drogi 74 i 777 i miejscowości Wólka Gościeradowska i Wielowieś

najkrótszy: Przez drogi 74 i 777 i miejscowości Wólka Gościeradowska i Wielowieś

POPULARNE W CONADROGACH.PL