1. Strona główna
  2. Informacje
  3. GDDKIA wystąpiła o decyzję środowiskową dla obwodnicy Lędzin na DK46 z Opola

GDDKIA wystąpiła o decyzję środowiskową dla obwodnicy Lędzin na DK46 z Opola

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-13
GDDKIA wystąpiła o decyzję środowiskową dla obwodnicy Lędzin na DK46 z Opola
DK46 zmieni swoje oblicze. Na wschód od Opola powstanie obwodnica Lędzin. Zdjęcia: GDDKIA
Ważny krok w drodze do realizacji obwodnicy Lędzin na DK46 koło Opola. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych wybrała najkorzystniejszy przebieg obwodnicy i wskazała go we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Wydanie DŚU otworzy drogę do realizacji inwestycji. Planowana obwodnica Lędzin ma być częścią nowego ciągu DK46 jako drogi wylotowej z Opola w kierunku wschodnim. Pozwoli na sprawniejszą podróż na trasie Opole – Częstochowa.

Po oddanych do ruchu obwodnicach Nysy, Niemodlina i Myśliny w woj. opolskim przyszedł czas na realizację obwodnicy Lędzin na wschód od Opola. Jest już wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Lędzin.

Opolskie: Na DK46 Nysa – Pakosławice będą dwie jezdnie

DŚU to decyzja administracyjna, która ostatecznie zatwierdzi przebieg obwodnicy, przeznaczony do dalszych prac projektowych. Uzyskanie decyzji umożliwi również ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót w systemie projektuj i buduj.

- Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Lędzin w ciągu DK46. Organem prowadzącym postępowanie w tej sprawie jest Wójt Gminy Chrząstowice. Decyzja środowiskowa kończąca postępowanie administracyjne zatwierdzi przebieg trasy – poinformował opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

46 km nowej trasy S11 w blokach startowych

Obwodnica w wybranym wariancie (wariant 4) będzie miała długość 3,7 km i ominie Lędziny po stronie południowej. Swój bieg rozpocznie na granicy Opola z gminą Chrząstowice, a koniec będzie zlokalizowany w ciągu DK46 przed mostem na rzece Jemielnica. Bedzie to droga jednojezdniowa, dwupasowa, ze skrzyżowaniami.

Budowa obwodnicy Lędzin zaplanowana została na lata 2027-2029, po wcześniejszym przeprowadzeniu wszystkich etapów prac przygotowawczych i uzyskaniu stosownych decyzji administracyjnych. Ostatnią decyzją administracyjną będzie zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), umożliwiające przejęcie terenów pod budowę, wypłatę odszkodowań za nie i rozpoczęcie prace w terenie.

Mapa i przebieg obwodnicy Lędzin w ciągu DK46

Mapa przebiegu obwodnicy Lędzin w ciągu DK46

Mapa przebiegu obwodnicy Lędzin w ciągu DK46. Wybrany został wariant południowy o dł. 3,68 km. Mapa: GDDKIA

Przebieg wariantu 4 korytarza drogi krajowej nr 46 rozpoczyna się w km 0+000 (ok 102+480 istniejącej drogi krajowej nr 46) na granicy miedzy Miastem Opole i gminą Chrząstowice. Droga odbija w kierunku południowo-wschodnim, omija miejscowość Lędziny od strony południowej. Droga na tym odcinku przebiega przez teren leśny. Odcinek ten swoim przebiegiem jest najbardziej oddalony od miejscowości Lędziny. W km ok 1+880 droga przecina drogę powiatową nr 1752O a w km 2+930 kolejną drogę powiatową nr 1711O by następnie połączyć się z istniejącą drogą krajową nr 46 w km 3+050. Dalej odcinek projektowanej drogi krajowej nr 46 przebiega po śladzie istniejącej drogi krajowej i kończy się przed mostem na rzece Jamielnica w km 3+684.93 (w km ok 106+060).

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 46 Jak dojadę - Opole