Gdynia
Prawa miejskie Gdynia uzyskała 10 lutego 1926. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał (z inicjatywy Eugeniusza Kwiatkowskiego) w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich (w 1939 r.) Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tys. osób. Obecnie miasto liczy prawie 248 tys. mieszkańców a jego powierzchnia zajmuje ponad 135 km kw. Jest największym polskim miastem niebędącym miastem wojewódzkim.
Drogi w Gdyni
Najważniejszą gdyńską drogą jest droga ekspresowa S6, będąca zachodnią Obwodnicą Trójmiasta. Droga S6 zaczyna bieg (wcześniej biegnie jako droga krajowa nr 6) na północno-zachodnich obrzeżach miasta i kieruje się na południe, wiodąc zachodnimi obrzeżami Gdyni, z dala od centrum. S6-ka docelowo będzie liczyć około 345 km i będzie główną arterią drogową wybrzeża relacji wschód – zachód. Przebiegać będzie równolegle do wybrzeża Bałtyku, przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie, łącząc największe miasta Polski północnej: Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk. S6 usprawni komunikację pomiędzy polskimi portami morskimi w Świnoujściu, Szczecinie i Trójmieście. Trasa ta projektowana była jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku jako tzw. Berlinka, czyli autostrada łącząca Berlin z Królewcem. Obecnie gotowe są tylko krótkie odcinki drogi stanowiące obwodnice: Trójmiasta, Słupska i Nowogardu. Pozostała jej część jest przewidziana do budowy w perspektywie 2014-2020. na północny-zachód od S6-ki zaczyna się krajowa 6-ka, kontynuująca bieg swojej ekspresowej odpowiedniczki. Droga wylatuje z Gdyni ul. Morską.
Druga z dróg krajowych Gdyni to droga krajowa nr 20, która startuje w dzielnicy Karwiny, na zachód od centrum miasta, odbijając na południowy-zachód od Obwodnicy Trójmiasta (ekspresowej S6) na jej skrzyżowaniu z Chwaszczyńską. Chwilę po starcie 20-ka opuszcza granice Gdyni. Jest to trasa relacji wschód-zachód o długości ok. 318 km, łącząca Gdynię ze Stargardem Szczecińskim (województwo zachodniopomorskie). DK20 mija Bytów, Miastko, Szczecinek, Drawsko Pomorskie i Czaplinek.
Gdynia posiada także dwie drogi wojewódzkie. Droga wojewódzka 468 to główna droga Gdyni, biegnąca od rogatek miasta (styku DK6 i ekspresowej S6) przez centrum miasta (stanowi połączenie z portem), ulicami Morską, Śląską i Aleję Zwycięstwa opuszcza miasto, wpadając do Sopotu. Jest to stricte trójmiejska trasa, długości 26 km, łącząca Gdynię z Gdańskiem.
Druga droga wojewódzka Gdyni to droga wojewódzka nr 474, trasa przecinająca miasto ma 5 km długości. Droga zaczyna bieg na południowym-zachodzie Gdyni, odbijając od skrzyżowania ekspresowej S6-ki i krajowej 20-ki. DW474 biegnie ulicami Chwaszczyńską i Wielkopolską aż dociera do skrzyżowania z al. Zwycięstwa, gdzie wpada w wojewódzką 468-kę.