1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Szybciej w kierunku Gdańska i Szczecina. Nowy odcinek S6 w budowie

Szybciej w kierunku Gdańska i Szczecina. Nowy odcinek S6 w budowie

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-06-27
Szybciej w kierunku Gdańska i Szczecina. Nowy odcinek S6 w budowie
W wakacje 2023 startuje budowa S6 Bobrowniki - Skórowo. Zdjęcia: GDDKIA
Rusza budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim. Chodzi o odcinek S6 między Bobrownikami a Skórowem, który jest kontynuacją Trasy Kaszubskiej. Dzięki budowie ekspresowej trasy Szczecin - Gdańsk, przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę w porównaniu do obecnej DK6.

Spis treści:

Nowy odcinek S6 w budowie, dwa czekają na ZRID

Kto buduje S6 Skórowo - Bobrowniki i kiedy otwarcie?

S6 – w użytkowaniu, budowie i projektowaniu

Mapa drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim - stan realizacji

Nowy odcinek S6 w budowie, dwa czekają na ZRID

Kolejny odcinek trasy S6 w województwie pomorskim przechodzi z fazy projektowania do realizacji. Wojewoda Pomorski wydał decyzję ZRID dla ponad 13 km odcinka między Bobrownikami a Skórowem. Na wydanie decyzji ZRID czekają jeszcze dwa ostatnie odcinki dróg ekspresowych pomiędzy Słupskiem a Leśnicami.

- Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), z rygorem natychmiastowej wykonalności, pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych w terenie. Określa ona granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości – wyjąsniają drogowcy.

Mapa drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim - stan realizacji

Mapa drogi ekspresowej S6 w woj. pomorskim - stan realizacji

Mapa: GDDKIA

Kto buduje S6 Skórowo - Bobrowniki i kiedy otwarcie?

Wykonawcą odcinka S6 Skórowo – Bobrowniki jest Aldesa. Wartość umowy projektuj i buduj podpisanej 29 czerwca 2021 r. to ponad 283,1 mln zł. Pierwsze pojazdy pojadą nową trasą w 2025 r.

Droga ekspresowa S6 między Bobrownikami a Skórowem będzie dwujezdniowa, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju. Na trasie o długości ponad 13 km powstaną węzły Rzechcino i Skórowo oraz 15 obiektów inżynierskich, w tym pięć wiaduktów. Zadanie zakłada również realizację MOP-u Jeziorka I.

Dzięki budowie drogi ekspresowej, przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę w porównaniu do obecnej DK6, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Nowe drogi na mapie drogowej Polski – oddane i planowane do otwarcia


S6 – w użytkowaniu, budowie i projektowaniu

Kierowcy korzystają już z blisko 130 km drogi ekspresowej S6 od Goleniowa do Koszalina. Pod koniec 2022 roku na mapie samochodowej Polski przybyły trzy odcinki drogi ekspresowej S6 między Bożepolem Wielkim a Gdynią, o długości ok. 42 km. Obecnie trwają zaawansowane prace budowlane na dwóch odcinkach Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, między węzłami Chwaszczyno - Gdańsk Południe oraz na dwóch kolejnych odcinkach S6 druga jezdnia w ciągu obwodnicy Słupska i odcinek Leśnice – Bożepole Wielkie. Na wydanie decyzji ZRID czekają jeszcze dwa ostatnie odcinki dróg ekspresowych pomiędzy Słupskiem a Leśnicami. W realizacji jest też pozostałe ok. 46 km S6 w woj. zachodniopomorskim, od Koszalina do początku obwodnicy Słupska, a w lipcu będzie można ominąć Sianów.

Nowe drogi nad Bałtyk. W lipcu kierowcy ominą Sianów obwodnicą na S6

Droga ekspresowa S6 ma przebiegać ze Szczecina, gdzie ma połączenie z drogą ekspresową S3, przez Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk do Gdańska, gdzie ma zostać połączona z obwodnicą Trójmiasta. Ma ona bardzo duże znaczenie przede wszystkim w skali krajowej ale i międzynarodowej. Droga ekspresowa S6 skomunikuje północne regiony Polski (województwa zachodniopomorskie i pomorskie) z zachodnią granicą (Niemcy). 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S6 Jak dojadę - Gdańsk Jak dojadę - Gdynia