1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Chorzów - mapa samochodowa

CHORZÓW - MAPA SAMOCHODOWA

CHORZÓW - NA MAPIE

Chorzów

Chorzów jest miastem powiatowym położonym w południowej Polsce, w centralnej części województwa śląskiego (w latach 1975-1998 Chorzów był częścią województwa katowickiego). Leży na Wyżynie Śląskiej, w centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, nad Rawą. Chorzów liczy ponad 111 tys. mieszkańców a jego powierzchnia zajmuje 33,5 km kw. Na sieć drogową Chorzowa składają się m.in.: autostrada A4, droga krajowa nr 79 i droga wojewódzka nr 902.
Chorzów

Najstarsza część miasta – wieś Chorzów – od XIII w. znana była z wydobycia rud srebra i ołowiu. Powstanie miasta w dzisiejszej formie należy datować na rok 1869, kiedy to Chorzów otrzymał prawa miejskie. Założono go wokół osiedla Królewska Huta (od założonej w 1802 r. huty o tej samej nazwie), którą to nazwę przyjął cały Chorzów w latach 1922-45. Dziś największymi atrakcjami miasta są: Planetarium Śląskie z 1955 roku – największe i najbardziej znane obserwatorium astronomiczne w Polsce; Górnośląski Park Etnograficzny – skansen prezentujący blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej; Śląski Ogród Zoologiczny; Śląskie Wesołe Miasteczko – największy stały lunapark w Polsce oraz Stadion Śląski – do niedawna główna arena zmagań polskich piłkarzy w meczach międzypaństwowych. To tu w 1957 r. polska reprezentacja pokonała na oczach 100 tys. widzów Związek Radziecki 2:1. Dziś stadion jest przebudowywany (od 2009 r.) i – w związku z tym – nieużywany.

Drogi w Chorzowie

Najważniejszą dla Chorzowa trasą jest autostrada A4, przecinająca południowe obrzeża miasta z zachodu na wschód (w rejonie dzielnicy Batory). Autostrada A4 (którą biegnie trasa europejska E40 – trasa bezpośrednia relacji wschód-zachód o długości ok. 8000 km, łącząca Calais nad Kanałem La Manche we Francji z granicą Kazachstanu i Chin) jest najdłuższą autostradą w Polsce. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. Docelowo jej długość wyniesie 670 km. Przebiega przez wszystkie województwa południowej Polski i największe miasta regionu jak Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów i Tarnów. Autostrada A4 łączy Chorzów bezpośrednio z Katowicami i dalej województwem małopolskim na wschodzie oraz Gliwicami i województwem opolskim na zachodzie. Przejazd autostradą w obrębie granic miasta jest bezpłatny.

Poza autostradą A4 przez Chorzów przebiega krajowa droga nr 79. To długa droga krajowa, biegnąca łukiem przez województwa śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie, łącząca Górny Śląsk (dokładnie Bytom) ze stolicą, długości 450 km. Droga łączy Chorzów z Bytomiem na zachodzie oraz Katowicami, Jaworznem, Trzebinią, Krakowem na wschodzie a dalej Sandomierzem, Kozienicami i wreszcie Warszawą. W Chorzowie droga ma wyjątkowo prosty przebieg. Wiedzie przez centrum Chorzowa wzdłuż osi północny-zachód – południowy-wschód ul. Katowicką, łącząc nią granice Chorzowa z Bytomiem i Katowicami właśnie.

Trzecia droga Chorzowa to droga wojewódzka nr 902, czyli Drogowa Trasa Średnicowa. To kręgosłup drogowy śląskiej aglomeracji relacji Katowice-Chorzów-Świętochłowice-Ruda Śląska-Zabrze-Gliwice. Trasa liczy ok. 22 km długości. To jedna z ważniejszych dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego tras relacji wschód-zachód (łączy główne miasta całego Okręgu) o potężnym natężeniu ruchu. Biegnie południowymi obrzeżami miasta, równolegle do DK79 łącząc Chorzów bezpośrednio ze Świętochłowicami na zachodzie i Katowicami, położonymi na południowy-wschód od miasta.

CHORZÓW - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Chorzów. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Chorzów. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
CHORZÓW - aktualna mapa dróg

CHORZÓW - GŁÓWNE DROGI I ULICE

CHORZÓW - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Chorzów

CHORZÓW - JAK DOJADĘ

CHORZÓW - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL