1. Strona główna
  2. Zdjęcia
  3. Budowa drogi S3 do Świnoujścia – duże zmiany w drodze nad Bałtyk

Budowa drogi S3 do Świnoujścia – duże zmiany w drodze nad Bałtyk

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-07-24
Budowa drogi S3 do Świnoujścia – duże zmiany w drodze nad Bałtyk
Między Świnoujściem a Troszynem trwa budowa 33 km drogi ekspresowej S3. Powstają ostatnie brakujące kilometry ekspresówki, która w 2024 roku połączy północ z południem na zachodzie Polski. Prace są już zaawansowane i wprowadzane są kolejne zmiany organizacji ruchu. Jak informuje GDDKIA od poniedziałku (24 lipca) kierowcy pojadą m.in. południową jezdnią S3 o długości 3,5 km na wschód od Wolina. Pozwoli to na rozbiórkę jezdni dotychczasowej DK3.

Spis treści:

Kiedy koniec budowy dwóch ostatnich odcinków S3 nad Bałtyk?

Obecne utrudnienia w ruchu na budowanej S3 Troszyn - Świnoujście

S3 Świnoujście - Dargobądz

S3 Dargobądz - Troszyn

 

Kiedy koniec budowy dwóch ostatnich odcinków trasy S3 nad Bałtyk?

Realizacja ostatniego fragmentu trasy S3 w woj. zachodniopomorskim ruszyła w sierpniu 2020 roku, wtedy drogowcy podpisali umowy z wykonawcami prac. Łącznie to 33 km drogi ekspresowej realizowane w podziale na dwa odcinki. Odcinek S3 Świnoujście - Dargobądz wykonuje firma Polaqua, a S3 Dargobądz - Troszyn konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP (partnerzy). Inwestycja jest realizowana w formule Projektuj i buduj. W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 roku została wydana decyzja ZRID dla odc. Świnoujście - Dargobądz, a w styczniu 2022 roku dla odc. Dargobądz - Troszyn. Następnie ruszyły pierwsze roboty budowlane. Obecnie prace są już mocno zaawansowane. Budowa dwóch ostatnich odcinków S3 nad Bałtyk zakończy się w 2024 r.

Wykonawca S3 do Lubawki przymierza się do otwarcia trasy

Budowa drogi S3 do Świnoujścia - okolice na wschód od Wolina

Budowa drogi S3 do Świnoujścia - okolice na wschód od Wolina

Zdjęcia: GDDKIA

Na fragmencie S3 przechodzącym przez Woliński Park Narodowy wykonywana jest nawierzchnia, na całym odcinku trwają roboty mostowe. Budowa nowej trasy S3 wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu, który wzrósł zwłaszcza teraz, w sezonie urlopowym.

Aktualne utrudnienia na całej drodze ekspresowej S3

Utrudnienia w ruchu na budowanej S3 Troszyn - Świnoujście

Obecnie kierowcy wjeżdżając na budowaną drogę S3 od strony Troszyna już na samym początku odcinka muszą liczyć się z tymczasowymi organizacjami ruchu. W tym miejscu należy zjechać z DK3, by ominąć budowany wiadukt w rejonie Troszyna. Dalej kierowcy miną powstające przejścia dla zwierząt nad S3 i linią kolejową. W rejonie skrętu do miejscowości Wiejkowo od 24 lipca ruch został skierowany na południową jezdnię nowej S3. Umożliwi to wykonanie kolejnych prac - budowę w miejscu dotychczasowej jezdni DK3 północnej jezdni drogi S3. W miejscowości Recław kierowcy wrócą na dotychczasową DK3.

- Wprowadzona zmiana organizacji ruchu sprawi, że będzie można wyjechać z Wolina w kierunku Szczecina przez Recław, co ułatwi komunikację lokalną. Na odcinku za Wolinem kierowcy jadąc jezdnią równoległą po południowej stronie budowanej S3, kierowcy muszą pamiętać o dostosowaniu odpowiedniej prędkości do znajdujących się tam zakrętów – zaznaczają drogowcy.

Fragmentem przyszłej jezdni S3 jedzie się również w rejonie MOP-u Dargobądz. Również przy miejscowości Dargobądz jedziemy wzdłuż budowanej S3 jezdnią równoległą.

Na odcinku biegnącym przez Woliński Park Narodowy nowa droga powstaje przy istniejącej DK3, ale dla złagodzenia zakrętów nowa jezdnia będzie prowadziła raz z jednej, raz z drugiej strony obecnej trasy. W tym miejscu występuje duży ruch pojazdów budowlanych, a także znajduje się wiele zjazdów na obszar prowadzenia robót. Jeszcze w wakacje planowane są tu kolejne zmiany organizacji ruchu. W rejonie Międzyzdrojów ruch odbywa się przez tymczasowe rondo. W weekendy pojawiają się spowolnienia ruchu i korki. Na odcinku Międzyzdroje - Świnoujście nowa trasa biegnie na północ od istniejącej, przez co budowa w mniejszym stopniu wpływa na ruch pojazdów. W rejonie osiedla Łunowo-Przytór w Świnoujściu trzeba ominąć budowany wiadukt. Dalsze zmiany organizacji ruchu napotkamy przed węzłem Świnoujście, gdzie od czerwca jedziemy jezdnią równoległą na południe od budowanej S3.

Budowa S3 jest zaawansowania, kierowcy muszą uważać na liczne zmiany w ruchu

Budowa S3 jest zaawansowania, kierowcy muszą uważać na liczne zmiany w ruchu
Zdjęcia: GDDKIA

S3 Świnoujście - Dargobądz

Odcinek S3 Świnoujście – Dargobądz będzie miał długość 17 km. Rozpocznie się od połączenia z tunelem w Świnoujściu, w pobliżu terminala promów morskich, a zakończy na zachód od węzła Dargobądz. Na trasie powstaną cztery węzły drogowe - Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje. Wybudowanych zostanie również 10 wiaduktów i dwie estakady oraz kładka dla pieszych. Powstaną także przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.


S3 Świnoujście - Troszyn - MOP Dargobądz, lipiec 2023. Zdjęcia: GDDKIA

S3 Świnoujście - Troszyn - MOP Dargobądz, lipiec 2023

S3 Dargobądz - Troszyn

Odcinek S3 Dargobądz – Troszyn będzie miał 16 km długości i obejmuje budowę węzła Dargobądz, a także Wolin Zachód i Wolin Wschód. Nowy odcinek połączy się z obwodnicą Troszyna. W ramach inwestycji przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych z rezerwą terenu pod budowę stacji paliw i restauracji na wschód od Dargobądza. Przy węźle Wolin Wschód powstanie Obwód Utrzymania Drogi. Wybudowanych zostanie również siedem wiaduktów, dwa mosty oraz estakada. Powstaną też przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

Roboty na budowie odc. S3  Dargobądz - Troszyn

Roboty na budowie odc. S3 Dargobądz - Troszyn. Zdjęcia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S3 Jak dojadę - Świnoujście