1. Strona główna
  2. Przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-02-22
Przekop Mierzei Wiślanej
Przekop Mierzei Wiślanej. Zdjęcia: NDI/Besix
Inwestycja Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną nazywana także jako Przekop Mierzei Wiślanej ruszyła w 2018 roku, umowę z wykonawcą zawarto jesienią 2019 r. Prace w ramach pierwszej części budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską mają się zakończyć pod koniec 2022 roku, a cała inwestycja w 2023 roku.

Przekop Kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie. Nowy kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości.


Przekop Mierzei Wiślanej - Kanał Żeglugowy

Przekop Mierzei Wiślanej - Kanał Żeglugowy. Zdjęcia: NDI/Besix


Dzięki budowie Kanału na Mierzei Wiślanej jednostki o zanurzeniu do 4,5m, długości do 100m oraz szerokości do 20m będą mogły przepływać z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Inwestycja rozpoczęła się w październiku 2019 roku i jej pierwszy etap zakończy się w 2022 roku. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą pierwszej części inwestycji jest konsorcjum, polsko-belgijska spółka, NDI/Besix.

 

Wykonawcą Przekopu Mierzei Wiślanej jest NDI/Besix

Wykonawcą Przekopu Mierzei Wiślanej jest NDI/Besix. Stan prac na luty 2022 r. Zdjecia: NDI/Besix


Budowa kanału na Mierzei Wiślanej – pierwszej części całej inwestycji, ma zakończyć się w 2022 roku. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów.

Koszt inwestycji jest szacowany na 880 milionów i w całości zostanie sfinansowany z budżetu państwa.


Pod koniec 2022 roku pierwsze statki przepłyną przez Przekop Mierzei Wiślanej

Pod koniec 2022 roku pierwsze statki przepłyną przez Przekop Mierzei Wiślanej. ZDjecia: GDDKIA


Kanał Żeglugowy przez Mierzeję - Przekop Mierzei Wiślanej będzie zlokalizowany na wysokości dawnej osady (obecnie nie zamieszkałej) Nowy Świat w gminie Sztutowo.

Nowy Świat znajduje się za miejscowością Kąty Rybackie w kierunku Krynicy Morskiej.

Inne rozpatrywane lokalizacje, które zostały odrzucone to: Skowronki (gmina Sztutowo), Przebrno (gmina Krynica Morska) i Piaski (gmina Krynica Morska).

Podziel się:

Powiązane z "Przekop Mierzei Wiślanej":

droga wojewódzka 501 Kąty Rybackie (woj. pomorskie) Krynica Morska (woj. pomorskie) Sztutowo (woj. pomorskie) pomorskie warmińsko-mazurskie
A1 Gdańsk - Toruń Mapa autostrada A1 obwodnica Gdańska obwodnica Kartuz obwodnica Kościerzyny Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej OMT obwodnica Trójmiasta S6 Koszalin - Słupsk Trasa Kaszubska obwodnica Ełku obwodnica Gołdapi obwodnica Mrągowa obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego obwodnica Olecka obwodnica Olsztyna Obwodnica Olsztynka S16 Olsztyn - Ełk S51 Olsztyn - Olsztynek
POPULARNE W CONADROGACH.PL