1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Przecięcie wstęgi we wrześniu

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Przecięcie wstęgi we wrześniu

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-08-05
Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Przecięcie wstęgi we wrześniu
Przekop Mierzei Wiślanej - I etap dobiega końca. Zdjęcia: materiał prasowy NDI/BESIX
Trwają ostatnie prace na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Zaawansowanie budowy zbliża się do 98 procent. Prawie wszystko gotowe jest już w części lądowej tej inwestycji, gdzie obecnie odbywają się głównie testy i odbiory techniczne. Trwają prace w rejonie obu falochronów w porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej oraz przy sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym.

Inwestorem przekopu Mierzei Wiślanej jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą konsorcjum złożone z firm NDI i Besix.

Nowy kanał żeglugowy ma kilometr długości i 5 metrów głębokości, sama śluza ma 200 metrów długości, 25 metrów szerokości i 6,5 metra głębokości. - Dzięki kanałowi do portu w Elblągu wpłyną jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów – przypomina resort infrastruktury.

W zakres wykańczanego właśnie pierwszego etapu tej inwestycji wchodzi budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Do zrobienia był także nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które już umożliwiają przejazd nad kanałem. Dodatkowo zaplanowano budowę sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

– Oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego nastąpi 17 września. Docelowe parametry uzyska on w przyszłym roku – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu; materiał prasowy NDI/BESIX. 

Największą część prac jak dotąd zrealizowano na lądzie, czyli w rejonie kanału, śluzy i układu drogowego. Trwa tam teraz m.in. uruchamianie nadrzędnego systemu sterowania NSS oraz jego integracja z systemem automatyki mostu północnego, bram śluz oraz zewnętrznymi systemami instalowanymi na terenie przeprawy. Montowane są też kamery systemu telewizji dozorowej (poza falochronami), głośniki ostrzegania w rejonie mostów, oświetlenie drogowe czy tablice zmiennej treści toru wodnego.


Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu

Przekop Mierzei Wiślanej - zakończone prace na lądzie, materiał prasowy NDI/BESIX


Zaawansowanie budowy zbliża się do 98 procent. Na części lądowej w większości pozostały prace wykończeniowe, nasadzenia, zieleń, jak równie zakończenie testów i prób związanych z obrotem mostów i ruchem śluzy. W porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej prowadzone są jeszcze prace związane z realizacją falochronu zachodniego i wschodniego. Na falochronie zachodnim pozostały ostatnie prace przy odwodnieniu linowym, kanalizacji deszczowej, wykonaniu nawierzchni z kostki oraz zakończeniu części głowicy w zakresie robót żelbetowych i ułożenia prefabrykowanych elementów typu x-block. Na falochronie wschodnim również pozostały do zrobienie jedynie części nadwodne. Realizacja części podwodnych falochronów już została zakończona. Zdecydowaną większość zadań zrealizowano już także w rejonie sztucznej wyspy, gdzie obecnie trwa profilowanie kamienia hydrotechnicznego zgodnie z przekrojem docelowym.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Jak dojadę - Elbląg