1. Strona główna
  2. A1 Gdańsk - Toruń

Autostrada A1 Gdańsk - Toruń

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-01-14
Autostrada A1 Gdańsk - Toruń
AmberGold - autostrada A1 Gdańsk - Toruń liczy 152 km. Zdjęcia: GTC
Autostrada A1 Gdańsk - Toruń zaczyna się w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego na południe od Gdańska, a kończy w Czerniewicach. Ten 152-kilometrowy odcinek jest najbardziej na północ wysuniętym fragmentem autostrady A1, której korytarz z Torunia biegnie dalej przez Łódź i Częstochowę w kierunku południowym, aż do granicy państwa w Gorzyczkach. A1 Gdańsk - Toruń jest odcinkiem zarządzanym przez koncesjonariusza (GTC - Gdańsk Transport Company).

Pobór opłat na A1 Gdańsk - Toruń odbywa się w systemie zamkniętym. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka, a należność jest pobiera na końcu trasy przejazdu. 

Na 152-kilometrowym odcinku działa dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś. Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

Obecnie kierowcy aut osobowych bezpłatnie korzystają z koncesyjnego odcinka autostrady A1. Autostrada A1 Gdańsk – Toruń po 1 stycznia 2024 r. nadal jest bezpłatna. Kierowcy korzystają z darmowych przejazdów na autostradzie A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław - Gliwice. To decyzje podjęte przez resort infrastruktury.

Autostrada A1 nadal będzie bezpłatna
 

Punkt poboru opłat na autostradzie A1 Gdańsk - ToruńPunkt poboru opłat na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń. Zdjecia: AmberGold, GTC

 

Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś.

Opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń w czasie obowiązywania

 

Opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń dla osobowych

Opłaty na autostradzie A1 Gdańsk - Toruń dla aut osobowych, do 3,5 tony i motocykli. Źródło: GTC

 

W ciągu 152-km odcinka autostrady A1 Gdańsk – Toruń znajduje się po siedem Miejsc Obsługi Podróżnych - oddzielnie dla każdego kierunku ruchu. Kierowcy mogą skorzystać z toalety, wypocząć a na niektórych skorzystać z restauracji. 

 

Autostrada A1 Gdańsk - ToruńAutostrada A1 Gdańsk - Toruń. Zdjecia: GTC

 

Historia budowy autostrady A1 Gdańsk - Toruń

To właśnie od odcinków Gdańsk - Toruń zaczęła się prawdziwa budowa Bursztynowej Autostrady A1. Ruszyła ona w lipcu 2005 roku, kiedy to koncesjonariusz, Gdańsk Transport Company S.A., rozpoczął prace na 89,5 km odcinku autostrady Rusocin – Nowe Marzy. Autostrada została oddana do ruchu po trzech latach, w październiku 2008 roku.

Kolejny odcinek A1 z Nowych Marz do Torunia o długości 62,5 km, po niemałych zawirowaniach organizacyjnych również wybudowała GTC, przekazując go kierowcom w październiku 2011 roku. Kierowcy zyskali wówczas do dyspozycji 152 km autostrady A1 i mogli pokonać trasę z Torunia do Gdańska w zaledwie 70 minut.

 

 

Przebieg autostrady A1 Gdańsk - Toruń:  węzły, MOP-y, Punkty Poboru Opłat, sieć dróg. Źródło: GTC

 

Przebieg autostrady A1 Gdańsk - Toruń

Podziel się:

Powiązane z "A1 Gdańsk - Toruń":

autostrada A1 Gdańsk (woj. pomorskie) Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) kujawsko-pomorskie pomorskie
A1 Częstochowa - Pyrzowice A1 Łódź - Częstochowa Mapa autostrada A1 obwodnica Częstochowy obwodnica Łodzi obwodnica Torunia Remont i utrudnienia na A1 - dzisiaj obwodnica Gdańska Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej OMT obwodnica Trójmiasta Opłaty na A1 Utrudnienia S7 - dzisiaj Rozbudowa A1 Toruń - Włocławek S10 Toruń - Bydgoszcz obwodnica Brodnicy obwodnica Bydgoszczy obwodnica Inowrocławia S5 Gniezno - Bydgoszcz - A1 Grudziądz S5 Grudziądz - Ostróda Obwodnica Człuchowa obwodnica Kartuz obwodnica Kościerzyny Przekop Mierzei Wiślanej S6 Koszalin - Słupsk Trasa Kaszubska
POPULARNE W CONADROGACH.PL