1. Strona główna
 2. Mapa autostrada A1

Mapa autostrada A1

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2022-02-13
Mapa autostrada A1
Autostrada A1 na trasie Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Gliwice - Gorzyczki. Mapa: conadrogach.pl
Autostrada A1, trasa A1 północ - południe, Autostrada Bursztynowa liczy około 570 kilometrów. Mapa przebiegu trasy A1: Gdańsk, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowa, Pyrzowice do Gorzyczek. To jedyna autostrada w Polsce o przebiegu południkowym. A1 to część międzynarodowej trasy E75, leżąca w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. Autostrada A1 jest częściowo płatna - mapa płatnego odcinka A1 Toruń - Gdańsk. Koniec budowy autostrady A1 to 2022 rok - mapa nowych odcinków A1 Tuszyn - Częstochowa.

Spis treści:

Przebieg autostrady A1, połaczenie z siecią dróg

Mapa autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Łódź - Tuszyn

Mapa A1 Gdańsk - Toruń: autostrada płatna

Mapa obwodnicy Łodzi, A1 Stryków - Tuszyn

Mapa autostrada A1 Tuszyn - Częstochowa

Mapa A1 - obwodnica Częstochowy

Mapa A1 Częstochowa - Pyrzowice

Mapa autostardy A1 Pyrzowice - Gliwice - Gorzyczki (granica państwa)

 

Przebieg autostrady A1, połaczenie z siecią dróg

Autostrada A1, zwana także Bursztynową, jest jedyną autostradą w Polsce biegnącą z północy na południe. Jej długość to prawie 570 kilometrów, łączy Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk z granicą państwa z Czechami. W węźle Łódź Północ przecina autostradę A2, natomiast w węźle Sośnica na Górnym Śląsku A4. Połączy się z drogami ekspresowymi S6, S5, S8, S12 i S1.  


Mapa Bursztynowej Trasy, autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Gliwice - Gorzyczki

Mapa Bursztynowej Trasy, autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Gliwice - Gorzyczki. Mapa: conadrogach.pl

Autostrada A1 biegnie w ciągu międzynarodowej trasy E75 i leży w VI transeuropejskim korytarzu transportowym Autostrada Gdańsk – Brno – Bratysława – Wiedeń przez co włącza Polskę w sieć dróg środkowej i południowej Europy.


Mapa A1 Gdańsk - Toruń: autostrada płatna 

Mapa autostrady a1 Gdańsk - Toruń

Autostrada A1 Gdańsk - Toruń. Mapa: conadrogach.pl

Autostrada A1 Gdańsk - Toruń jest płatna dla aut osobowych. Na 152-kilometrowym odcinku trasy A1 pomiędzy Rusocin (Gdańsk) a Nowa Wieś (Toruń) funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat:

 • PPO Rusocin,
 • SPO Stanisławie,
 • SPO Swarożyn,
 • SPO Pelplin,
 • SPO Kopytkowo,
 • SPO Warlubie,
 • SPO Nowe Marzy,
 • SPO Grudziądz,
 • SPO Lisewo,
 • SPO Turzno,
 • SPO Lubicz
 • PPO Nowa Wieś.

Stacje poboru opłat (SPO), za wyjątkiem zlokalizowanych w pasie autostrady placów poboru opłat (PPO), zainstalowane zostały na drogach dojazdowych (tzw. łącznicach) węzłów autostradowych.

Opłaty za przejazd autostradą A1

Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie A1 Rusocin – Nowa Wieś. Jak informuje koncesjonariusz, bilet należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat.

Mapa autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Łódź - Tuszyn

Jako pierwsze powstały odcinki autostrady A1 od Gdańska do Torunia. Odcinki budowane przez obecnego koncesjonariusza Gdańsk Transport Company oddawane były w latach 2007 - 2011.

W kolejnym etapie powstawała trasa A1 na fragmencie Toruń - Stryków koło Łodzi. Odcinki o łacznej długości ok. 147 km otwierane były w latach 2012 - 2014.

Dwa lata później (2016 r.) kierowcy pojechali kolejnym fragmentem Bursztynowej Trasy A1 w okolicach Łodzi. Odcinek A1 Stryków - Tuszyn tworzy wschodnią obwodnicę Łodzi i łaczy się z drogą ekspresową S8. 

Mapa A1 Toruń - Włocławek. Autostrada będzie rozbudowana

 

Mapa gotowych odcinków autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Łódź - Tuszyn

Mapa autostrady A1 Gdańsk - Toruń - Stryków - Tuszyn (obwodnica Łodzi). Mapa: GDDKIA

Mapa autostrada A1 Stryków - Tuszyn, obwodnica Łodzi

Mapa autostrady A1 Stryków - Tuszyn, obwodnica Łodzi

Mapa autostrady A1 Stryków - Tuszyn, obwodnica Łodzi. Mapa: GDDKIA

 

Mapa autostrada A1 Tuszyn - Częstochowa 

Zakończenie budowy autostrady A1, drogowego kręgosłupa Polski, to 2022 rok. Jako ostatnie realizowano pięć odcinków na trasie pomiedzy Tuszynem a Częstochową (cztery w woj. łodzkim i jeden w woj. śląskim). Trasa A1 od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy liczy około 81 kilometrów. 

Mapa autostrady A1 Tuszyn - granica z woj. ślaskiego i łódzkiego

Mapa autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa

 

Mapa autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa, odcinki otwarte w 2021 r. Otwarcie ostatniego odcinka A1 Piotrków trybunalski - Kamieńsk to 2022 rok.

Mapa autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa, odcinki otwarte w 2021 r.

Mapa A1 Tuszyn - Czestochowa. Mapa: GDDKIA

Autostrada A1 Częstochowa - Pyrzowice

Autostrada A1 na odcinku Częstochowa Północ - Pyrzowice o łącznej długości 56,9 km połączyła zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w woj. łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, a także odciążyła Częstochowę z ruchu tranzytowego.


Mapa autostrady A1 - obwodnica Częstochowy

Obwodnica Częstochowy w ciągu autostrady A1 ma długość niespełna 25 km i omija miasto od południa, zachodu i północy. Autostradę ze wszystkimi węzłami udostępniono do ruchu w 2020 roku. 

 

Mapa obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1

Mapa obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Mapa: GDDKIA

 

Mapa autostrady A1 Czestochowa - Pyrzowice

Od sierpnia 2019 roku kierowcy korzystają z blisko 33-kilometrowego odcinka A1 Częstochowa - Pyrzowice. A1-ka startuje z Rząsawy na północ od Częstochowy i komunikuje się z drogą dojazdową do lotniska w Pyrzowicach. 

Mapa odcinka autostrady A1 Częstochowa - PyrzowiceMapa odcinka autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice. Mapa: GDDKIA

 

Mapa autostardy A1 Pyrzowice - Gliwice - Gorzyczki (granica państwa)

W 2009 roku oddano do ruchu 15,5 km gotowej autostrady na odcinku A1 Gliwice Sośnica – Bełk. Węzeł Gliwice Sośnica powstał ostatecznie w lipcu 2010 roku i jest jedną z największych w Polsce konstrukcji drogowych. To na nim krzyżują się autostrady A1 i A4 oraz droga krajowa nr 44.

W grudniu 2010 roku zakończono budowę 7,5 km autostrady od węzła Bełk do węzła Rowień. W kwietniu 2011 roku przekazano odcinek A1 Żory – Świerklany o długości 7 km. Z końcem 2011 roku wydłużono A1 w kierunku na północny-wschód od Gliwic. W połowie 2012 roku zakończono budowę niemal 28 km autostrady od Zabrza do Pyrzowic, gdzie A1 połączyła się z drogą ekspresową S1.

Pod koniec 2012 zakończono budowę 11 km autostrady A1 od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Mszany. Niestety, nie zakończono budowy pechowego mostu w Mszanie. Wyznaczono więc objazdy i do eksploatacji przekazano jedynie 4 km autostrady. Na brakujące 7 km kierowcy czekali do maja 2014 roku, kiedy to wreszcie dopuszczono do ruchu słynny most.

 

Mapa autostrady A1 Pyrzowice - Gliwice - Gorzyczki

Mapa autostrady A1 Pyrzowice - Gliwice - Gorzyczki. Mapa: conadrogach.pl

 

 

 

 

Podziel się:

Powiązane z "Mapa autostrada A1":

autostrada A1 Częstochowa (woj. śląskie) Gdańsk (woj. pomorskie) Gliwice (woj. śląskie) Gorzyczki (woj. śląskie) Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie) Łódź (woj. łódzkie) Pyrzowice (woj. śląskie) Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie) kujawsko-pomorskie łódzkie pomorskie śląskie
A1 Częstochowa - Pyrzowice A1 Gdańsk - Toruń A1 Łódź - Częstochowa obwodnica Częstochowy obwodnica Łodzi obwodnica Torunia remont i utrudnienia na A1 obwodnica Gdańska Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej OMT obwodnica Trójmiasta Opłaty na A1 S5 Grudziądz - Ostróda S8 Wrocław - Warszawa S1 Pyrzowice – Podwarpie Rozbudowa A1 Toruń - Włocławek S10 Toruń - Bydgoszcz obwodnica Brodnicy obwodnica Bydgoszczy obwodnica Inowrocławia S5 Gniezno - Bydgoszcz - A1 Grudziądz Obwodnica Bełchatowa obwodnica Gąsek obwodnica Przecławia i Warzymic obwodnica Sieradza obwodnica Wielunia S12 Piotrków Trybunalski - Radom S74 Sulejów - Kielce - Stalowa Wola obwodnica Kartuz obwodnica Kościerzyny Przekop Mierzei Wiślanej S6 Koszalin - Słupsk Trasa Kaszubska A4 Katowice - Kraków A4 Wrocław - Katowice obwodnica Pawłowic obwodnica Żywca S1 Mysłowice - Bielsko Biała S1 obejście Węgierskiej Górki S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza S52 Bielsko-Biała - Kraków
POPULARNE W CONADROGACH.PL