1. Strona główna
  2. Informacje
  3. 120 km/h i nie więcej na autostradzie A2 - obwodnicy Poznania

120 km/h i nie więcej na autostradzie A2 - obwodnicy Poznania

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-08
120 km/h i nie więcej na autostradzie A2 - obwodnicy Poznania
Odcinkowy pomiar prędkości działa na autostradzie A2 Poznań Zachód a Poznań Krzesiny. Zdjęcia: AWSA
Od lutego działa odcinkowy pomiar prędkości na obwodnicy Poznania w ciągu autostrady A2. Zainstalowany system na odcinku A2 między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Komorniki jest integralną częścią systemu CANARD, zarządzanego przez Główny Inspektorat Ruchu Drogowego. Kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość 120 km/h muszą liczyć się z mandatem.

Na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, nie powinny przekraczać 80 km/h. Stosowanie się do przepisów wspomaga odcinkowy pomiar prędkości. 

Autostradowa obwodnica Poznania jest najbardziej obciążonym ruchem odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej oraz jednym z najbardziej obciążonych odcinków dróg w Polsce, ze średnim dobowym ruchem pojazdów na poziomie 90 tysięcy. Z pomiarów wykonywanych za pomocą wewnętrznych stacji licznikowych wynika, że nawet jedna czwarta pojazdów osobowych poruszających się między węzłami Poznań Komorniki, a Poznań Krzesiny przekracza na tym odcinku dozwoloną prędkość 120 km/h.

Po trzy pasy na A2 Autostradowej Obwodnicy Poznania pod koniec 2025 r.

- Wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości przyczyni się niewątpliwie do zmniejszenia liczby przekroczeń dozwolonej na tym odcinku prędkości, a tym samym do mniejszej dysproporcji pomiędzy prędkością samochodów jadących najszybciej i najwolniej. Jest to jeden z czynników zwiększających poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego wynikający z mniejszego ryzyka wystąpienia wypadków drogowych oraz mniejszej ciężkości w przypadku zaistnienia wypadku. – dodaje Michał Pabich, Inżynier ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) polega na mierzeniu średniej prędkości pojazdów na danym odcinku trasy. OPP składa się z dwóch bramek, które rejestrują czas pokonania danego odcinka przez konkretny pojazd i obliczają jego średnią prędkość.

Tu posypią się mandaty. Nowe miejsca z odcinkowym pomiarem prędkości

Odcinkowe pomiary prędkości działają też na autostradach A1 i A4. Zdjęcia: GDDKIA

Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań