1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Po trzy pasy na A2 Autostradowej Obwodnicy Poznania pod koniec 2025 r.

Po trzy pasy na A2 Autostradowej Obwodnicy Poznania pod koniec 2025 r.

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-23
Po trzy pasy na A2 Autostradowej Obwodnicy Poznania pod koniec 2025 r.
Tak wyglądała rozbudowa A2 obwodnicy Poznania kilka lat temu. Teraz czas na odc. Poznań Krzesiny - Wschód. Zdjęcia: AWSA
Cała Autostradowa Obwodnica Poznania będzie miała po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Koncesjonariusz szuka wykonawcy rozbudowy na kolejnym jej odcinku, tj. A2 pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Rozbudowa 10-kilometrowego odcinka autostrady A2 powinna zakończyć się jeszcze w 2025 roku.

W tym roku powinna ruszyć dobudowa trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 Poznań Krzesiny - Poznań Wschód. Ten 10 kilometrowy odcinek jest częścią obwodnicy Poznania. W 2019 roku trzeci pas powstał na odcinku Poznań Zachód - Poznań Krzesiny.

Z początkiem lutego Autostrada Wielkopolska S.A. poinformowała o rozpoczęciu postępowania przetargowego mającego na celu wybór wykonawcy robót polegających na dobudowie trzeciego pasa ruchu w obu kierunkach wraz z naprawą konstrukcji jezdni oraz pracami towarzyszącymi na odcinku autostrady A2 pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód (km 168+700 – 179+700) oraz na remoncie nawierzchni na węzłach Poznań Luboń (km 163+835) i Poznań Wschód (179+970).

Autostrada A2, obwodnica Poznania, z odcinkowym pomiarem prędkości

- Realizacja tej inwestycji jest znacznie trudniejszym projektem pod względem technicznym niż niedawna rozbudowa odcinka A2 Poznań Zachód – Poznań Krzesiny. Obejmuje ona znacznie większy zakres prac ziemnych, miedzy innymi wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. Równolegle z realizowaną rozbudową zostaną wyremontowane istniejące jezdnie oraz przebudowana infrastruktura podziemna i naziemna. W poszczególnych etapach zaplanowano także dodatkowe prace w rejonie węzłów Poznań Wschód i Poznań Luboń. Ponadto zostaną poszerzone i wyremontowane dwa mosty autostradowe – wyjaśnia Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej SA.

Aktualne utrudnienia na autostradzie A2

Rozbudowa A2-ki prowadzona będzie etapami i pod ruchem. Koncesjonariusz zakłada, że trzeci pas na odcinku A2 między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód będzie gotowy do końca 2025 roku.

- Podobnie jak w przypadku poprzedniej rozbudowy A2 o 3 pas, która zakończyła się pół roku przed terminem, także i tym razem dołożymy wszelkich starań, aby prace przebiegały w sposób sprawny, terminowy i jak najmniej uciążliwy dla kierowców. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, 3 pas dla obu kierunków, na odcinku A2 między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód będzie gotowy do końca 2025 roku – zapowiada rzeczniczka.

Autostrada A2 na obwodnicy Poznania będzie miała po trzy pasy w każdą stronę. Rozbudowa będzie prowadzona bez zamykania A2-ki.

Autostrada A2 na obwodnicy Poznania będzie miała po trzy pasy w każdą stronę

Zdjęcia: AWSA

Autostrada Wielkopolska, czyli 255 kilometrowy koncesyjny odcinek A2 między Świeckiem a Koninem, obciążony jest średnim ruchem dobowym na poziomie 30 tysięcy aut. W minionym roku zakończył się remont ponad 50 km odcinka A2 Świecko – Nowy Tomyśl - Konin, Placów Poborów Opłat, mostów i wiaduktów autostradowych oraz jednego z kluczowych węzłów – Poznań Zachód.

Koncesyjne autostrady A2 i A4 będą bezpłatne gdy przejdą w ręce GDDKIA

Autostrada A2 to jeden z kluczowych szlaków komunikacyjnych Polski. Jest częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), jednym z kluczowych połączeń między Europą Zachodnią i Środkową oraz strategicznym dla Polski korytarzem transportowym na linii Warszawa – Berlin.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań