1. Strona główna
  2. Informacje
  3. 25 km trasa S11 w budowie. Pojedziemy nią pod koniec 2022

25 km trasa S11 w budowie. Pojedziemy nią pod koniec 2022

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2021-03-19
25 km trasa S11 w budowie. Pojedziemy nią pod koniec 2022
Na Opolszczyźnie powstanie nowa obwodnica, warta łącznie ok. 731 mln złotych. Obwodnica Olesna będzie zrealizowania do końca 2022 r. Zdjęcia: GDDKIA
Symbolicznym wbiciem łopaty przypieczętowano rozpoczęcie budowy pierwszego odcinka drogi ekspresowej S11 na terenie województwa opolskiego. Trasa będzie pełnić funkcję obwodnicy Olesna, a kierowcy pojadą nią pod koniec przyszłego roku. Będzie miała niemal 25 km długości a wraz z nią powstanie 24 obiektów mostowych i 4 skrzyżowania. Obwodnica jest jednocześnie niemal połową długości całej S11 na terenie województwa opolskiego.

W budowie jest 25 km drogi ekspresowej S11 na Opolszczyźnie. Umowa na realizację tej inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” została podpisana 20 maja 2019 r. i opiewa na 694 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm MIRBUD S.A. (lider) oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. (partner). Zgodnie z kontraktem prace mają zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.

Wykonawca inwestycji wybuduje obwodnicę o łącznej długości 24,8 km. Projektowana obwodnica będzie drogą klasy technicznej S, dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Inwestycja przewiduje także budowę 24 obiektów mostowych, węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami. Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe z nich to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork o długości całkowitej odpowiednio około 135 m oraz 126 m.

W tym roku duży remont autostrady A4 na Opolszczyźnie

Obwodnica Olesna w ciągu S11 - wizualizacja

Obwodnica Olesna w ciągu S11, węzeł Olesno - wizualizacja. Zdjęcia: GDDKIA

Docelowo ekspresowa obwodnica Olesna zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami drogi S11. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu i na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Przebieg S11 Poznań – Oborniki wybrany do wniosku DŚU. Ponad 300 km S11 w projektowaniu

Mapa przebiegu obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11

Mapa przebiegu obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11. Mapa: GDDKIA

- W 2025 roku planujemy połączyć obwodnicę Olesna z S8, a całą S11 od Bałtyku po Śląsk chcielibyśmy udostępnić kierowcom w 2029 r. - zapowiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

S11 Szczecinek – Piła na etapie decyzji środowiskowej

Droga ekspresowa S11 połączy nadmorskie ośrodki wypoczynkowe w okolicach Koszalina z Poznaniem i dalej z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Trasa przetnie cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie i połączy się z drogami ekspresowymi S6, S5, S8, planowaną S10 i autostradami A2 i A1. Jej docelowa długość to około 550 km.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Olesno