580 mln euro kredytu na budowę S19 Lublin - Rzeszów
Droga ekspresowa S19 połączy m.in. Rzeszów z Lublinem. Budowa około 160 km odcinka została wsparta kredytem z EBI w wysokości 580 mln euro. Zdjęcia: GDDKIA

580 mln euro - to kredyt jaki Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Bankowi Gospodarstwa Krajowego na współfinansowanie budowy 157,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Rzeszowem . Kredyt zasili Krajowy Fundusz Drogowy (KFD), z którego finansowana jest budowa i przebudowa dróg krajowych w Polsce, w szczególności budowa tras szybkiego ruchu: autostrad i dróg ekspresowych oraz obwodnic miast.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S19 umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie we wschodniej części Polski na osi północ -południe. Jest to także część planu budowy międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia, przebiegającego przez Polskę i łączącego kraje bałtyckie z krajami południowej Europy.

– Od 2004 roku praktycznie wszystkie drogi krajowe, w tym autostrady i drogi ekspresowe zbudowano z udziałem środków Krajowego Funduszu Drogowego, zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez ten czas łączne wydatki na drogi wyniosły 132 mld złotych. Wymiernym efektem działań funduszu jest wybudowanie ponad 2500 km nowych odcinków dróg krajowych. Dzięki kolejnej umowie z EBI sfinansujemy ważny odcinek trasy S19 łączącej Lubelszczyznę z Podkarpaciem, poprawiając komfort podróży przede wszystkim mieszkańców tych regionów – podkreśla Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

Udzielony kredyt jest kontynuacją długoletniej współpracy BGK z EBI przy finansowaniu inwestycji drogowych. Od 2005 roku Europejski Bank Inwestycyjny udzielił BGK na rzecz KFD 33 kredyty na łączną kwotę ok. 12 mld euro.

Via Carpatia na Lubelszczyźnie nabiera rozmachu. Kolejne odcinki S19 w realizacji

Zakończenie wszystkich prac i udostepnienie kierowcom do ruchu drogi ekspresowej S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem planowane jest w 2021 roku. Nowa , około 160 kilometrowa trasa zapewni komfortowe i szybkie połączenie pomiędzy dwoma stolicami województw: podkarpackiego i lubelskiego. Po wybudowaniu trasy S19 Lublin będzie miał dogodne połączenie z autostradą A4.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: