Aplikacja zamiast gotówki na autostradzie A4 Katowice - Kraków
Operator aplikacji Autopay poinformował, że od 16 lipca (wtorek) została uruchomiona usługa płatności aplikacją za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków. Podobnie jak na A1 Toruń - Gdańsk, ma być bezgotówkowo i szybciej. Zdjęcia: SAM SA

Od teraz szlabany na placach poboru opłat A4 Katowice - Kraków mogą podnosić się automatycznie bez konieczności instalowania w pojeździe dodatkowych urządzeń. Wszystko dzięki możliwości zapłaty za przejazd za pomocą aplikacji Autopay. System płatności oparty jest o identyfikację numeru rejestracyjnego – tzw. videotolling. Takie samo rozwiązanie wprowadzono wcześniej na koncesyjnym odcinku autostrady A1 z Torunia do Gdańska.

Od dzisiaj za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A4  kierowcy bedą mogli zapłacić aplikacją Autopay. Rozwiazanie może nawet trzykrotnie zwiększyć przepustowośc na bramkach poboru opłat na A4 Katowice - Kraków. 

Ile zapłaci kierowca samochodu osobowego za przejazd autostradą A4? - wszystko o opłatach na autostradzie A4

 

- Wprowadzając to rozwiązanie, wychodzimy naprzeciw zarówno regularnym użytkownikom autostrady, jak podróżującym A4 Katowice-Kraków rzadziej, np. na urlop lub długi weekend – informuje operator.

Aplikacja jest przeznaczona dla pojazdów kategorii 1, 2, 3, 4 i 5, z wyłączeniem motocykli. Mogą ją zainstalować posiadacze telefonów z systemami Android lub iOS.

Od dzisiaj (16 lipca) pobór opłat na autostradzie A4 bedzie odbywał się również za pomoca aplikacji. Źródło: SAM SA

pobór opłat na autostradzie A4 bedzie odbywał się za pomoca aplikacji

 

Co trzeba zrobić, żeby płacić za przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków poprzez aplikację Autopay?

Pierwszym krokiem jest pobranie w sklepie Google Play bądź App Store bezpłatnej aplikacji Autopay i zainstalowanie jej w swoim telefonie. Następnie, zakładając konto w aplikacji, należy podać kategorię pojazdu i numer rejestracyjny, a także dodać aktywną kartę płatniczą. Przy wjeździe na plac poboru opłat należy wybrać linię oznakowaną piktogramem kamery, a zainstalowane na bramkach kamery odczytają rejestrację, system zidentyfikuje pojazd i podniesie szlaban oraz pobierze opłatę z karty kredytowej. Natychmiastowa płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny.

Operatorzy szacują, że dzięki takiemu rozwiązaniu przepustowość bramek w systemie Autopay jest trzykrotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Podobne rozwiązanie funkcjonuje na autostradzie A1 Gdańsk – Toruń.

Użytkownikom Autopay dedykowane są trzy, specjalnie oznakowane bramki na każdym placu poboru opłat – dwie skrajne lewe oraz trzecia, licząc od prawej strony. Jedna z nich – skrajna lewa - przeznaczona jest wyłącznie dla płatności automatycznych Autopay i A4Go. Zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay można również na pozostałych bramkach, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system.

ZOBACZ PODOBNE

KOMENTARZE

Lukasz
2019-07-17 23:58
A nie można od razu było wprowadzić na ponad połowie bramek, zmusiło by to do zainstalowania większej ilości użytkowników a ci co chcą płacić gotówką niech stoją na 2-3 pasach

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: