Autostrada A1, obwodnica Częstochowy: Strabag chce najtaniej dokończyć prace
- Michał Zawadzki
- conadrogach.pl
- 2022-03-09
Ruch pojazdów na autostradowej obwodnicy Częstochowy trwa już od 23 grudnia 2019 r., jednak do ostatecznego zakończenia inwestycji niezbędne jest wykonanie pozostałego jej zakresu. Ma to związek z odstąpieniem pod koniec kwietnia 2019 r. przez GDDKiA od umowy z konsorcjum firm Salini oraz Todini), na budowę tego 20-kilometrowego odcinka autostrady A1.
Autostrady w Polsce. Budowa autostrady A1 – koniec w tym roku
W ogłoszonym pod koniec grudnia zeszłego roku postępowaniu przetargowym wpłynęły cztery oferty. Najniższą cenę zaproponowała firma Strabag, która wyceniła realizację zadania na 86 870 987,89 zł. Drogowcy na zadanie przeznaczyli znacznie więcej pieniędzy - 109 625 177,61 zł. Złożone oferty zostaną przeanalizowane i ocenione.
- Oferty będziemy rozpatrywać pod kątem ceny (60 proc.) oraz kryteriów pozacenowych (40 proc.), w skład których weszło: przedłużenie okresu gwarancji jakości na wybrane elementy zamówienia (30 proc.) oraz termin realizacji kontraktu (10 proc.) – informuje GDDKIA.
Z wybranym wykonawcą prac zostanie podpisana umowa. GDDKIA chce aby roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie trwały nie dłużej niż rok, a najlepiej 9 miesięcy, od podpisania umowy (z wyłączeniem okresu zimowego od 16 grudnia do 15 marca).
Nowe MOP-y na autostradzie A1, obwodnicy Częstochowy
Autostrada A1, obwodnica Częstochowy mimo, że pod ruchem wymaga wielu prac wykończeniowych. Zdjęcia: GDDKIA
Przypomnijmy, ze na ok. 25 kilometrowym odcinku autostrady A1, obwodnicy Częstochowy do wykonania pozostają m.in. prace związane z:
- robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ,
- wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowaniem i wykonaniem drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie,
- zakończeniem robót melioracyjnych,
- wykończeniowymi pracami drogowymi, mostowymi, branżowymi oraz zielenią,
- przebudowaniem skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego (budowa i przebudowa pasów włączeń i wyłączeń oraz sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej)
- wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu,
- uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.
Tak wyglądała kilka lat temu budowa obwodnicy Częstochowy, autostrady A1, wiadukt węzła Jasna Góra. Zdjęcia: GDDKIA
Obwodnica Częstochowy w ciągu autostrady A1 ma długość niespełna 25 km i omija miasto od południa, zachodu i północy. Na autostradowej obwodnicy Częstochowy funkcjonują cztery węzły drogowe (w nawiasie nazwa robocza używana w czasie budowy autostrady):
- Częstochowa Południe (Zawodzie) – połączenie z drogą wojewódzką nr 908, która biegnie na południe do Tarnowskich Gór. Wjazd do miasta ulicami Gościnną i Powstańców Warszawy.
- Częstochowa Blachownia (Blachownia) – połączenie z drogą krajową nr 46, która prowadzi do Opola przez Lubliniec. Wjazd do miasta ulicami Przejazdową i Główną.
- Częstochowa Jasna Góra (Lgota) – połączenie z drogą krajową nr 43, która łączy Częstochowę z Kłobuckiem. Wjazd do miasta ulicą Świętego Rocha.
- Częstochowa Północ (Rząsawa) – połączenie z drogą krajową nr 1 (gierkówką), która na północ biegnie w kierunku Łodzi i Warszawy, na południe przecina centrum Częstochowy i prowadzi na Śląsk. Wjazd do miasta al. Wojska Polskiego.
Obwodnica Częstochowy w ciągu autostrady A1, węzły. Mapa: GDDKIA
Już 60 km autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa z całą szerokością jezdni
Przypominamy, że w sierpniu 2019 r. kierowcy zyskali blisko 33-kilometrowy odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice. W 2021 roku puszczono ruch po nowych odcinkach pomiędzy Tuszynem (woj. łódzkie) a Częstochową (woj. śląskie). Budowa całej autostrady A1 Gdańsk - Gorzyczki zakończy się w tym roku, w realizacji pozostaje już tylko odc. Piotrków Trybunalski - Kamieńsk.