1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrada A2, obwodnica Poznania, z odcinkowym pomiarem prędkości

Autostrada A2, obwodnica Poznania, z odcinkowym pomiarem prędkości

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl, AWSA
  3. 2024-02-12
Autostrada A2, obwodnica Poznania, z odcinkowym pomiarem prędkości
Posypią się mandaty. Od lutego br. autostradowa obwodnica Poznania z odcinkowym pomiarem prędkości. Zdjęcia: AWSA
Od początku lutego na autostradowej obwodnicy Poznania, A2 między węzłami Poznań Komorniki a Poznań Krzesiny, działa odcinkowy pomiar prędkości. Radzimy ograniczyć prędkość. Przypominamy, że maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów osobowych na polskich autostradach wynosi na podstawie przepisów ogólnych 140 km/h. Na autostradowej obwodnicy Poznania obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, nie powinny przekraczać 80 km/h.

Z analiz koncesjonariusza Autostrady Wielkopolskiej wynika, że autostradowa obwodnica Poznania jest najbardziej obciążonym ruchem odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej oraz jednym z najbardziej obciążonych odcinków dróg w Polsce, ze średnim dobowym ruchem pojazdów na poziomie 90 tysięcy. Z pomiarów wykonywanych za pomocą wewnętrznych stacji licznikowych wynika, że nawet jedna czwarta pojazdów osobowych poruszających się między węzłami Poznań Komorniki, a Poznań Krzesiny przekracza na tym odcinku dozwoloną prędkość 120 km/h.

Tu posypią się mandaty. Nowe miejsca z odcinkowym pomiarem prędkości

Przypominamy, że maksymalna dozwolona prędkość dla pojazdów osobowych na polskich autostradach wynosi na podstawie przepisów ogólnych 140 km/h. Na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Pojazdy ciężarowe, o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, nie powinny przekraczać 80 km/h.

W tym roku nowe odcinki autostrady A2 do Siedlec, ale zabraknie środkowego odcinka

2 lutego br. został uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Komorniki a Poznań Krzesiny. Wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa poprzez uspokojenie ruchu. Jest to inwestycja zrealizowana przez koncesjonariusza.

- W obliczu nieuwzględnienia autostradowej obwodnicy Poznania jako jednego z odcinków, o który jest rozbudowywany system CANARD, po uzgodnieniach z GITD, zdecydowaliśmy o samodzielnym sfinansowaniu i instalacji systemu pomiaru. Głęboko wierzymy, że jego funkcjonowanie na koncesyjnym odcinku A2 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenia ryzyka wypadków – mówi Sebastian Joachimiak, członek Zarządu spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

Aktualne utrudnienia na autostradzie A2

Odcinkowy pomiar prędkości działa tez na dolnośląskim odcinku autostrady A4 pod Wrocławiem

Odcinkowy pomiar prędkości działa tez na dolnośląskim odcinku autostrady A4 pod Wrocławiem. Zdjęcia: GDDKIA

Zainstalowany system odcinkowego pomiaru prędkości na odcinku autostrady A2 między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Komorniki jest integralną częścią systemu CANARD, zarządzanego przez Główny Inspektorat Ruchu Drogowego. System będzie monitorował przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz skutecznie reagował na przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości.

Nowoczesny system wykorzystuje zaawansowane technologie pomiaru prędkości, umożliwiając precyzyjne i skuteczne monitorowanie prędkości pojazdów na danym odcinku autostrady. Rejestracja naruszeń, ich analiza i prowadzenie czynności wyjaśniających w związku ze stwierdzonymi wykroczeniami będzie realizowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań