1. Strona główna
  2. Informacje
  3. W tym roku nowe odcinki autostrady A2 do Siedlec, ale zabraknie środkowego odcinka

W tym roku nowe odcinki autostrady A2 do Siedlec, ale zabraknie środkowego odcinka

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-01-15
W tym roku nowe odcinki autostrady A2 do Siedlec, ale zabraknie środkowego odcinka
Autostrada A2, odcinek do Siedlec w zimowej scenerii. Zdjęcia: GDDKIA
W 2024 roku przybędą nowe kilometry autostrady A2. Trasa ma być dociągnięta do Siedlec ale nie ułatwi to zbytnio podróżowania, bo zabraknie środkowego odcinka A2 pomiędzy obwodnicą Mińska Mazowieckiego i Siedlcami. Budowa trasy A2 Groszki – Gręzów zakończy się dopiero rok później.

W czerwcu 2012 r. autostrada A2 połączyła Warszawę z zachodnią granicą. Obecnie, wykorzystując Południową Obwodnicę Warszawy w ciągu S2 i dalsze odcinki A2, można dojechać do końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego. W budowie są kolejne odcinki autostrady A2 na wschód od Mińska Mazowieckiego. Przedłużenie o ponad 133 km autostrady od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego w kierunku granicy z Białorusią podzielono na kilka krótszych odcinków. 

Mapa stanu realizacji autostrady A2 Warszawa - Siedlce - Biała Podlaska - granica państwa

Mapa stanu realizacji autostrady A2 Warszawa - Kukuryki

Mapa: GDDKIA

W 2024 roku autostrada A2 ma być jeszcze dłuższa. Dzięki otwarciu dwóch kolejnych odcinków arteria zostanie dociągnięta do Siedlec. Na razie nie będzie jednak jeszcze można korzystać ze środkowego odcinka A2 między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Dopiero rok temu wydano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej między miejscowościami Groszki i Gręzów. Ten fragment powinien być ukończony w 2025 r. W tym samym czasie autostrada A2 powinna dotrzeć do Białej Podlaskiej.

Autostrada A2 w budowie – aktualny stan prac

Autostrada A2 w budowie – aktualny stan prac

Stan prac na budowie A2 - obwodnicy Siedlec. Zdjęcia: GDDKIA

Przypominamy, ze trwają prace projektowe autostrady A2 na wschód od Warszawy do granicy państwa z Białorusią. W toku jest umowa na wykonanie projektu budowlanego dla kolejnych trzech odcinków A2 od węzła Biała Podlaska do przejścia granicznego w Kukurykach. Dla dwóch odcinków prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID przez Wojewodę Lubelskiego.

GDDKIA planuje przetargi na 2024 rok. Będą to głównie obwodnice i autostrada A2

- Planujemy w III kwartale 2024 r. ogłosić przetargi na realizację robót. Termin jest uzależniony od uzyskania decyzji o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Prace związane z odcinkiem trzecim zależne są od unormowania sytuacji geopolitycznej z Białorusią – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Autostrada A2 - gotowe odcinki na koniec 2023 r.:

  • w użytkowaniu: 487,5 km:
  • ok. 232,5 km w zarządzie GDDKiA
  • ok. 255 km (z czego 238 km płatne) w zarządzie koncesjonariusza: Autostrada Wielkopolska na odcinku Świecko - Konin

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Autostrada A2 Łódź - Warszawa będzie rozbudowana

Autostrada A2 Łódź - Warszawa będzie rozbudowana. Zdjęcia: GDDKIA

Obecnie na mapie Polski mamy prawie 1850 kilometrów autostrad. Docelowo ma być 2100 km. Do tej pory ukończono budowy całych ciągów autostrad: A4, A1 i w tym roku A18. Istnieją również autostradowe obwodnice miast tj. A8 obwodnica Wrocławia i A6 obwodnica Szczecina.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Biała Podlaska Jak dojadę - Mińsk Mazowiecki