• Facebook - conadrogach
Autostrada A2 ponownie pod okiem prokuratury – chodzi o rekompensaty
Będzie śledztwo w.s za wysokich rekompensat dla koncesjonariusza autostrady A2. Zdjęcia: AWSA

Kolejne śledztwo w sprawie koncesyjnej autostrady A2. Tym razem prokuratura przyjrzy się rekompensatom za przejazdy ciężarówek autostradą A2, które zostały wypłacone koncesjonariuszowi, spółce Autostrada Wielkopolska SA.

Ponowne śledztwo w tej sprawie (poprzednie umorzono) zlecił prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Umorzone postępowanie, dotyczyło wypłaty spółce 170 milionów złotych w latach 2004-2007. Koncesjonariusz przez kolejne lata otrzymywał nadal rekompensaty od Skarbu Państwa. Co ciekawe, w sierpniu 2016 r. Komisja Europejska zdecydowała, że były one za wysokie. Decyzją Komisji Europejskiej koncesjonariusz autostrady A2 Świecko – Konin, Autostrada Wielkopolska SA, musi oddać państwu polskiemu 895 mln zł (około 210 mln euro) plus odsetki.

Rekompensata wynikała z wprowadzonej w 2005 r. zmiany w polskiej ustawie, polegającej na zwolnieniu pojazdów ciężarowych posiadających ważną winietę z obowiązku uiszczania opłat za przejazd autostradą. Wcześniej samochody ciężarowe miały obowiązek opłacania przejazdów autostradą oraz uiszczania opłaty za winietę. Zmiana ustawy zakończyła podwójne pobieranie opłat od pojazdów ciężarowych, co stanowiło naruszenie przepisów UE dotyczących transportu (dyrektywy 1999/62/WE). Jednocześnie władze polskie podjęły decyzję o wypłaceniu operatorom autostrad rekompensat za utracone przychody. Wysokość rekompensaty była indywidualnie uzgadniana z każdym operatorem. Jednak przy szacowaniu rekompensaty koncesjonariusz zamiast skorzystać z najbardziej aktualnego badania z 2004 r., powołał się na badanie z 1999 r. Na jego podstawie oszacowano znacznie wyższy poziom ruchu i przychodów, a tym samym większą oczekiwaną rentowność. Właśnie te szacunki zakwestionowała KE.

To nie jedyne Śledztwo zlecone w sprawie autostrady A2. Kilka dni wcześniej prokurator generalny zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie podpisanej umowy na budowę i eksploatację autostrady A2.

Prokuratura prześwietli umowy z koncesjonariuszem autostrady A2

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: