1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Autostrady coraz droższe. Od kwietnia podwyżki na A4 Katowice – Kraków

Autostrady coraz droższe. Od kwietnia podwyżki na A4 Katowice – Kraków

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-02-02
Autostrady coraz droższe. Od kwietnia podwyżki na A4 Katowice – Kraków
Od 3 kwietnia podwyżka opłat na koncesyjnym odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków. Zdjęcia: GDDKIA
Od kwietnia zapłacimy więcej za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków. Koncesjonariusz autostrady zapowiada zmianę stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów od 3 kwietnia br. Kierowcy aut osobowych zapłacą nie 13 a 15 zł za przejazd na każdej z bramek. Oznacza to, że łącznie na opłaty na A4 Katowice – Kraków wydamy 30 zł. Zniżkami objęci będą tylko kierowcy korzystający z płatności automatycznych.

Od kwietnia przejazd autostradą A4 Katowice - Kraków wzrośnie do 30 zł

W piśmie złożonym dzisiaj do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków wnioskuje o zmianę stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów od 3 kwietnia br. Kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych będą objęci rabatem w wysokości 13 proc.

Tańsze przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków zapewni kierowcom samochodów osobowych wnoszenie opłat przy pomocy aplikacji do videotollingu (odczytu tablicy rejestracyjnej) bądź elektronicznego poboru opłat A4Go. Przejazdy automatyczne są też sprawniejsze, m.in. dzięki osobnym, szybkim pasom, których liczba w ostatnim roku zwiększyła się do trzech z dziesięciu dostępnych w każdym kierunku jazdy. Kierowcy samochodów osobowych już od ponad trzech lat, rezygnując z gotówki bądź karty na rzecz płatności automatycznych, korzystają z rabatu na przejazdy.

Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile obecnie za przejazd A4?

Przebieg koncesyjnego odcinka autostrady A4 Katowice - Kraków

Przebieg koncesyjnego odcinka autostrady A4 Katowice - Kraków. Mapa: SAM SA


Podwyżki opłat za przejazd autostradą A4 Katowice – Kraków:

  • dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) – o 2 zł, z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł;
  • dla kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 6 zł, z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł.

Powyższe stawki obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) – w Mysłowicach i Balicach. Oznacza to, ze za przejazd całym odcinkiem zapłacimy 30 zł.

– Zmiana stawek opłat za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4, o którą wnioskujemy do GDDKiA, jest skutkiem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wpływa także na naszą działalność. W jej centrum jest dbałość o utrzymanie drogi i infrastruktury towarzyszącej w odpowiednim standardzie. Decyzja o poprzedniej zmianie, z kwietnia 2022 r., nie uwzględniała szczególnie wysokiego stopnia inflacji odnotowanej za ubiegły rok – komentuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska SA. – W perspektywie zmiany stawek opłat, szczególnie ważna jest decyzja o utrzymaniu rabatu dla użytkowników aplikacji i elektronicznego poboru opłat A4Go, poruszających się samochodami osobowymi – dodaje.

Koncesjonariusz rusza z remontem wiaduktu na A4 – S1 w Mysłowicach

Koncesjonariusz A4 zachęca do korzystania z płatności automatycznych, które nadal będą najtańszym wyborem

- Planujemy utrzymać rabat dla transakcji automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass, a także videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) realizowanych za przejazd samochodami osobowymi. Od 3 kwietnia br. opłaty dla tego typu transakcji, zgodnie z wnioskiem złożonym do dyrektora GDDKiA, będą o 2 zł niższe od stawki cennikowej, czyli wyniosą 13 zł na każdym Punkcie Poboru Opłat – informuje koncesjonariusz.

GDDKIA krytycznie o podwyżkach opłat na autostradach

W ocenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planowane podwyżki opłat na A4 są niezasadne oraz uderzające bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Drogowcy obawiają się, że podwyżki zachęcą do omijania autostrady drogami alternatywnymi i wpłyną one na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych. GDDKIA nie ma jednak możliwości zmiany decyzji koncesjonariusza...

- Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. Zwrócimy się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd - informuje GDDKIA.

Od września płacimy więcej za przejazd A2 

DOd września 2022 roku płacimy więcej za przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin. Opłaty za auto osobowe (do 3,5 tony) wzrosły do 26 zł na każdym z trzech 50 km odcinków. Koszt przejazdu autostradą A2 na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostał bez zmian – 18 zł. Opłaty na A2 Świecko – Konin należą do najwyższych w Europie. Obecnie za przejazd 255 kilometrami autostrady A2 Świecko – Konin musimy zapłacić aż 96 zł.

Nowe inwestycje na wielkopolskim odcinku autostrady A2

Autostradowa Obwodnica Poznania na szczęście jest bezpłatna dla aut osobowych

Autostradowa Obwodnica Poznania na szczęście jest bezpłatna dla aut osobowych. ZDjęcia: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Katowice