1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?

Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2022-08-02
 4. Aktualizacja: 2023-04-11
Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?
Wszystko o opłatach na A4: Ile zapłacimy za przejazd A4, gdzie i sposoby płatności. Zdjęcia: SAM SA.
Autostrada A4 łączy ze sobą wschodnią i zachodnią granicę kraju. Biegnie w południowej części kraju spinając Wrocław – Opole – Katowice – Kraków – Rzeszów. Na jakich odcinkach autostrada A4 jest płatna dla aut osobowych? Ile wynoszą aktualnie opłaty za przejazd odcinkami A4?

Autostrada A4 to najdłuższa autostrada w Polsce – ma ponad 670 kilometrów. Łączy granicę kraju z Niemcami w Jędrzychowicach z Korczową na granicy z Ukrainą. To pierwsza kompletna autostrada na mapie Polski. Budowa A4-ki zakończyła się latem 2016 roku, po oddaniu ostatniego 40-kilometrowego odcinka między Rzeszowem a Jarosławem.

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych dróg w kraju, ale też częścią ważnych europejskich korytarzy transportowych. W docelowym układzie dróg szybkiego ruchu jest głównym kręgosłupem drogowym na południu Polski. Nic więc dziwnego, że wielu z kierowców wybiera właśnie ta trasę.

Limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce


Mapa przebiegu autostrady A4

Mapa przebiegu autostrady A4 na trasie Jędzrychowice - Wrocław - Opole- Gliwice - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszow. Mapa: conadrogach.pl


Autostrada A4 w Polsce jest teoretycznie drogą płatną, a opłatami objęte są samochody osobowe i ciężarowe. W praktyce jednak za przejazd po wszystkich odcinkach A4-ki pomiędzy Jędrzychowicami i Korczową płacą jedynie kierowcy samochodów ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony. Kierowcy samochodów osobowych i lekkich dostawczych płacą tylko za przejazd niektórymi odcinkami autostrady A4. Na jakich odcinkach płatna A4 dla aut osobowych?

Jak wyglądają opłaty za przejazd autostradą A4?

Autostrada A4 jest drogą płatną. Gdzie na autostradzie A4 musimy zapłacić za przejazd? Samochody osobowe są objęte opłatami na dwóch fragmentach A4: państwowym Wrocław – Gliwice i koncesyjnym Katowice – Kraków. W sumie kierowca auta osobowego będzie musiał zapłacić za przejazd na około 224 km autostrady A4. A zatem od granicy do Wrocławia, od Gliwic do Mysłowic i potem od Balic aż do Korczowej, autostrada A4 jest dla samochodów osobowych całkowicie bezpłatna.

Od lat planowano, że płatna będzie cała autostrada A4. Nadal jednak jej dolnośląskie odcinki nie spełniają wymogów autostrady i drogi płatnej. A4 Wrocław – Legnica – Krzyżowa jest wąska, brak pasa awaryjnego, więc i nie można wprowadzić opłat za przejazd. Jak na razie za darmo jeździmy też na nowych odcinkach na wschód od Krakowa prowadzących do granicy w Korczowej. Bezpłatne są też odcinki autostrady A4 pełniące rolę obwodnicy miast.

Autostrada A4 na Dolnym Śląsku. Jak powstawała i jaka będzie nowa A4 Wrocław – Legnica i A4 Legnica – Krzyżowa. Mapy i warianty przebiegu

Jak wyglądają opłaty na A4? Ile zapłacimy za przejazd A4, jak i gdzie?

Ile kosztuje przejazd A4 Wrocław - Gliwice - stawki, system e-TOLL - jak zapłacić

Płatne odcinki autostrady A4 na trasie Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Gliwice (węzeł Sośnica) są pod zarządem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i obowiązuje na nich pobór opłat. To też jedne z najtańszych odcinków autostradowych w Polsce. Przejazd odcinkiem A4 od Wrocławia (Bielany Wrocławskie) do Gliwic (Sośnica) o długości 162,5 km kosztuje kierowcę samochodu osobowego 16,2 zł.

Na A4 Wrocław – Gliwice opłaty autostradowe regulowane są przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Kierowca osobówki poniesie tu opłatę w wysokości 0,10 zł za każdy kilometr. Chcąc przejechać całą trasę, zapłaci więc 16,20 zł. Połowę tej kwoty zapłaci kierowca motocykla.


Opłaty za przejazd autostradą A4 Wrocław - Gliwice

Od grudnia 2021 roku przestały funkcjonować bramki na A4 Wrocław (PPO Karwiany) – Gliwice (PPO Sośnica). Dotychczas istniejący manualny system poboru opłat został całkowicie zastąpiony systemem elektronicznym (e-TOLL). Kierowcy aut muszą zainstalować specjalną aplikację lub dokonać zakupu e-biletu autostradowego w wybranych punktach np. na stacji benzynowej lub w innych punktach.


Opłaty w systemie e-Toll na państwowych odc. autostrad A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław - Gliwice

Opłaty w systemie e-Toll na państwowych odc. autostrad A2 i A4

 Opłaty na A4 Katowice – Kraków - stawki, sposoby płatności, rabaty

Po ostatniej podwyżce (kwiecień 2023 r.) odcinek autostrady A4 Katowice – Kraków należy do najdroższych odcinków płatnych dróg w Polsce (wyżej plasują się koncesyjne odcinki autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin). Od kwietnia 2023 roku za pokonanie odcinka A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem kierowcy pojazdów do 3,5 tony zapłacą łącznie 30 zł. Opłaty obowiązują na każdym z dwóch placów poboru A4 tj. w Mysłowicach i Balicach (15 zł na każdej z bramek). 

Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice – Kraków


Opłaty na A4 Katowice - Kraków obowiązujące od 3 kwietnia 2023 r.

Opłaty na autostradzie A4 Katowice - Kraków obowiązujące od kwietnia 2023 roku

Opłaty na autostradzie A4 Katowice - Kraków obowiązujące od kwietnia 2023 roku. Zdjęcia: AWSA

 

Przypominamy, że koncesyjny odcinek A4 Katowice - Kraków nie jest objęty Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat (ViaToll) – elektronicznym systemem przeznaczonym do poboru opłat od kierowców ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 tony. Na tym odcinku autostrady nie mają zastosowania urządzenia pokładowe e-Toll, ani też aplikacja mobilna e-Toll. Koncesjonariusz wymaga wnoszenia opłat w sposób tradycyjny na bramkach autostradowych lub automatycznie.

Sposoby płatności na placach poboru opłat A4 w Mysłowicach i Balicach:

 • elektroniczny pobór opłat A4Go,
 • elektroniczny pobór opłat Telepass*,
 • kartA4,
 • videotolling (opłata na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej) z wykorzystaniem aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO, mPay
 • videotolling z wykorzystaniem kart flotowych ORLEN (typu "S")
 • karty bankowe: VISA, Mastercard, Maestro,
 • karty flotowe i paliwowe: PKN ORLEN - Flota i Open Drive, karty ROUTEX wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil, karty UTA, karty SHELL, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100,
 • gotówka: PLN, EURO, USD (EURO i USD - tylko banknoty, reszta wydawana jest w złotówkach).

Przypomnijmy, w roku 1995 roku, w wyniku postępowania przetargowego na koncesjonariusza autostrady A4 Katowice – Kraków wybrano Stalexport Autostrada Małopolska S.A. W latach 1996 – 97 droga została częściowo wyremontowana i dostosowana do pobierania opłat. Kolejny remont na tym odcinku, związany głównie z wymianą nawierzchni, przeprowadzono 10 lat później. W 2027 roku zgodnie z zapisami Umowy Koncesyjnej ten odcinek autostrady A4 wróci pod zarząd Skarbu Państwa.

Ile zapłaci kierowca za przejazd całą autostradą A4

Podsumowując. Kierowca auta osobowego, który ma do pokonania całą autostradę A4 i nie będzie korzystał z płatności automatycznych objętych rabatem na A4 Katowice – Kraków, będzie musiał zapłacić 46,20 zł, w tym za odcinek A4 Wrocław — Gliwice 16,20 zł oraz Kraków — Katowice 30 zł.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Wrocław Jak dojadę - Kraków