1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Będą olbrzymie utrudnienia na A2. Dobudują trzeci pas na obwodnicy Poznania

Będą olbrzymie utrudnienia na A2. Dobudują trzeci pas na obwodnicy Poznania

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-25
Będą olbrzymie utrudnienia na A2. Dobudują trzeci pas na obwodnicy Poznania
W tym roku autostrada A2 będzie rozkopana na odc. Poznań Krzesiny - Poznań Wschód. Zdjęcia: AWSA
Autostrada Wielkopolska, koncesjonariusz autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin, ma zielone światło do rozbudowy odcinka obwodnicy Poznania o trzeci pas. Prace prowadzone będą pod ruchem na odcinku A2 między węzłami Poznań Krzesiny - Poznań Wschód. Kierowcy muszą liczyć się z olbrzymimi utrudnieniami w ruchu.

Wojewoda Wielkopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRID dla rozbudowy autostrady A2 na odcinku od węzła Poznań Krzesiny do węzła Poznań Wschód. Oznacza to, ze wykonawca może rozpoczynać prace w terenie.

- Dobudowa trzeciego pasa w tym miejscu ma na celu poprawę płynności ruchu oraz zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i komfortowego przejazdu koncesyjnym odcinkiem A2 – zaznacza Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Więcej płacimy za przejazd autostradą A2 Nowy Tomyśl – Konin

Autostradowa obwodnica Poznania w ciągu A2 będzie rozbudowana o 3 pas na kolejnym odcinku

Autostradowa obwodnica Poznania w ciągu A2 będzie rozbudowana o 3 pas na kolejnym odcinku

Zdjęcia: AWSA

Prace obejmą olbrzymi zakres prac ziemnych, jest bowiem potrzeba poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. Równolegle z realizowaną rozbudową zostaną wyremontowane istniejące jezdnie oraz przebudowana infrastruktura podziemna i naziemna. W poszczególnych etapach zaplanowano także dodatkowe prace w rejonie węzłów Poznań Wschód i Poznań Luboń. Ponadto zostaną poszerzone i wyremontowane dwa mosty autostradowe.

Prace podzielono na etapy i zaplanowano w taki sposób, aby mogły odbywać się pod ruchem, bez konieczności zamykania autostrady dla kierowców. Podobnie jak w przypadku poprzedniej rozbudowy A2 o 3 pas na odcinku Poznań Zachód – Poznań Krzesiny, która zakończyła się pół roku przed terminem, także i tym razem koncesjonariusz zapowiada, że dołoży wszelkich starań, aby prace przebiegały w sposób sprawny, terminowy i jak najmniej uciążliwy dla kierowców. Jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, to trzeci pas dla obu kierunków, na odcinku A2 między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód będzie gotowy do końca 2025 roku.

W ubiegłym roku zakończyła się rozbudowa o 3 pas obwodnicy Poznania na odcinku Poznań Zachód - Poznań Krzesiny. W tym roku prace obejmą odci nek do węzła Poznań Wschód. Mapa: AWSA

ROzbudowa A2 na obwodnicy Poznania - w tym roku kolejny odcinek do węzła Poznań Wschód

Koncesyjne autostrady A2 i A4 będą bezpłatne gdy przejdą w ręce GDDKIA

Przypomnijmy, ponad 13 kilometrowy odcinek obwodnicy Poznania w ciągu autostrady A2 węzeł Komorniki - węzeł Krzesiny oddano do ruchu 13 września 2003 roku. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ale odcinek na mocy umowy został oddany w ręce koncesjonariusza Autostrady Wielkopolskiej SA. W czerwcu 2012 r. Autostrada Wielkopolska otworzyła nowy odcinek A2-ki wydłużając obwodnicę do 26 kilometrów. Przejazd obwodnicą Poznania na odcinku Poznań Zachód – Poznań Wschód jest bezpłatny dla pojazdów do 3,5 tony.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Poznań